Czy można ponownie złożyć wniosek o dozór elektroniczny?

Zgodnie z art. 43lk kkw Jeżeli Sąd oddalił Twój wniosek o udzielenie zgody na odbycie kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego, wówczas możesz złożyć ten wniosek ponownie po upływie 3 miesięcy od wydania postanowienia Sądu. Oznacza to, że wniosek o odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego możesz składać nawet kilkukrotnie, ważne tylko, byś zachował odstęp 3 miesięcy czasu od wydania poprzedniego postanowienia Sądu w tym przedmiocie.

Każde postanowienie Sądu oddalające Twój wniosek o odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego zawiera uzasadnienie. Przeczytaj je dokładnie przed złożeniem kolejnego wniosku. Dowiesz się z niego, dlaczego Sąd nie uwzględnił Twojego poprzedniego wniosku o wyrażenie zgody na odbycie kary pozbawienia wolności poza zakładem karny. Dzięki temu poznasz słabe punkty Twojego poprzedniego wniosku do Sądu. Dowiesz się, jakie nowe argumenty powinieneś podać w nowym wniosku, by tym razem przekonać Sąd. Nie ma bowiem sensu składać ponownie tego samego wniosku opartego na tych samych okolicznościach i dokumentach na ich poparcie.

Z mojego doświadczenia wynika, że większość wniosków pochodzących od oskarżonych czy skazanych za przestępstwa to mało przekonywujące, słabo uzasadnione pisma, nie poparte w dodatku żadnymi dokumentami. Objęcie dozorem elektronicznym to dla Ciebie szansa na odbycie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym, bez rozłąki z rodziną, bez utraty pracy, bez konieczności zawieszenia działalności gospodarczej. To zbyt poważna sprawa, by przegrać ja tylko dlatego, ze nie przyłożyłeś się do uzasadnienia wniosku skierowanego do Sądu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na Czy można ponownie złożyć wniosek o dozór elektroniczny?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

  • Ola pisze:

   Witam. Czy o dozór elektroniczny mozna starać sie od razu po przeniesieniu więźnia do innego Zakładu Karnego mimo ze nie upłynęły 3 miesiące od pierwszego (odrzuconego) wniosku? Taka informacja wyszła od wychowawcy w zk…

   • Witam,

    art. 54 ustawy o dozorze elektronicznym jednoznacznie wskazuje, że kolejny wniosek o dozór elektroniczny można składać po okresie 3 miesięcy. Zapewne wychowawcy chodziło o to, że w związku z nowym zakładem karnym, wniosek o dozór elektroniczny będzie rozpatrywał nowy Sąd Penitencjarny i stąd jego pomysł.

 2. Natalia pisze:

  Czy po postanowieniu sądu umarzającym postępowanie w sprawie wniosku o dozór elektroniczny z uwagi na nieprawomocność postanowienia zarządzającego wykonanie kary pozbawienia wolności również trzeba odczekać 3 miesiące na ponowne złożenie wniosku?

  • Witam,

   jak stanowi art. 54 „ustawy o dozorze elektroniczny” następny wniosek o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego można złożyć po 3 miesiącach od wydania decyzji o nie udzieleniu dozoru elektronicznego. W mojej ocenie wniosek złożony ponownie przed tym terminem zostanie pozostawiony bez rozpoznania. Natomiast ten sam przepis mówi, że termin ten dotyczy tylko skazanego i jego obrońcę. W związku z tym, jeżeli skazany poprosi dyrektora zakładu karnego o złożenie takiego wniosku, wówczas powinien on być rozpoznany na zasadach ogólnych i nie trzeba będzie poczekać 3 miesięcy. Dla podkreślenia należy zapamiętać, iż wniosek o dozór elektroniczny składa się tylko i wyłącznie kiedy wykonanie kary pozbawienia wolności staję się prawomocne.

 3. Justyna pisze:

  Witam mam pytanie tego typu. Mój partner przebywa w zakładzie karnym staraliśmy się o dozor na pierwszy wyrok który jest 6 miesięcy pozbawienia wolności. Drugi wyrok mieliśmy zawieszony ale w wyniku nie otrzymania dozoru ten drugi wyrok został odwieszony. Koniec tych kar będzie 13 września 2017 r kiedy możemy złożyć ponowny wniosek o dozor? Dziękuję za odpowiedź.

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   wszystko zależy na podstawie jakich okoliczności i przepisów odmówiono Pani partnerowi dozoru. Pragnę dodać, że jeżeli wyrok został wydany po 1 lipca 2015 r., czyli znaczącej nowelizacji przepisów karnych, to o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego mogą starać się tylko skazani na karę ograniczenia wolności do 2 lat.

   Tu w przypadku Pani partnera zauważam, że jeden wyrok, ten odwieszony jest bezwzględną karą pozbawienia wolności. Jeżeli wykażą Państwo inne okoliczności, wskażą np. jakieś względy zdrowotne, rodzinne to wtedy można składać ponownie wniosek do Sądu.

 4. Justyna pisze:

  Przyczyną odmówienia dozoru jak to sędzia stwierdził był drugi wyrok który był w zawieszeniu. Na skutek osadzenia partnera w ZK obligatoryjnie został mu odwieszony ten wyrok zawieszony. A teraz to nie wiemy kiedy możemy pisać drugi raz o dozor. Dodam że wyroki zapadły przed 1 lipca 2015. Czyli do końca kary zostało 19miesiecy. Dziękuję za odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


× 2 = 14