Jak przekonać Sąd do uwzględnienia wniosku o dozór elektroniczny?

Zgodnie z art.43la kkw Sąd Penitencjarny udzieli Ci zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym, jeśli oceni, że jest to wystarczające dla osiągnięcia celów orzeczonej wobec Ciebie kary.

Dokonując tej oceny Sąd Penitencjarny weźmie pod uwagę:

  • Twój dotychczasowy sposób życia, a w szczególności karalność za przestępstwa

  • Twoje zachowanie po prawomocnym wyroku skazującym na karę, którą chcesz odbyć w trybie dozoru elektronicznego

  • Twoją sytuację zawodową i rodzinną

Ten ostatni punkt wymaga szerszego omówienia.  To na Tobie lub Twoim obrońcy spoczywa ciężar wykazania, że z uwagi na:

  • wykonywaną przez Ciebie pracę lub prowadzoną działalność gospodarczą

  • podjętą naukę 

  • podjętą terapię dla osób nadużywających alkoholu lub zażywających narkotyki

lub

  • konieczność sprawowania opieki nad dziećmi lub chorym członkiem rodziny

osadzenie Cię w zakładzie Karnym spowoduje, że stracisz pracę, Twoja rodzina zostanie pozbawiona środków na utrzymanie, utracisz możliwość kontynuowania nauki, przerwiesz leczenie uzależnienia od narkotyków lub alkoholu, czy też stracisz możliwość opieki nad bliską Tobie osobą. 

Musisz sobie uświadomić, że dla Sądu Penitencjarnego jesteś jednym z kilkuset skazanych na karę pozbawienia wolności ubiegających się o jej odbycie poza zakładem karnym – w trybie dozoru elektronicznego. Prócz informacji o popełnionym przez Ciebie przestępstwie Sędzia Penitencjarny nic o Tobie więcej nie wie, jesteś dla niego anonimowym Michałem Nowakiem, jednym z wielu, którzy nie chcą pójść do więzienia.

Twoim zadaniem lub zadaniem Twojego obrońcy jest przedstawić Cię jako człowieka, który pomimo popełnienia przestępstwa nie jest osobą zdemoralizowaną, człowieka, który pracuje lub prowadzi działalność gospodarczą, kontynuuje naukę, utrzymuje rodzinę lub walczy z uzależnieniem od narkotyków czy alkoholu.

Rzecz jasna, przypadek każdego skazanego na karę pozbawienia wolności jest inny, każdy wymaga indywidualnego podejścia i innych argumentów, ale w zasadzie zawsze chodzi o wykazanie Sądowi, że:

  • pomimo popełnienia przestępstwa nie jesteś osobą zdemoralizowaną, by konieczne było osadzenie Cię w Zakładzie Karnym

a jednocześnie

  • odbycie orzeczonej wobec Ciebie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym – w trybie dozoru elektronicznego zapobiegnie utracie przez Ciebie pracy –  źródła dochodu Twojej rodziny, zerwaniu więzi z Twoimi bliskimi, a także umożliwi Ci np. podjęcie lub kontynuowanie terapii związanej z nadużywaniem alkoholu lub zażywaniem narkotyków

Pamiętaj, że każdy argument, jakiego użyjesz,  by przekonać Sąd do wyrażenia zgody na odbycie kary w ramach dozoru elektronicznego powinieneś potwierdzić dokumentem. Dla przykładu, jeśli w trakcie dozoru elektronicznego chcesz kontynuować terapię dla osób nadużywających alkoholu, wówczas powinieneś dołączyć do wniosku o dozór elektroniczny zaświadczenie z Poradni o podjętym przez Ciebie leczeniu.

Wzór wniosku o dozór o elektroniczny można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o dozór elektroniczny

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na Jak przekonać Sąd do uwzględnienia wniosku o dozór elektroniczny?

  1. Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
    Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
    Pozdrawiam
    Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

  2. Ania pisze:

    Mąż jest w zk ponad miesiąc.Złożył wniosek o s.d.e czekamy na sprawę.ma trochę kiepską opinię od kuratorki ,ma niebieską kartę,problem z alkoholem. Jednak jest jedynym żywicielem rodziny, mamy 2kę małych dzieci, jego matka potrzebuje stałej opieki,zobowiązał się do podjęcia leczenia.nie radzę sobie finansowo.Proszę powiedzieć czy mąż ma szansę na s.d.e? A jeśli odrzucą to co jeszcze można zrobić?

    • Witam,

      z opisanej przez Panią sytuacji wynika, że są szanse na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Jednakże we wniosku o dozór elektroniczny Pani mąż powinien zobowiązać się do łożenia na utrzymanie rodziny oraz zobowiązać się przed Sądem do powstrzymywania się od alkoholu. Dobrze także byłoby dołączyć do wniosku o dozór elektroniczny w formie załączników kilka dokumentów. Na przykład to, że jest Pani bezrobotna, akty urodzenia małoletnich dzieci, historie choroby matki męża na potwierdzenie, że tylko poprzez obecność Pani męża na wolności będzie on mógł zapewnić godny byt rodzinie oraz pomoc swojej mamie. Jeżeli Sąd nie przychyli się do wniosku, to wówczas Pani mąż może złożyć zażalenie na decyzję Sądu Okręgowego.

  3. dagmara pisze:

    Witam ,partnerowi odmówiono dozoru elektronicznego czy dostanie on kolejny bilet z terminem zgłoszenia się?czy może wtedy złożyć wniosek o odroczenie terminu?

    • Dzień dobry, jeżeli Sąd odmówił Pani partnerowi udzielenia zgody na dozór elektroniczny, a otrzymał już wezwanie do stawienia się w zakładzie karnym, to nie otrzyma kolejnego. Jeżeli nie stawi się dobrowolnie do zakładu karnego, to zostanie doprowadzony przez Policję.
      Aktualnie Pani partner, jeżeli nie jest jeszcze osadzony w zakładzie karnym, to może złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary. Natomiast jeżeli wykonuje już karę pozbawienia wolności, to może złożyć wniosek o przerwę w karze.

      Pozdrawiam,
      Adwokat Agnieszka Rzeszut
      792 828 323

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


9 − = 4