Zwolnienie warunkowe skazanego z odbycia reszty kary jako następstwo przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności.

Artykuł 155 § 1 k.k.w. przewiduje możliwość uzyskania warunkowego zwolnienia z odbycia reszty kary bez konieczności spełnienia przesłanki w postaci odsiedzenia połowy zasądzonej kary bezwzględnego pozbawienia wolności.

Mianowicie Sąd może zwolnić warunkowo skazanego z odbycia reszty kary, jeżeli zostaną spełnione następujące okoliczności:

 • przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności trwała co najmniej 1 rok;

 • skazany odbył co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności;

  oraz

 • spełnione są okoliczności z art. 77 k.k., które uzasadniają zwolnienie warunkowe, czyli.;

 • Twoja postawa;

 • Twoje właściwości i warunki osobiste;

 • okoliczność popełnienia przez Ciebie przestępstwa;

 • Twoje zachowanie po popełnieniu przestępstwa;

 • zachowanie w czasie odbywania kary,

a ponadto

 • kara lub suma kar pozbawienia wolności nie może przekraczać 3 lat.

Zgodnie z art. 77 k.k. skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy: jego postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

Sąd rozpatrując wniosek o warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary bierze pod uwagę w/w okoliczności, które wpływają na decyzję Sądu o udzieleniu przerwy w wykonaniu kary. Innymi słowy musisz przekonać Sąd, że w przypadku zwolnienia z zakładu karnego będziesz przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełnisz ponownie przestępstwa. Sąd bierze pod uwagę między innymi Twoją prognozę kryminologiczną czyli zachowanie w zakładzie karnym, ilość przyznanych Ci wniosków nagrodowych oraz ilość udzielonych Ci przepustek.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

15 odpowiedzi na Zwolnienie warunkowe skazanego z odbycia reszty kary jako następstwo przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności.

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

  • Paulina pisze:

   Witam Serdecznie potrzebuje pilnie wyciągnąć konkubenta z więzienia… jestem w ciąży zagrożonej i mam bardzo duży problem z kręgosłupem.niedługo prawdopodobnie bede mogla tylko leżec. nie ma kto mi pomoc ostatnią deską ratunku jest właśnie on co moge zrobić by jak najszybciej go wyciągnąc?

   • Witam,

    w tej sytuacji Pani konkubent powinien złożyć wniosek do Sądu Penitencjarnego o przerwę w karze. W uzasadnieniu takiego wniosku należy podać okoliczności, o których Pani wspomniała oraz to, że konkubent jest jedyną osobą, która może Pani pomóc w opiece. Należy także Sądowi wyjaśnić, że nie ma innych osób niż tylko Pani konkubent.

 2. Ania pisze:

  maż miał wyrok 1go roku w zawieszeniu.w okresie próby nadużywał alkoholu, awanturował się,kuratorka odwiesiła mu wyrok.Od czerwca przebywa w ZK. Nasza sytułacja jest nieciekawa. Zostałam z dwójką dzieci otrzymałam z MOPS ok.800zł za co nie jestem w stanie utrzymać domu i dzieci . W lipcu zmarł brat męża, matka potrzebuje stałej opieki.Zaciągnęłam mnóstwo długów. Mąż starał się o SDE, odmówiono mu sprawa w sądzie apelacyjnym odbędzie się za tydzień. Co można jeszcze zrobić w przypadku kiedy sąd apelacyjny też nie wyrazi zgody na SDE ?

  • Witam,

   jeżeli sąd apelacyjny nie przychyli się do zażalenia i nie udzieli zgody na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego, wówczas można ponownie złożyć kolejny wniosek o dozór elektroniczny po okresie 3 miesięcy. Natomiast jeszcze do rozważenia pozostaje kwestia przerwy w karze pozbawienia wolności ze względu na ciężką sytuację rodzinną. Jeżeli Pani mąż uzyskałby przerwę na jeden rok to można się starać o warunkowe zawieszenie orzeczonej kary grzywny. Należy także zastanowić się nad warunkowym przedterminowym zwolnienie po odbyciu co najmniej połowy kary. Wniosek taki najlepiej jest złożyć miesiąc przed terminem, kiedy teoretycznie Pani mąż może wyjść na warunkowe przedterminowe zwolnienie, aby Sąd wyznaczył termin posiedzenia w okolicy połowy kary.

 3. siostra pisze:

  Brat został zatrzymany i skierowany do zakładu karnego gdzie do domu nie zostało przysłane żadne powiadomienie ma wyrok 2 lat ale przeszedł poważny wypadek przed wyrokiem w pracy został wciagniety przez maszynę która pokaleczyła mu całe ciało na 15 października mamy posiedzenie sadu o zamiane wyroku na kare grzywny adwokat twierdzi ze sprawa sie nie odbedzie ze wzgledu ze sedzia nie wystapił o doprowadzenie brata na posiedzenie

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w pierwszej kolejności proszę się upewnić, czy na pewno nie było przysłane żadne powiadomienie z Sądu do Pana brata. Ważnym jest adres wskazany w aktach sprawy na jaki została wysłana korespondencja. Po awizowaniu powiadomienia, zostanie ono uznane za doręczone. Istotnym jest także, to czy w związku z popełnionym czynem zabronionym przez Pańskiego brata był on reprezentowany przez obrońcę. Jeżeli Sąd uznał, że Pana brat został prawidłowo wezwany, może mimo jego nieobecności rozpoznać sprawę. Jednakże, pragnę wskazać, iż posiedzenie o zamiany wyroku na karę grzywny jest dla Pana brata bardziej korzystne. Ponadto, może Pana brat lub nawet Pan w imieniu brata wysłać odpowiednie pismo do Sądu o usprawiedliwienie jego nieobecności ze względu na jego stan zdrowi lub inne okoliczności.

   • siostra pisze:

    dziękuję bardzo za odpowiedz proszę mi podpowiedzieć jak ma wyglądać takie pismo ja oczywiście je złoże ale czy to będzie w ogóle brane pod uwagę przez sędziego jezeli brat znajduje się w ZK i jakie kryteria bierze Sąd przy takiej zamianie.
    pismo został przysłane 30.09 a wystawione 15.09 przyszło w dniu zatrzymanie miedzy godz 14.00 a brat został zabrany ok 7.00 rano przez policje nie wiedząc nic o wykonaniu wyroku przez sędziego termin z rozprawa na 15.10 przyszedł razem z nakazem niewstrzymania kary pisma zostały odebrane przez mamę dnia 30.09 .

    • Bartłomiej Łukomski pisze:

     Szanowna Pani,

     pismo powinno przede wszystkim szczegółowe opisanie wszystkich okoliczności, czyli m.in. stanu faktycznego, stanu zdrowia Pani brata, wszystko co może być istotne. Proszę skierować do odpowiedniego Sądu, natomiast kryteria jakie bierze Sąd zależą od Sądu, który będzie rozpoznawał sprawę. W związku z zamianą kary pozbawienia wolności na grzywną jestem w stanie powiedzieć, że na pewno ma znaczenie obecna sytuacja i stan zdrowia Pani brata.

 4. siostra pisze:

  Sąd nie wziął po uwagę zamiany kary ze względu, ze wyrok zapadł przed lipca wystąpił o przerwę w karze prosze mi powiedzieć jak to jest jezeli wchodzi ustawa w życie to obowiązuje i powinno byc to uwzględnione na zasadzie przepisów z lipca a nie cofanie sie do tyłu a fym bardziej ze posiedzenie było 15.10.2015 to chyba powinno byc to rozpatrzone na zasadzie nowych obejmujących przepisów
  Bardzo proszeż o odpowiedz

 5. Olga pisze:

  Witam nasza sytuacja wygląda tak mój konkubent dostal bilet do Zk w kwietniu 2014 lecz ukrywal się i po zlapaniu przez policje w lutym 2015 zaczol odbywać kare w czasie tych 10msc gdy się ukrywal zaszlam w ciążę konkubent siedzi juz 9msc a nasz syn ma ponad pól roku trzy tygodnie temu zlozyl pismo z prośbą wydania wyroku lacznego jeden wyrok rok i 6 posiadanie i handel marihuaną drugi rok i 10 za wlamanie z kradzieżą pismo bylo pisane przeze mnie mamy ciezka sytuacje finansowa jak i bytowa chcieli byśmy złożyć o przerwę w karze oraz o przedterminowe ale nie wiemy kiedy i czy wfl tak da rade bo to 3lata i 4 miesiące bez lacznego proszę o pomoc

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w pierwszej kolejności odniosę się do wyroku łącznego. Zasadą jest, że w sytuacji, gdy sprawca popełni dwa lub więcej przestępstw w niewielkich odstępach czasu, zanim zapadł pierwszy wyrok za któreś z owych popełnionych przestępstw, sąd orzeka karę łączną, w której uwzględnia jednostkowe wymierzone kary. W opisanym przez Panią przypadku zostały orzeczone dwa wyroki, wszystko zależy od momentu ich wydania oraz stanu faktycznego.

   Przed zmianą przepisów Kodeksu karnego, wydanie wyroku skazującego przedzielało czyny i wyłączało możliwość orzeczenia kary łącznej. Tak więc prawdopodobnie, nie będzie tu możliwości wydania wyroku łącznego.

   Co do przerwy w karze, w opisanej przez Panią sytuacji, nie ma możliwości obowiązkowej (obligatoryjnej) przerwy w karze dla Pani konkubenta. Jedyną drogą jest tzw. fakultatywna (nieobowiązkowa) przerwa w karze. W odpowiednim wniosku o przerwę w związku z odbywaniem kary pozbawienia wolności należy wymienić wszelkie okoliczności, takie jak względy rodzinne, zdrowotne, czy inne względy osobiste, np. trudną sytuację majątkową. Sąd może orzec przerwę w karze. Przerwa taka może być udzielona kilkakrotnie, jednak jej łączny okres nie może przekroczyć roku.

   Pragnę jedynie dodać, że przerwa w odbyciu kary nie powoduje skrócenia czasu jej trwania, czyli po powrocie do zk, nadal zostanie tyle samo do odsiedzenia.

   Co do tzw. przedterminowego warunkowego zwolnienia, to zasadą jest, że skazany można warunkowo zwolnić po odbyciu co najmniej połowy kary. W przypadku pojedynczych (jednostkowych) wyroków, można ubiegać się po odbyciu połowy kary każdego z nich osobno, czyli odpowiednio 9 miesięcy i 11 miesięcy. Trzeba jednakże spełniać odpowiednie przesłanki z art. 77 § 1 Kodeksu karnego, a więc skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

   Tak więc we wniosku o warunkowe zwolnienie skierowanego do odpowiedniego sądu penitencjarnego, proszę przytoczyć wszystkie okoliczności, które opisała Pani w pytaniu na Naszym blogu.

 6. Monika pisze:

  Witam,
  Maż został aresztowany w lipcu 2014 roku, przebywał w areszcie do 20.08.2015 . Tego dnia miało miejsce pierwsze posiedzenie w związku ze sprawą i zatrzymaniem. Tego też dnia podczas posiedzenia Sędzia uchylił areszt. Maż 2 tyg. po wyjściu otrzymał wyrok. Był to wyrok 2 lat pozbawienia wolności. Na poczet tej kary został zaliczony czas 11 miesięcy spędzonych w areszcie. Mąż napisał wniosek o warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności w postępowaniu wykonawczym. Niestety nie dostał żadnej odpowiedzi. Dostał natomiast wezwanie do stawienia się w Zakładzie Karnym celem odbycia kary. Oczywiście stawił się danego dnia i przebywa a zakładzie karny. Dostał dziś odpowiedź na złożony wniosek że takie prawo mu nie przysługiwało. Czy faktycznie Mu nie przysługiwało? Czy teraz można się starać o warunkowe wcześniejsze zwolnienie? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź i pomoc.

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w pierwszej kolejności odniosę się do wniosku o warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności. Przed nowelizacją z dnia 1 lipca 2015 r. zasadą było zgodnie z art. 152 Kodeksu karnego wykonawczego, że sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary jeżeli:
   – wykonywana kara pozbawienia wolności nie przekracza 2 lat, przy czym bez znaczenia jest to, czy kara ta wymierzona była za jedno przestępstwo, czy była karą łączną,
   – odroczenie wykonania kary trwało nieprzerwanie przez okres co najmniej jednego roku.

   Obecnie po zmianach, Sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze nieprzekraczającym roku, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie był skazany na karę pozbawienia wolności i jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec niego celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa. Kolejnym warunkiem jest odroczenie wykonania kary nieprzekraczającej roku pozbawienia wolności trwało przez okres co najmniej jednego roku.

   Sąd właściwie uznał, że Pani mąż nie spełnia przesłanek warunkowego zwolnienie, przede wszystkim w związku z brakiem odroczenia wskazanej przez Panią kary na rok.

   Co do tzw. warunkowego przedterminowego zwolnienia, Pani mąż może starać się o przedterminowe zwolnienie po odbyciu minimum połowy kary orzeczonej zgodnie z art. 78 § 1 Kodeksu karnego. Jak najbardziej Pani mąż może się starać o warunkowe przedterminowe zwolnienie po 1 roku (dlatego, że orzeczono wobec niego karę 2 lat pozbawienia wolności). Tak więc należy złożyć wniosek do odpowiedniego sądu penitencjarnego oraz wykazać przesłanki z art. 77 § 1 Kodeksu karnego. Najlepszym rozwiązaniem będzie wskazanie np. trudnej sytuacji majątkowej, inne względy rodzinne i osobiste.

 7. Natalia pisze:

  Witam, mój narzeczony ma do odbycia kare 2,5 roku polowa wyroku mija 21.12.2016 jego rodzina sie w ogóle nim nie interesuje na widzenia i paczki robie tylko ja. Jak bedzie sie starał o warunkowe przedterminowe zwolnienie to czy żeby go poprzeć bede tez musiala sie wstawic za nim np.napisac jakies stosowne pismo czy byc na tej rozprawie o warunkowe zwolnienie ?! Jak bym musiala napisac pismo to czy są jakieś wzory bo w ogóle nie wiem jak ma to wyglądać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


4 + = 8