Tymczasowe aresztowanie w trakcie śledztwa lub dochodzenia

Sąd może zastosować tymczasowe aresztowanie w trakcie postępowania przygotowawczego tylko wobec osoby, wobec której zostało wydane na piśmie postanowienie o przedstawieniu zarzutu popełnienia przestępstwa. Wynika to z treści art.249§2 k.p.k. oraz art.313§1 k.p.k.

Po wydaniu postanowienia o przedstawieniu zarzutu popełnienia przestępstwa Prokurator ma obowiązek ogłosić to postanowienie podejrzanemu, a następnie go przesłuchać, dopiero wówczas może złożyć do Sądu wniosek o zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania.

Od tej zasady przewidziany jest tylko jeden wyjątek, a mianowicie gdy osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa ukrywa się przed organami ścigania lub przebywa za granicą kraju. Wówczas przed złożeniem wniosku o tymczasowe aresztowanie wystarcza samo sporządzenie na piśmie postanowienia o przedstawieniu takiej osobie zarzutu popełnienia przestępstwa, nie doręcza się wówczas tego postanowienia podejrzanemu i nie przesłuchuje się go w charakterze podejrzanego.

Z powyższego płynie wniosek, że:

 • jeżeli osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa przebywa na terenie kraju i nie ukrywa się przed organami ścigania, wówczas przed złożeniem do Sądu wniosku o zastosowanie aresztowania Prokurator ma obowiązek sporządzić na piśmie postanowienie o przedstawieniu takiej osobie zarzutu popełnienia przestępstwa, ogłosić jej to postanowienie i przesłuchać ją w charakterze podejrzanego

 • jeżeli osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa ukrywa się przed organami ścigania, wówczas przed złożeniem do Sądu wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania Prokurator ma jedynie obowiązek sporządzić na piśmie postanowienie o przedstawieniu takiej osobie zarzutu popełnienia przestępstwa. Skoro taka osoba ukrywa się przed organami ścigania, to nie ogłasza się jej tego postanowienia, nie przesłuchuje się jej jako podejrzanego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Tymczasowe aresztowanie w trakcie śledztwa lub dochodzenia

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


2 − 1 =