Warunkowe przedterminowe zwolnienie z dozoru elektronicznego

Dozór elektroniczny polega na odbyciu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym – najczęściej w miejscu zamieszkania osoby skazanej za popełnienie przestępstwa.

Jak widać, dozór elektroniczny jest szczególną formą odbycia kary pozbawienia wolności. Okoliczność wykonywania kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym nie zmienia faktu, że nadal jest to kara pozbawienia wolności. Stosuje się do niej między innymi przepisy art. 78-84 k.k. o warunkowym przedterminowym zwolnieniu z reszty kary pozbawienia wolności.

Zgodnie z art.78 par. 1 k.k. warunkowe przedterminowe zwolnienie z kary pozbawienia wolności jest dopuszczalne po odbyciu co najmniej połowy orzeczonej kary pozbawienia wolności. Dla przykładu osoba odbywająca w systemie dozoru elektronicznego karę 8 miesięcy pozbawienia wolności może uzyskać warunkowe przedterminowe z reszty kary po 4 miesiącach od jej rozpoczęcia. Wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie trzeba złożyć w Sądzie 2-4 tygodnie wcześniej, w zależności od tego jak często we właściwym Sądzie Penitencjarnym są wyznaczane wokandy.

O warunkowym przedterminowym zwolnieniu z reszty kary pozbawienia wolności odbywanej w tym systemie orzeka Sąd Okręgowy właściwy dla miejsca zamieszkania skazanego. Do tego właśnie Sądu należy złożyć wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie z reszty kary pozbawienia wolności.

Orzekając o warunkowym zwolnieniu z dozoru elektronicznego Sąd Penitencjarny bierze pod uwagę:

 • zachowanie skazanego w trakcie wykonywania dozoru elektronicznego, w szczególności wywiązywanie się przez niego z nałożonych obowiązków
 • opinię kuratora sprawującego nadzór nad skazanym
 • stosunek skazanego do popełnionego przestępstwa

Szerzej o warunkowym przedterminowym zwolnieniu w artykule Na czym polega warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary pozbawienia wolności?

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Warunkowe przedterminowe zwolnienie z dozoru elektronicznego

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

 2. Weronika pisze:

  Prosze o przyklad jak napisac wniosek o wczesniejsze zwolnienie z dozoru elektronicznego Ktory odbywa od 22.08.2016 do 04.01.2017 z powodu swiat. Nie bylo zadnych skarg. Z gory dziekuje zadnych pomoc

  • Agnieszka_Stefanska pisze:

   Witam,
   Warunkowe przedterminowe zwolnienie z kary pozbawienia wolności odbywanej w systemie dozoru elektronicznego jest dopuszczalne po odbyciu co najmniej połowy orzeczonej kary pozbawienia wolności. We wniosku warto wskazać na pozytywną postawę, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary. Orzekając o warunkowym zwolnieniu z dozoru elektronicznego Sąd Penitencjarny bierze pod uwagę:zachowanie skazanego w trakcie wykonywania dozoru elektronicznego, szczególnie wywiązywanie się z nałożonych obowiązków, opinię kuratora sprawującego nadzór nad skazanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


+ 2 = 11