Kto może odbyć karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego?

Dozór elektroniczny polega na odbyciu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym – w miejscu zamieszkania lub innym, np. w miejscu pracy lub miejscu prowadzenia działalności gospodarczej.

Dzięki temu rozwiązaniu nie spędzisz bezsensownie np. 6 miesięcy orzeczonej kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym, lecz odbędziesz ta karę pracując, czy prowadząc działalność gospodarczą, w dodatku bez rozłąki z rodziną. Twoim głównym obowiązkiem będzie jedynie pozostawanie w czasie określonym przez Sąd w postanowieniu w wyznaczonym na twój wniosek przez Sąd miejscu.

Nie każdy skazany na karę pozbawienia wolności może ja odbyć w trybie dozoru elektronicznego. Aby odbyć karę pozbawienia wolności poza zakładem karnym musisz spełniać następujące warunki:

 1. masz do odbycia karę pozbawienia wolności nie przekraczającą 1 roku i 6 miesięcy

 2. posiadasz miejsce stałego pobytu

 3. masz zgodę współdomowników na odbycie w zajmowanym wspólnie z nimi mieszkaniu kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego

Ad 1 Wymóg odbycia kary pozbawienia wolności nie przekraczającej 1 roku i 6 miesięcy jest spełniony w dwóch przypadkach:

 • Sąd orzekł wobec Ciebie karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności  lub krótszą

albo

 • masz do odbycia kilka kar pozbawienia wolności, przy czym ich suma nie przekracza 1 roku i 6 miesięcy

Odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego jest możliwe w dwóch przypadkach:

 • masz do odbycia kare pozbawienia wolności do 1 roku i 6 miesięcy i nie zostałeś jeszcze osadzony w zakładzie karnym

albo

 • rozpocząłeś już odbywanie kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym i wnioskujesz o odbycie jej pozostałej części w systemie dozoru elektronicznego

Ad 2 Wymóg posiadania stałego miejsca pobytu jest związany z koniecznością wskazania przez Sąd w postanowieniu miejsca, w którym będziesz odbywał karę pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego.

Ad 3 zgoda osób zamieszkujących w lokalu, w którym będziesz odbywał karę pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego dotyczy osób pełnoletnich i musi być wyrażona na piśmie – w postaci oświadczenia tych osób.

Wzór wniosku o dozór o elektroniczny można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o dozór elektroniczny

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Kto może odbyć karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

 2. Gosia pisze:

  Witam.
  Chciałabym dowiedzieć się kilku rzeczy. Sama niezbyt dobrze znam się na prawie. Chodzi mi o sytuację bliskiej mi osoby. Ów osoba otrzymała wyrok 6 m-cy pozbawienia wolności i odwieszono jej poprzedni wyrok. Łączny czas odbycia kary w Zakładzie Karnym wyniósł 1 rok i 2 miesiące. Skazany odbył już karę 3 miesięcy. Czy jest więc szansa na uzyskanie dozoru elektronicznego ? Czy jest jakiś inny sposób, aby osoba skazana nie musiała odbywać kary w Zakładzie ? Proszę o poradę. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

  • Witam,

   niestety na podstawie Pani zapytania nie mogę udzielić kompetentnej informacji. Potrzebuję wiedzieć, czy bliska osoba cały czas odbywa karę pozbawienia wolności, czy rozmawiamy o kilku karach pozbawienia wolności lub czy został wydany wyrok łączny? No i podstawowe pytanie kiedy kończy się okres próby za pierwszą karę, która została odwieszona, ponieważ może istnieje szansa, iż Sąd nie zdąży prawomocnie odwiesić zawieszonej kary pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


3 × = 24