Rozpoczęcie odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego

Pierwszym dniem, w którym rozpoczniesz odbywanie orzeczonej  kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego jest ten dzień, w którym zostaną uruchomione środki techniczne niezbędne do wykonywania tej kary. Są nimi:

 • nadajnik założony na Twojej nodze lub przegubie dłoni, zwany potocznie bransoletą elektroniczną, w celu rejestracji Twojego aktualnego miejsca pobytu

oraz

 • stacjonarne urządzenie monitorujące, odbierające sygnał radiowy z noszonej przez Ciebie bransolety elektronicznej i wysyłające sygnał radiowy do centrali monitorowania w Centralnym Zarządzie Służby więziennej. Jest ono montowane w miejscu wykonywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, a więc zazwyczaj w Twoim mieszkaniu.

Z chwilą zainstalowania tych urządzeń rozpoczynasz odbywanie kary pozbawienia wolności. Nie ma przy tym znaczenia godzina ich  zainstalowania. Dla przykładu, jeśli urządzenia te zostaną  zainstalowane w dniu 20 czerwca 2013r. o godzinie 20.00 wieczorem, to ten dzień jest pierwszym dniem odbywania przez Ciebie orzeczonej kary pozbawienia wolności.

Z czynności zainstalowania nadajnika (bransolety elektronicznej) oraz urządzenia monitorującego jest sporządzany protokół.

Pamiętaj, że zgodnie z art.15 ust. 1 i 2 Ustawy o dozorze elektronicznym powinieneś zgłosić gotowość założenia nadajnika (bransolety elektronicznej) i stacjonarnego urządzenia monitorującego w ciągu 24 godzin od ogłoszenia lub doręczenia Ci postanowienia Sądu Penitencjarnego o zezwoleniu na odbycie kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego.

Jeżeli nie zgłosisz gotowości założenia nadajnika (bransolety elektronicznej) i zamontowania urządzenia monitorującego w tym terminie, wówczas Sąd penitencjarny uchyli postanowienie o zezwoleniu na odbycie przez Ciebie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, a w konsekwencji odbędziesz ta karę w Zakładzie Karnym.

Na postanowienie Sądu o uchyleniu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego możesz złożyć zażalenie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Rozpoczęcie odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

  • Mirka pisze:

   Niestety, syn nie zadzwonił w ciągu 24 godzin, żeby mu założyli bransoletkę – rozprawę miał w Wielki Piątek, myślał że w Święta Wielkanocne nie pracują i zadzwonił we wtorek po Świętach. W miniony piątek na rozprawie sędzia powiedział mu, że cofa dozór elektroniczny. Czy sąd uzna jego odwołanie?

   • Witam,

    w takim przypadku należy napisać zażalenie na decyzję Sądu w uzasadnieniu podając okoliczności, dlaczego syn nie zadzwonił w odpowiednim czasie do osoby odpowiedzialnej za zakładanie bransolety. W uzasadnieniu tego zażalenia trzeba jak najdokładniej opisać szczegóły nie wykonania tej czynności tj. Święta itp.
    Natomiast co do szans na uzyskanie pozytywnej decyzji – ciężko jest jednoznacznie powiedzieć czy się uda. Jak zostanie wyznaczony termin zażalenia, trzeba się na niego stawić i jeszcze ustnie poprosić Sąd o przychylenie się do zażalenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


6 − = 5

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>