Przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy rodzinne

Zgodnie z art. 153 § 2 k.k.w. Sąd Penitencjarny może udzielić przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności, jeżeli przemawiają za tym ważne względy rodzinne lub osobiste.

Na wstępie należy podkreślić, iż nie da się do końca przedstawić wszystkich okoliczności, które Sąd bierze pod uwagę przy wydaniu decyzji o udzieleniu przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności z powodu ważnych względów rodzinnych. Jednakże możemy wskazać pewne sytuacje, które mogą uzasadniać udzielenie Ci przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności. Są to:

 • choroba członka Twojej rodziny, który wymaga opieki, a którą możesz sprawować tylko Ty;

 • pozostawanie bez środków do życia Twojej rodziny;

 • zaawansowany wiek lub kalectwo członków Twojej rodziny, z którymi zamieszkujesz w jednym gospodarstwie domowym lub się nimi opiekujesz, a opieka ta nie może być zapewniona przez inną osobę.

Są to przykładowe okoliczności, które Sąd może wziąć pod uwagę rozważając wydanie decyzji w przedmiocie przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności. Jednakże powyższe przesłanki nie gwarantują odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności. Sąd nie jest zobligowany w przypadku wystąpienia którejś z w/w okoliczności do uwzględnienia wniosku o przerwęw wykonaniu kary pozbawienia wolności.

Należy podkreślić, iż zgodnie z obowiązującym orzecznictwem udzielenie przerwy w odbywaniu kary ma zawsze charakter fakultatywny (względy rodzinne lub osobiste). Oznacza to, że nawet spełnienie przesłanek do udzielenia przerwy nie musi oznaczać uwzględnienia Twojego wniosku o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności.

Wniosek o udzielenie przerwy w wykonaniu kary bezwzględnego pozbawienia wolności musisz bardzo dobrze uzasadnić, czyli przedstawić Sądowi takie argumenty, które jednoznacznie wskazują, że nieuwzględnienie wniosku o przerwę w wykonaniu kary będzie dla Ciebie lub Twojej rodziny ogromną tragedią.Dokładniej przerwa w wykonaniu kary z powodu ważnych względów rodzinnych musi odnosić się do wyjątkowo ciężkiej sytuacji życiowej Twojej najbliższej rodziny, która to sytuacja ulegnie poprawie tylko przez Twoją obecność na wolności i Twoje osobiste starania.

Dla przykładu wyobraźmy sobie, że podczas osadzenia w zakładzie karnym bardzo poważnie rozchorowała się Twoja matka, która mieszka samotnie i nie ma nikogo innego, kto mógłby się nią opiekować oprócz Ciebie. Z tego powodu jak najbardziej możesz wnosić o przerwę w odbywaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na to, że nie ma innej osoby niż Ty, która mogłaby zająć się Twoją bardzo chorą matką. Oczywiście okoliczność ta nie gwarantuje udzielenia Ci przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności, ale na jej podstawie przerwa w wykonaniu kary może zostać Ci udzielona.

Wzór wniosku o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy rodzinne można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy rodzinne

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na Przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy rodzinne

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

  • ola pisze:

   Witam. Mój syn został aresztowany i od dzisiaj odbywa karę pozbawienia wolności, czy to że leczę się od 6 lat psychiatrycznie, jestem osobą bezrobotną i to że syn jest w ZK pogorszy znacznie moją sytuację zdrowotną a także finansową, może mieć wpływ na udzielenie przerwy w wykonywaniu kary przez syna?

 2. Teresa pisze:

  Jak napisać wniosek o przerwę w karze?
  Jaki podać adres skazanego – adres zameldowania czy adres ZK?
  Czy można ubiegać się o zwolnienie z kosztów sądowych?

  • Witam,

   wniosek o przerwę w karze należy wnieść do Sądu Penitencjarnego właściwego dla zakładu karnego, w którym karę odbywa skazany. W uzasadnieniu takiego wniosku należy wyjaśnić, dlaczego skazany stara się o przerwę w karze oraz należy wyjaśnić, dlaczego tylko poprzez pobyt na wolności można osiągnąć założony sobie cel. Mianowicie trzeba uzasadnić, dlaczego skazany musi wyjść z zakładu karnego na wolność. Adres jaki należy podać to aktualny adres, pod którym przebywa skazany, czy adres zakładu karnego.
   Natomiast co do kosztów sądowych to jak najbardziej można wnosić o zwolnienie z opłaty za wniosek, podając dlaczego skazany nie jest w stanie jej uiścić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


× 7 = 21