O autorach

Witajcie,

prowadzimy Kancelarię Adwokacką specjalizującą się w postępowaniach karnych.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu Klientów w postępowaniu sądowym.

Nasz zespół tworzą Adwokat Mariusz Stelmaszczyk oraz Adwokat Agnieszka Rzeszut.

Prowadzimy Kancelarię Adwokacką w:

 • Warszawie przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 (kontakt: tel. 697 053 659 , mailowy: [email protected], lokalizację Kancelarii oraz mapkę dojazdu znajdziesz w zakładce kontakt).

Nasz zespół:

Adwokat Mariusz Stelmaszczyk
Mariusz_Stelmaszczyk_s Nazywam się Mariusz Stelmaszczyk. Mam 39 lat i jestem adwokatem. Wiedzę i doświadczenie w zakresie w sprawach o wypadki drogowe oraz w dochodzeniu od zakładów ubezpieczeń wypłaty odszkodowań na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach drogowych zdobyłem w trakcie orzekania jako sędzia Wydziału Karnego Sądu Rejonowego dla Warszawy Żoliborza,  w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieścia, a także podczas praktyki adwokackiej.
Kontakt telefoniczny:  697 053 659
Kontakt mailowy: 

 [email protected]

Adwokat Agnieszka Rzeszut
Agnieszka_Rzeszut Nazywam się Agnieszka Rzeszut i jestem adwokatem. Przez cały okres aplikacji współpracowałam z adwokatem Mariuszem Stelmaszczykiem. Specjalizuję się w sprawach o dochodzenie zadośćuczynienia oraz odszkodowania na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach drogowych.
Kontakt telefoniczny:  697 053 659
Kontakt mailowy:

[email protected]

71 odpowiedzi na O autorach

 1. izaa pisze:

  Witam
  sprawa wygląda tak mój narzeczony odbywa kare 1roku pozbawienia wolności .
  w sierpniu ma sprawę w której wyrok zapadl juz i otrzymal 2lata na 5 czy jest mozliwosc odwiedzenia tego wyroku jeżeli nie popelnil żadnego czynu karalnego

  • Witam,

   jeżeli dobrze rozumiem to w I instancji zapadł wyrok 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem na okres 5 lat próby. Natomiast jak domniemam została złożona apelacja i Pani narzeczony ma rozprawę apelacyjną w sierpniu. Jak tak wygląda sytuacja, wówczas nie ma ryzyka, że kara 2 lat pozbawienia wolności zostanie odwieszona, jeżeli narzeczony w okresie próby nie popełni ponownie przestępstwa tego samego lub podobnego. Szerzej o tym kiedy Sąd może zarządzić wykonanie kary pozbawienia wolności warunkowo zawieszonej na https://pozbawieniewolnosci.pl/obligatoryjne-zarzadzenie-wykonania-kary-pozbawienia-wolnosci/ lub https://pozbawieniewolnosci.pl/fakultatywne-zarzadzenie-wykonania-kary-pozbawienia-wolnosci/

  • Grzegorz pisze:

   Mam pytanie do pana Bartosza co moge zrobic w takiej sytuacji mieszkam 10lat za granica ostatnio dostalem wezwanie do prokuratury jako podejrzany o przestepstwo z art 209paragraf1 na obecna chwile nie moge jechac do Polski jestem jedynym zywicielem rodziny zona moja jest po chorobie raka pluc wychowujemy 2letnia corke czy moge w jakis sposob usprawiedliwic niewstawienie w prokuratirze prosze o odpowiedz na moj e-mail

   • Witam,

    zawsze może Pan złożyć do Prokuratury wniosek o zmianę terminu przesłuchania. W uzasadnieniu takiego wniosku powinien Pan wskazać powód, dla którego nie może się Pan stawić w wyznaczonym terminie przez prokuratora. Dodatkowo może Pan zaproponować kilka terminów dogodnych dla Pana, aby prokurator wybrał dogodny także dla siebie. Dodatkowo może Pan także telefonicznie zmienić termin przesłuchania.

    • Grzegorz pisze:

     Dziekuje za odpowiedz mam jeszcze jedno pytanie do pana co moze oznaczac to ze jestem wzywany w charakterze podejrzanego z art209paragraf1 w Polsce u mnie nigdy nie bylo problemow z prawem jedno co to dlug za alimenty ktory w miare mozliwosci staram sie splacac czy to moze byc wlasnie w sprawie alimentow

 2. Angela pisze:

  Witam, prosze o porade. Moj maz ma kare pozbawienia wolnosci (6 miesiecy, 6 miesiecy i 10 miesiecy) za jazde bez prawa jazdy. Kare 6 miesiecy juz odsiedzial poczym wyszedl na przerwe. po przerwie nie zglosil sie sam do aresztu z przyczyn rodzinnych i policja sama go zatrzymala. obecnie odsiaduje drugie 6 miesiecy (od 26 kwietnia 2014). Moje pytanie: czy ma szanse na wokande? kiedy moglby ja miec?

  • Witam,

   mam rozumieć, że pyta Pani o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Jednocześnie muszę zapytać czy Pani mąż ma wyrok łączny, czy 3 kary pozbawienia wolności? Otóż o wcześniejsze wyjście z zakładu karnego można się starać po odbyciu co najmniej połowy kary, czyli w przypadku Pani męża jeżeli są to 3 kary pozbawienia wolności do odbycia to po połowie z każdej tych kar. Jak Pani mąż dostanie warunkowe przedterminowe zwolnienie z pierwszej kary, wówczas zaczyna odbywać drugą karę itd.

   Natomiast fakt, iż po przerwie Pani mąż nie wrócił dobrowolnie do zakładu karnego może skutkować nie udzieleniem warunkowego przedterminowego zwolnienia.

 3. agnieszka pisze:

  witam. mam pytanie mój brat siedzi w zk od jakiegos czasu , którys już raz…. nie radzi sobie z ostatnimi wydarzeniami z naszego zycia a dokładniej ze śmiercią naszego młodszego brata… mało tego jest jedynymżywicielem rodziny ma trójkę dzieci i kobięte która nie ma możliwości ppodjęcia pracy… dostał około po odwieszeniu wszystkiego 4 lata… czy jest szansa żeby sie jakoś odwołać od postanowienia sadu ??/ bardzo nam zależy żeby wyszedł bo sobie nie poradzi sam tam z tym wszystkim… prosze o kontakt..

  • Witam,

   sytuacja brata, którą Pani opisała uzasadnia udzielenie przerwy w karze pozbawienia wolności. Należy we wniosku o przerwę opisać w szczegółach obecną sytuację, że tylko obecność brata na wolności pozwoli na poradzenie sobie z problemami rodzinnymi.

 4. Kasienka pisze:

  Witam,
  Mój narzeczony został skazany na dwa lata pozbawienia wolności. Chcieliśmy starać sie o dozór elektroniczny w styczniu 2015 jak zmienia się przepisy ale nie wiemy czy do tego w ogóle dojdzie. Czy możemy wiec starać się o przerwę w karze a potem przejść na dozór w razie zmiany przepisów. Mama mojego narzeczonego jest osoba niepełnosprawna z orzeczeniem całkowitej nie zdolności do pracy czy to pomoże? Proszę o pomoc narzeczony jest jedynie miesiąc w zk ale jego mama ciężko to znosi bo jest jedynym zywicielem rodziny. Proszę o pomoc

 5. Paulina pisze:

  Witam. Mam do Pana pytanie. Otoz moj partner dostal 1 rok i 2 miesiace do odsiadki dwa tygodnie temu za tzw chuliganke. Wczoraj zlozylismy odroczenie a dzis dostal list do wstawienia sie do ZK na 29 wrzesnia. Boimy sie ze nie doczeka sie sprawy odraczajacej i ze bedzie musial sie wstawic. Slyszelismy tez, ze bilet do ZK jest niewazny dopoki sprawa sie nie odbedzie, czy to prawda? Co mamy w takiej sytuacji zrobic?

  • Witam,

   na wstępie należy zaznaczyć, iż nie ma czegoś takiego jak nieważny bilet do zakładu karnego do czasu rozpoznania wniosku o odroczenie wykonania kary. Jeżeli Pani partner nie stawi się w wyznaczonym terminie w zakładzie karnym, to po okresie około tygodnia, może dwóch, zakład karny wyśle do Sądu, iż skazany nie stawił się w wyznaczonym terminie. Jak Sąd się o tym dowie, wówczas może wystawić doprowadzenie Pani partnera do zakładu karnego przez funkcjonariuszy Policji. W tej sytuacji należy złożyć do Sądu wniosek o wstrzymanie wykonania kary oraz zapoznawać się w aktami sprawy, czy nakaz doprowadzenia został przez Sąd wystawiony. Jeżeli takiego pisma Sądu nie ma, wówczas nie ma ryzyka, że Pani partner zostanie doprowadzony do zakładu karnego siłą.

 6. Michał pisze:

  Witam jakiś czas temu było posiedzenie o odroczenie kary 1roku i 3 miesięcy pozbawienia wolności. kara została odroczona lecz potem została zaskarżona przez drogą stronę. było kolejne e posiedzenie o odroczenie mojej kary i niestety nie udało się. dostałem wyrok pozbawienia wolności na 1rok i 3 miesiące. wyrok ten jest prawomocny i w pouczeniu dopisek : na powyższe postanowienie zażalenie nie przysługuje.

  dodam tylko że mam na koncie kilkanaście wyroków z art 286. lecz na wykonanie mam właśnie ten jeden.

  na wychowaniu mam syna 4lata, mieszkam z nim i z rodzicami rodzice pracują ale nie mają siły ani zdrowia na to żeby się nim opiekować. matka dziecka nie interesuje się dzieckiem wogule.

  wyrok jest z art 286.

  po otrzymaniu pisemnego wyroku dostałem wezwanie do stawienia się do ZK, i tu jest moje pytanie czy w jaki kol wiek sposób mogę uniknąć tego stawienia się do ZK i pozostać na wolności.

  Ps, nie chodzi mi głównie o całkowite uniknięcie odpowiedzialności, lecz o jakie kolwiek przedłużenie pobytu na wolności

  • Witam,

   w Pana sprawie można złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności ze względu na Pańską rodzinę. Mianowicie we wniosku o odroczenie wykonania kary należy opisać całą Pańską sytuacje, która uzasadnia, iż tylko na wolności może Pan wypełnić swoje obowiązki tj. opieka nad dzieckiem, praca i niemożność opieki nad Pana dzieckiem przez rodziców oraz fakt, iż matka dziecka w ogóle się nie interesuje jego życiem. Jeżeli uda się Panu odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres jednego roku, wówczas można się starać o zawieszenie kary pozbawienia wolności.

 7. Michał pisze:

  wniosek o SDE morze być złożony jedynie gdy kara pozbawienia wolności nie przekracza 1 roku. na dziś miałem stawić się do ZK. lecz dziś w biurze podawczym złożyłem wniosek o odroczenia kary. wiem że sąd morze lecz nie musi wydać nakazu doprowadzenia do ZK.

  czy mam jakies szanse na to ze sąd nie wyda wniosku o doprowadzenie do ZK z racji złożenia ponownego wniosku o odroczenie kary.

  • Witam,

   w Pana sytuacji należy złożyć także do Sądu wniosek o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności do czasu rozpoznania wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności. Następnie należy dowiadywać się czy Sąd przychylił się do wstrzymania wykonania kary. Jeżeli Sąd wstrzyma wykonanie kary pozbawienia wolności, wówczas nie będzie ryzyka, iż zostanie Pan doprowadzony do zakładu karnego siłą.

 8. Niewiadoma pisze:

  Witam.
  Mam takie pytanie. Dostałam wezwanie do stawienia sie w ZK na dzień 28 lipca. Wezwanie odebrałam ww. dnia wieczorem. Nastepnego dnia złożyłam do Sądu pismo o odroczenie wykonania kary, w którym także zawarłam prośbę o nie wystawianie nakazu doprowadzenia (rozpoczynam nauke,uczęszczałam na kurs kosmetyczny płatny) itp. Dostałam zawiodomienie, że termin posiedzenia został wyznaczony na dzień 5 listopada. Ale od sąsiadki wiem, że była policja w domu, ale niestety nikogo nie zastali. Czy możliwe jest, że Sąd przychylił się tylko do połowy z mojego pisma (tzn. wyznaczył termin rozprawy o odroczenie) , a do drugiej połowy nie odniósł się w żaden sposób ( tzn.wystawil nakaz doprowadzenia) ? Czy jest jakiś sposób by móc dowiedzieć się czy jestem osobą poszukiwaną i czy został wydany nakaz doprowadzenia do ZK ?

  • Witam,

   aby w 100 % być przekonanym czy jest wystawiony nakaz doprowadzenia i czy funkcjonariusze Policji byli u Pani, aby zabrać Panią do zakładu karnego, najlepiej jest zamówić akta wykonawcze do czytelni akt i zapoznać się ze swoją sprawą. Mianowicie w aktach sprawy wszystko będzie napisane czy Sąd pozytywnie przychylił się do Pani prośby o wstrzymanie wykonania kary czy też nie.

 9. monika pisze:

  Witam
  proszę o poradę , mąż odbywa kare 1,6 miesięcy , jest w zk od 6 maja tego roku, staramy sie o przerwę w karze , czy jeżeli ta przerwa wyjdzie mąż będzie musiał wrócić do ZK , czy są inne możliwości ? a może mąż skorzystać z dozoru elektronicznego
  dziękuje z odpowiedz

  • Witam,

   po pierwsze niestety w przypadku Pani męża nie można się starać o dozór elektroniczny, ponieważ kara przekracza okres jednego roku. Dozór może być przyznany jedynie w przypadku kiedy kara lub suma kar nie przekracza jednego roku. Natomiast jeżeli Pani mężowi uda się uzyskać przerwę w karze na okres roku, to po tym okresie można się starać o warunkowe zawieszenie kary pozbawienia wolności, ponieważ kara nie przekracza okresu 2 lat pozbawienia wolności.

 10. ola pisze:

  Witam serdecznie.Mój partner mniej wiecej rok temu dostał wyrok (1/3 lata w zawieszeniu za posiadanie narkotyków) miał dozór policyjny-stawiał się . był na sprawie.Nie odebrał z sądu wyroku,gdzie miał obowiązek leczenia i dozor kuratora. mniej wiecej poł roku później musiał zmienić miejsce zamieszkania,kupił mieszkanie od dewelopera gdzie do dnia dzisiejszego nie ma zameldowania.nie poinformowal kuratora o tym przez swoje zaniedbanie i niewiedzy o kuratorze.Dwa tygodnie temu policja zabrała go do aresztu,gdzie ma spędzić 12 miesiecy.Stara się teraz o DSE.Mam pytanie jakie są szanse na przyznanie tego systemu?dodam ze jego zachowanie nie bylo celowe,nie ukrywal sie specjalnie(wszyscy nowi mieszkancy w naszym etapie nie maja zameldowania)po prostu zaniedbal sprawe i nie odebral wyroku,co mialo skutki o jego niewiedzy(listy przychodzily na stary adres).Jego zachowanie od wyroku jest bez zarzutu.proszę o odpowiedz.Pozdrawiam

  • Witam,

   zawsze są jakieś szanse na pozytywne rozpoznanie wniosku Pani partnera. Po pierwsze we wniosku należy wyjaśnić jakie były okoliczności odwieszenia kary pozbawienia wolności. Po drugie należy uzasadnić Sądowi dlaczego obecność na wolności jest taka ważna dla Pani partnera. Np praca, życie rodzinne itd. Aby wzmocnić swoje argumenty dobrze jest zaproponować we wniosku obowiązki, którym (gdy uda się uzyskać dozór elektroniczny) podda się Pani partner.

 11. wolodyjowski pisze:

  witam 🙂 mam problem z napisaniem pisma do Prokuratury,w ktorym musze napisac prosbe o kare pozbawienia wolnosci w zawieszeniu.Obecnie jestem poszukiwany na terenie Polski listem gonczym ale to za sprawa nie stawiennictwa sie na sprawach sadowych.Prosze pomoc mi jaka to ma byc forma listu ???

  • Witam,

   po pierwsze należy wyjaśnić, że list gończy został wystawiony, ponieważ prokurator lub Sąd zastosował wobec Pana areszt tymczasowy. W związku z tym należy najpierw złożyć wniosek o uchylenie aresztu tymczasowego lub zamianę aresztu na poręczenie majątkowe lub dozór policyjny wraz z zakazem opuszczania kraju i oddania paszportu. Można taki wniosek wystosować wraz z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze.

 12. Karolina pisze:

  mam pytanie czy osoba osadzona może pisac o prace społeczne użyteczne?? z góry dziękuje za odpowiedz

 13. Paulina pisze:

  Witam .

  Mam pytanie. Mój Narzeczony Został skazany na 4 lata pozbawienia wolności za Wypadek Samochodowy bez prawa jazdy. Siedział już 2 razy łącznie 5 lat , piszę bo nie wiem czy jeżeli siedział wcześniej czy może starać się o zwolnienie warunkowe po połowię kary to znaczy po 2 latach. Wcześniej był w Zakładzie Karnym i pracował na wolności i wracał , nic nie robił by miał zabronione pracować i wracał z przepustek w wyznaczonym termonie. Czy może być jakaś przeszkoda zwolnienia go po połowie? .

  Dziękuje .
  Paulina

  • Witam,
   przede wszystkim musicie mieć Państwo na względzie, że instytucja warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary stanowi odstępstwo od zasady odbycia kary w całosci. A zatem Sąd może (ale nie musi) zwolnić skazanego z odbycia reszty kary jeżeli stwierdzi iż w przypadku Pani narzeczonego istnieje tzw. pozytywna prognoza kryminologiczna ( a zatem Sąd zbada i dokona analizy m.in warunków i właściwości osobistych Pani narzeczonego, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowania PO jego popełnieniu, a także W CZASIE odbywania kary). Poprzednia karalność Pani narzeczonego nie przekreśla szans na uzyskanie przez Pani narzeczonego postanowienia o przedterminowym warunkowym zwolnieniu z odbycia reszty kary, o ile Sąd dojdzie do przekonania, że pod wpływem odbywania kary Pani narzeczony zmienił swoje zachowanie, tj. zaangażował się w proces resocjalizacji i zaczęła ona przynosić pozytywne rezultaty.

 14. wojtas.tm pisze:

  Witam
  Dziś odbyła się sprawa w 2 instancji po mojej apelacji dostałem 2,5 roku do odsiadki i sąd 2 instancji utrzymał wyrok w mocy i za 2 tygodnie mam dostać bilet co można zrobić żeby nie iść do kicia? Sprawa za altany działkowe dodam że do tej pory nie byłem karany. Czy mogę zawiesić wyrok i pisać kasacje. Proszę o podpowiedz

  • Witam,
   oczywiście może Pan wnieść kasację, która stanowi nadzwyczajny środek zaskarżenia (m.in. powinien Pan najpierw złożyć wniosek o doręczenie uzasadnienia wyroku w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia orzeczenia). Nadto podstawy kasacji są ściśle określone przepisami prawa i w Pana przypadku kasacja powinna być sporządzona i podpisana przez obrońcę (tzw. przymus adwokacko-radcowski). Kasacja podlega także opłacie ( odpowiednio 450 zł w sprawie, w której wyrok wydał sąd rejonowy lub 750 zł w sprawie, w której w pierwszej instancji wyrok wydał sąd okręgowy). Musi Pan jednak wiedzieć, że wyrok w Pańskiej sprawie jest już prawomocny i może być wykonany. A zatem w kasacji należałoby zawrzeć wniosek o wstrzymanie wykonania kary do czasu rozpoznania przez Sąd kasacji.

 15. maciek pisze:

  Witam

  Odbyłem karę 1 roku pozbawienia wolności 3 miesiące w ZK 9 miesięcy w SDE.
  Kara ta była zawieszona na okres 2 lat i nie zapłacenie szkody w kwocie 1000zł jak i grzywny 600 zł spowodowało jej wykonanie. (pisma przychodziły na inny adres i to spowodowało nie zapłacenie tych kwot jak i osadzenie w ZK na podstawie listu gończego o którym nie wiedziałem).

  Sąd udzielił mi SDE które dobiegło końca w marcu tego roku. I wczoraj przyszło postanowienie z sądu (znów na zły adres ale znajoma która pracuje na poczcie od miesiąca skojarzyła je ze mną) że sąd umarza mi koszty sądowe z tego wyroku który odbyłem a karę grzywny 600 zł zamienia na 30 dni aresztu??

  Mam 7 dni na wzniesienie zażalenia.

  Czy mogę to zapłacić? Dlaczego znów przysłali na inny adres skoro wiedzą gdzie odbywałem SDE i gdyby nie znajoma z poczty za chwilę znów by mnie ścigali i złapali na ulicy? Napisano w postanowieniu że odmówiłem prac społecznych co nie jest prawdą.

  • Witam,
   oczywiście może Pan w każdym momencie uiścić karę grzywny i jednocześnie skierować do Sądu wniosek o niezarządzenie wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności w związku z uiszczeniem przez Pana grzywny w całości (w załączeniu proszę przesłać dowód wpłaty). Co do ewentualnych błędów w doręczaniu korespondencji – odpowiedź na pytanie wymagałaby analizy akt sprawy. Mogę tylko wskazać najbardziej podstawową zasadę w przedmiocie skuteczności doręczeń korespondencji sądowej. Zgodnie z art. 139 k.p.k. wszelka korespondencja w sprawie kierowana jest na adres zamieszkania, który podał Pan na początku postępowania. Jeżeli nie przebywa Pan pod tym adres powinien Pan powiadomić Sąd o powyższym i wskazać adres do doręczeń. Jeżeli zaniecha Pan powyższego korespondencja będzie kierowana na adres zamieszkania znajdujący się w aktach sprawy i pisma tak wysłane będą uznawane przez Sąd za doręczone.

 16. Dymian pisze:

  Witam
  Dostałem karę 1 roku bezwzględnego pozbawienia wolności .Wcześniej odbyłem 2,5 miesiąca w areszcie, i wyszedłem za kaucją . Czy należy mi się dozór elektroniczny???
  Dzięki z góry za odpowiedz.
  Pozdrawiam

  • Witam,
   okres czasu jaki spędził Pan w areszcie powinien zostać zaliczony na poczet orzeczonej w stosunku do Pana bezwzględnej kary pozbawienia wolności. W związku z powyższym pozostało Panu do odbycia mniej niż 1 rok pozbawienia wolności. A zatem może Pan złożyć wniosek o zezwolenie na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. We wniosku musi Pan także wykazać, iż powyższe będzie wystarczające dla osiągnięcia celów kary. Innymi słowy, iż nie zachodzą powody, by odbywał Pan karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym.

 17. zalamana pisze:

  Witam.Mąż za niezastosowanie się do wyroku sądu dostał 3 mesiące aresztu.Został aresztowany 2 dni temu.Dodam że jest jedynym żywicielem rodziny.Mamy 3 dzieci w wieku szkolnym.Czy jest mozliwośc a jeśli tak to jaka żeby go wypuścili wczesniej?

  • Witam,

   prawdopodobnie Pani mężowi została odwieszona kara pozbawienia wolności w wymiarze 3 miesięcy. W związku z tym należy jak najszybciej sporządzić do Sądu wniosek o dozór elektroniczny. Jeżeli Sąd zgodzi się z argumentami Pani męża, wówczas jest szansa, że za około jeden miesiąc Pani mąż wyjdzie na wolność z opaską.

 18. monika pisze:

  Witam,
  Mam pytanie odnosnie warunkowego zwolnienia z ZK mojego meza,okres warunkowego zwolnienia skonczyl sie 28 czerwca ,w marcu został skazany na kare pozbawienia wolnosci w zawieszeniu,pare dni temu dostał wezwanie na rozprawe w sprawie odwieszenia wyroku ,czy jest szansa ze wyrok nie zostanie odwieszony?

  • Witam,

   wszystko zależy od tego jakie przestępstwo popełnił Pani podczas warunkowe zwolnienia. Jeżeli jest to przestępstwo podobne, wówczas jest ogromne ryzyko, że warunkowe zwolnienie zostanie uchylone. Niemniej jednak niezależnie od popełnionego przestępstwa i tak istnieje duże ryzyko, iż Pani mężowi zostanie odwieszone warunkowe zwolnienie, ponieważ rażąco naruszył porządek prawny, a to jest okoliczność, którą sędziowie biorą pod uwagę przede wszystkim. Najlepszym rozwiązaniem jest złożenie stanowiska procesowego w przedmiocie odwieszenia warunkowego zwolnienia, w którym to stanowisku Pani mąż powinien opisać dlaczego osadzenie go w zakładzie karnym wpłynie negatywnie na jego życie rodzinne, zawodowe itd. i wnosić o nieodwieszanie warunkowego zwolnienia.

 19. Kasia pisze:

  Witam mój chłopak został zatrzymany za posiadanie niewielkiej ilości amfetaminy do własnego uzytku..w trakcie zatrzymania okazało się ze nie zapłacił grzywny bo pisma przychodziły na adres zameldowania lecz on przebywał do tej pory w Holandii i nic o tym nie wiedzial..policja powiedziała że po natychmiastowym zapłaceniu grzywny zostanie zwolniony z aresztu po kilku godz jednak tak się nie stało na dodatek dziś uległ zatarciu wyrok sprzed chyba 8lat a chłopaka zatrzymano w niedzielę i trafił do zakładu karnego nie wiem na jak długo bo nie mam z nim kontaktu:-(((,prawdopodobnie na 3 mies,czy może starać się o zwolnienie warunkowe po 1,5 mies?bardzo się martwie o niego bo to aresztowanie nastąpiło nagle i mam wrażenie że policja została naslana..w zeszłym roku został zatrzymany do kontroli gdy jechaliśmy autem i nie było żadnych niezgodnosci w policyjnej bazie danych a teraz nagle jest taki problem?to bardzo dziwna sytuacja..proszę o poradę co może być nie tak i jak mniej wiecej ta sprawa wygląda w świetle prawa

  • Witam,

   Pani chłopak jak najbardziej może się starać o warunkowe zwolnienie po połowie okresu czyli 1,5 miesiąca. Niemniej jednak doświadczenie zawodowe wskazuje, iż trzeba bardzo dobrze uzasadnić dlaczego okres 1,5 w zakładzie karnym był wystarczający oraz, że okres pobytu w zakładzie karnym daje pozytywną prognozę kryminologiczna. Jednakże nic nie kosztuje spróbować, ponieważ może się udać szybciej wyjść z zakładu karnego.

   • GrEsiwk pisze:

    Witam czy wyrok prawomocny w Wymiarze 1 miesiąca Można odroczyc. Jeżeli mąż jest jedynym zywicielem rodziny?

    • Witam,

     wyrok skazujący na karę pozbawienia wolności w wymiarze 1 miesiąca jak najbardziej można odroczyć. Niemniej jednak jeżeli wyrok uprawomocnił się przed 01 lipca 2015 roku, wówczas proszę się zastanowić czy nie lepiej postarać się o odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Instytucja ta pozwoli Pani mężowi na odbywanie kary w warunkach wolnościowych co będzie skutkowało tym, że dalej będzie mógł zarobkować na utrzymanie rodziny i jednocześnie będzie odbywał karę pozbawienia wolności.

 20. GrEsiwk pisze:

  Witam, Otrzymałem Wezwanie do odbycia kary pozbawienia wolności z SR w wymiarze 1 miesiąca, napisałem wniosek o Odroczenie jednak nie został uwzględniony. Co mogę teraz zrobić? Dodam że wyrok jest prawomocny.

  • W tej sytuacji powinien Pan złożyć zażalenie na postanowienie o odmowie odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności. Jednakże pozostaje jeszcze kwestia dozoru elektronicznego. Jeżeli wyrok uprawomocnił się przed 01 lipca 2015 roku wówczas kara orzeczona wobec Pana może być wykonywana w systemie dozoru elektronicznego. Natomiast jeżeli wyrok uprawomocnił się po 01 lipca 2015 roku, wówczas nie można starać się o dozór elektroniczny.

 21. Roma pisze:

  Witam,
  Mam pytanie, moj znajomy ostatnio zostal doprowadzony do zakladu karnego aby uiścic wyrok, problem w tym, ze nie mamy pojęcia w jakim zakladzie się znajduje, gdzie moge znalezc taka infrormacje?
  Bardzo wazne, prosze o odpowiedz.

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   najlepiej, jeżeli zadzwoni Pani do Centralnego Zarządu Służby Więziennej, przedstawi pokrótce sprawę, powie, iż jest Pani osobą z rodziny lub inną osobą najbliższą i w związku z tym powinni Pani wskazać niezbędne informacje o miejscu przebywania w więzieniu osoby dla Pani bliskiej.

 22. andrzej pisze:

  witam, mam pytanie kto może sporządzić w Polsce uczciwie , nie zależnie prognozę kryminologiczno-społeczną która może być złożona w sądzie ( gdyż sędziowie bardzo często nie są obiektywni ) np. w moim przypadku jestem skazany pierwszy raz za czyn popełniony 13 lat temu i od tego czasu nie dostałem nawet mandatu , staram się o zawieszenie wykonania kary bezwzględnego więzienia w wymiarze 2 lat, mam dobrą opinię w miejscu zamieszkania, ciężko pracuję aby utrzymać swoją rodzinę, mam dobrą opinię sporządzoną przez policję i kuratora środowiskowego, -wszystko oczywiście na polecenie sądu i pomimo że odroczenie wykonania kary trwa już ponad 2 lata , sędzia nadal twierdzi że nie ma podstaw gdyż nie jest przekonany czy nie wrócę na drogę przestępstwa ( zaznaczam iż od 13 lat nie miałem żadnego konfliktu z prawem, a sprawa za którą byłem skazany jest z kategorii gospodarczych ) Więc moje pytanie jest takie czy jest jakaś osoba która po przeanalizowaniu obiektywnie wszystkich dokumentów ewentualnie po skierowaniu na jakieś badania może sporządzić taką opinię gdyż sąd mówi jedynie że nie widzi pozytywnej prognozy a nikt nie wie na jakiej podstawie wydaje taką opinię skoro tak jak pisałem wszystkie dokumenty oraz upływ czasu od momentu popełnienia czynu zabronionego ewidentnie twierdzą co innego

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w pierwszej kolejności pragnę wskazać, iż przez prognozę społeczno-kryminologiczną należy rozumieć przesłanki warunkowego przedterminowego zwolnienia z art. 77 § 1 Kodeksu karnego, zgodnie z którym, skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

   Przy ocenie przez Sąd przesłanki materialnej warunkowego przedterminowego zwolnienia wystarczy wyłącznie uzasadnione przypuszczenie, że skazany będzie przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni ponownie nowego przestępstwa. Jednakże, zależy to od oceny Sądu.

   Ocena zachowania skazanego podczas odbywania kary pozbawienia wolności musi być oceną kompleksową. Tak więc należy wskazywać wszelkie okoliczności oraz dowody na poparcie pozytywnej prognozy społeczno-kryminologicznej. Nikt nie może sporządzić takiej prognozy, jednakże przez dokumenty sporządzone przez np. lekarza z zakładu karnego, opinii dyrektora zakładu karnego, czy opinii o prawidłowym przebiegu procesu resocjalizacji, mogą świadczyć o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o warunkowe zwolnienie.

 23. lukas pisze:

  Witam chciałbym sie dowiedziec po jakim czasie od zatrzymania podejrzanego przez policje sad wyda decyzje o ewentualnym tymczasowym aresztowaniu, oraz czy w przypadku gdy podejrzany jest on o kradzież z włamaniem, 1,5 miesiąca temu postawili mu zarzut próby wlamania i w tamtej sprawie poddal sie dobrowolnie karze i wie ze będzie miał wyrok pól roku pozbawienia wolność, w tej sprawie o kradzież z włamaniem przyznal sie do winy ale zanim go zatrzymala policja to przez kilka dni sie ukrywal. Czy w takim przypadku możliwe jest ze sad nie zastosuje środka zapobiegawcze albo chociaż zastusuje inny niż tymczasowy aresz np. dozur policyjny? Proszę o odpowiedz

 24. Andżelika pisze:

  Witam. Ja c hciałam zapytać jezeli kolega przebywa kare popzbawienia wolności i obecnie nie jest nigdie zameldowany to czy moze ubiegac sie o mieszkanie socjalne? bardzo prosze o pomoc jak moze to zrobic i czy wogóle moze.
  Pozdrawiam

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w pierwszej kolejności chcę wskazać, iż nawet skazany na karę pozbawienia wolności, w trakcie odbywania kary może złożyć wniosek o przyznanie mieszkania z zasobów gminy/miasta. Jednakże procedura ta trwa na prawdę długo, nawet kilka miesięcy, a niekiedy lat. Zasady przyznawania mieszkań z zasobów gminnych są opisane odpowiednio w uchwałach poszczególnych miast lub gmin. Jeżeli Pana kolega pragnie ubiegać się o taki lokal, proszę postarać się o uzyskanie uchwały, która opisuje zasady przyznawania mieszkań z zasobów gminnych i dokładnie się z nią zapoznać.

   Najważniejszymi kryteriami są:

   – osoba ubiegająca się o lokal, nie może posiadać tytułu prawnego do innego lokalu,
   – ponadto jej dochody nie mogą przekraczać pewnej wysokości określonej w powyższej uchwale.

   Należy wskazać, że gminy przyznają takie mieszkania tylko swoim mieszkańcom. Muszą Panowie się zastanowić jak udokumentować, że ostatnio Pana kolega mieszkał na terenie danej gminy/miasta. A w związku z tym jest szereg sposobów, np. wykazanie zarejestrowania się w danej przychodni lekarskiej.

 25. monikak pisze:

  Witam serdecznie.
  Mój brat ma do odbycia karę pozbawienia wolnosci z kilku wyroków, które sukcesywnie się zaczęły „odwieszać”. Wszystkie z par. 286, za wyj. jednego,który został zakwalifikowany jako 286 i 65. Wszystko to ma podłoże hazardu, dlatego wyłudzenia nie stanowiły stałego źródła dochodu, były to ciągi wyłudzeń co jakiś czas związane z głodem hazardowym. Czy jest możliwość przekwalifikowania tego jednego już prawomocnego wyroku? Ewentualnie czy będzie możliwość przekwalifikowania go w procesie łączenia kar, tak by łączna kara była za par. 286 a nie za oba?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   z opisanego przez Panią stanu faktycznego wynika, że Sąd miał zarządził wykonanie kary pozbawienia wolności w trybie art. Ponadto, jeżeli otrzymał wcześniej wyroki z warunkowym ich zawieszeniem na okres próby, a w obecnym stanie prawnym sąd zarządził wykonanie kary to nie ma możliwości tzw. przekwalifikowania już prawomocnych wyroków.

   Co do kary łącznej, przed nowelizacją przepisów z dnia 1 lipca 2015 r., zgodnie z art. 91 § 1 Kodeksu karnego, jeżeli sprawca popełnia w podobny sposób, w krótkich odstępach czasu, dwa lub więcej przestępstwa, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw, sąd orzeka jedną karę na podstawie przepisu, którego znamiona każde z tych przestępstw wyczerpuje, w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. Zasad ta nie uległa zmianie.

   Jednakże przed nowelizacją, stosownie do art. 92 k.k., wydaniu wyroku łącznego nie stoi na przeszkodzie, że poszczególne kary wymierzone za należące do ciągu przestępstwa lub zbiegające się przestępstwa zostały już w całości albo w części wykonane. Natomiast obecnie, nowelizacja k.k. doprowadziła do uchylenia art. 92 k.k. Zgodnie z tym artykułem wydanie wyroku łącznego było możliwe również w sytuacji gdy poszczególne kary zostały już w całości albo w części wykonane. Natomiast teraz karą łączną mogą być objęte tylko wymierzone i podlegające wykonaniu kary.

   Tak więc, kary podlegające wykonaniu to takie, które nie zostały jeszcze wykonane. Przykładowo, jeżeli skazany odbył 3 kary i została mu jedynie ostatnia do wykonania, to nie ma możliwości wydania wyroku łącznego i objęcia nim kar już wykonanych. Poza przypadkami zawieszenia kary pozbawienia wolności, brak jest możliwości połączenia kar, a niestety nie dotyczy to przypadku Pani brata.

 26. ania pisze:

  Witam.mam pytanie w październiku mój mąż zlozyl wniosek o sde.byl juz wywiad kuratora i opinia z ZK również juz zostala dolaczona,wszystkie dokumenty są zlozone które są potrzebne.i dzwonimy caly czas do sadu w kielcach i jeszcze nic nie wiadomo na temat posiedzenia.ja choruje na padaczke ,mamy 3 letnia córkę .maz dostal kare 5miesiecy – zamieniona kara ograniczenia wolności na areszt.w jaki sposób mozna przyspieszyc posiedzenie o sde.chcialabym aby na swieta byl z nami w domu.na chwile obecna mieszkam u teściowej poniewaz choruje na padaczke nie mogę do końca byc sama w domu z corka.prosze o pomoc.

  • ania pisze:

   Proszę o odpowiedz

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   niestety czas w jakim zostanie rozpoznana sprawa zależy od miejscowości, ilości spraw rozpatrywanych przez sąd oraz praktyki. Ze względu na to, że zbliża się okres świąteczny wszystko może się zdarzyć. Może jedynie Pani pisać odpowiednie pismo do sądu w celu wyznaczenia szybszego terminu rozprawy w związku z okolicznościami, które Pani przedstawiła w komentarzu oraz ze względu na to, że wszystkie niezbędne dokumenty zostały przedstawione.

   Może to znacznie przyspieszyć rozpoznanie sprawy i wyznaczenie terminu, jednakże ze względu na statystyki sądowe w pierwszej kolejności zostają rozpoznane sprawy bliskie końcowi na ten rok.

 27. szymon pisze:

  Witam Serdecznie.
  Moja sprawa wyglada tak; 7 miesiecy temu uprawomocnil sie wyrok nakazujący sprawdzy naprawe i splate za dokonane szkody na moim mieniu.Czas który miał na to,to okres 6 miesiecy od uprawomocnienia wyroku. Oczywiście nie zrobił tego.
  Więc co powinienem zrobic?pierw wystosowac do niego pismo upominawcze czy zglosic sie do Sądu z prośba o wyegzekwowanie moich pieniedzy?
  Z góry dziekuje za radę.
  Pozdrawiam.

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   najlepiej, jeżeli wystosuje Pan do sprawcy („dłużnika”) odpowiednie wezwanie do zapłaty wskazując konkretny wyrok sądu. W dalszej kolejności może Pan złożyć stosowny wniosek do sądu, by wszczęto odpowiednie postępowanie egzekucyjne w związku z niewywiązaniem się z obowiązku i nie zapłaty grzywny. Ponadto, zgodnie z przepisami karnymi, jeżeli sprawca czyny zabronionego nie spłaca nałożonej na niego grzywny, sąd może zamienić tą karę na karę pozbawienia wolności. Czasami wystarczy odpowiednie pismo do sądu, które jedynie informuje, że sprawca nie zapłacił grzywny, a sąd podejmuje już czynności procesowe. Sam sąd może Pana poinstruować, co należy robić w danym przypadku.

 28. Gośka pisze:

  Witam
  Prosiłabym o porade w następujacej sprawie.
  Moj mąz starcił praawo jazdy „za punkty” mimo wszystko był zmuszony jezdzić autem i kilkakrotnie został złapany przez policje. Ponownie zdawal egzaminy i w tej chcili posiada uprawnienia. Jednak wczesnie dostał kilka grzywien na laczna kwaote okolo 5 tys zł. Moj maz pracuje na tzw umowe śmieciowa i nie moze tego wykazac przed sadem. Poniewaz kwota 500 zł jest dla naszej rodziny bardzo wysoka ( ja nie pracuje gdyz opiekuje sie schorowana babcia u ktorej mieszkamy) napisaliśmy piso z prośba o Rozłożenie grzywny na raty jednak sad stwierdził ze sie do tej prosby nie przychula poniewaz maz nie ma stałych dochodów i nie wiadomo czy bedzie splacal … sytacja jest dla nas patowa co zrobić ? boje sie ze mojega męza zamkna w wiezieniu , czy może nam Pan doradzić czy jest jakas mozliwosc wyjscia z tej sytacji. Bede wdzieczna za pomoc 🙂

 29. aneta pisze:

  Witam, mam dłużnika który siedzi w więzieniu. Odsiaduje wyrok za wyłudzenie nieruchomości od staruszki. dostal za to 4 lata. miesiąc temu dostal następny wyrok 5 lat za to samo oszustwo ale wyłudził. od innej chorej osoby. W sumie posiedzi 5 +4 czy to inaczej się liczy . Czy jak dluznik siedzi to można jakos odzyskac dług?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   wszystko zależy od tego, czy w powyższej sprawie orzeczono wyrok łączny, czy nie. Z opisanego przez Panią stanu faktycznego widzę, że Sąd orzekł drugi wyrok, którego odbywanie odbędzie się bezpośrednio po tym wyroku 4 lat.

   Co do długu, to wszystko zależy od danego orzeczenia Sądu w tym pierwszym wyroku. Jeżeli tam Sąd orzekł na Pani rzecz albo zadośćuczynienie albo nawiązkę na Pani rzecz. Jeżeli zostało to wskazane w orzeczeniu Sądu, to po odpowiednim uzyskaniu klauzuli wykonalności, ma Pani odpowiedni tytuł wykonawczy, który jest podstawą do ewentualnego postępowania egzekucyjnego, jeżeli dłużnik przebywający w zakładzie karnym nie płaci.

 30. mania pisze:

  Witam serdecznie mój konkubent przebywa w ZK Popowo jako P1 ma 3 wyroki jeden z marca za 178kk 2009 drugi z 2013.12.13 do 2015 12.13 za brak kontaktu z kuratorem i trzeci z 2013 za 178kk dwa za kradzież chcieliśmy stanąć na wyrok łączny ale odradzono n bo pierwszy jest do odsiadki 1,2 drugi 1 i trzeci 1,6 jakieś ciche jest do czerwca za kuratora wiec łącząc je można zrobić jeszcze większy wyrok i teraz mam pytanie czy jako ojciec dziecka niepełnosprawnego który ma b.dobra opinie od kuratora z tamtą pracuje od kąd tam przebywa nie może wyjść wcześniej niż pół kary czy tego nie można zamienić na nic innego ?

 31. Urszula Makowska pisze:

  Witam pana mam do pana pytanie moj chlopak zostal deportowany do polski . wyjezdzajac z tad mial juz rok kary ktory zostal dany poza nim i teraz czeka na sprawe juz miesiac jest w polsce . przed jego wyjazdem okazalo sie ze jeste w ciazy. moje pytanie brzmi czy jest mozliwosc zeby soad przychylilsie do tego ze jestem w ciazy tutaj sama i do tego z corka jeszcze ,z e jako jedyny utrzymanek rodziny?? Bardzo prosze o odpowiedz.dziekuje.

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   proszę szerzej opisać przypadek Pani partnera. Jeżeli Pani partner czeka na rozprawę, a starają się Państwo o odroczenie kary pozbawienia wolności, albo o inne możliwości starania się, by Pani partner nie odbywał kary pozbawienia wolności, to w danych pismach, może Pani opisać wszelkie względy rodzinne, zdrowotne, to że Pani partner jest jedynym żywicielem rodziny itp.

 32. pawel1234pawel pisze:

  Witam serdecznie, mam proste pytanie. Czy przestępstwo popelnione przez policjanta na służbie (Groźby, naeuszenie niewydolności cielesnej) Ulegają przedawnieniu?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie bowiem z art. 101 § 2 k.k., „Karalność przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego ustaje z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa, nie później jednak niż z upływem 3 lat od czasu jego popełnienia”. Mamy tutaj zatem do czynienia z dwoma terminami, które biegną niezależnie od siebie.

   Warto zwrócić uwagę, że w sytuacji, gdy jest kilku pokrzywdzonych jednym przestępstwem prywatnoskargowym, dla każdego z nich termin roczny biegnie osobno. Termin trzyletni biegnie natomiast dla wszystkich pokrzywdzonych jednakowo – od czasu zakończenia czynu, a w przestępstwach skutkowych (gdy skutek nastąpił później) – od czasu nastąpienia skutku.

   Zakreślony roczny termin zakłada bowiem bezzwłoczną aktywność pokrzywdzonego w zakresie ścigania przestępstwa i przez to daje większą gwarancję co do wiarygodności pokrzywdzonego i kierujących nim pobudek.

 33. eliza pisze:

  Mój chłopak został uznany za winnego ,ponieważ kierując autem w stanie nietrzeżwości spowodował zagrożenie bezpieczeństwa zderzając się z nadjeżdżającym z naprzeciwka samochodem .Sąd Rejonowy wymierzył mu karę pieniężną ,karę grzywny oraz karę pozbawienia wolności na 3 miesiące i pozbawił go prawo jazdy dożywotnio.Wyrok jest prawomocny.Dostał wezwanie do stawienia się w areszcie śledczym z wyznaczoną datą.Czy można od wyroku prawomocnego napisać wniosek do Sądu o odwieszenie ,bądż odroczenie kary pozbawienia wolności .Mój chłopak pracuje ,w grudniu dostał umowę na czas nieokreślony i jeśli pójdzie do ZK to nie będzie miał możliwości uiścić należności za popełniony czyn w terminie wskazanym przez Sąd(30 dni).Czy jest możliwość rozłożenia na raty przyznanego świadczenia pieniężnego,czy tylko kary grzywny? Czy w przypadku otrzymania wyroku prawomocnego jest jakiś termin na odwołanie się? Proszę o poradę co można w tej sytuacji zrobić?

  • Agnieszka_Stefanska pisze:

   Witam,
   istnieje możliwość rozłożenia na raty świadczenia pieniężnego orzeczonego przez Sąd. W tym celu należy złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności do Sądu który wydał prawomocny wyrok. Sąd odroczy wykonanie kary (obligatoryjnie) ze względu na chorobę psychiczna skazanego lub ciężką chorobę uniemożliwiającą wykonywanie kary – w tym wypadku należy dołączyć odpowiednią dokumentację dokumentację medyczną, Sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres do roku jeżeli jej natychmiastowe wykonanie pociągałoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki.
   Sąd może udzielić odroczenia kilka razy, ale nie dłużej niż łącznie na rok.
   Świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej Sąd może rozłożyć na raty na wniosek skazanego na takich samych zasadach jak karę grzywny. We wniosku należy powołać się na okoliczności które uniemożliwiają jednorazową spłatę należnej kwoty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


1 + 8 =