Przerwa w odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego

Zgodnie z art. 21 ust. 1 Ustawy o dozorze elektronicznym Sędzia Penitencjarny może zezwolić Ci na oddalenie się poza miejsce zamieszkania (miejsce wykonywania dozoru elektronicznego) na okres nieprzekraczający 7 dni.

Zezwolenie, o którym wyżej mowa możesz uzyskać tylko w szczególnie ważnych  przypadkach, uzasadnionych Twoimi warunkami zdrowotnymi, rodzinnymi lub osobistymi.  Dla przykładu są nimi:

 • udział w ważnych wydarzeniach rodzinnych, takich jak pogrzeb osoby bliskiej, ślub, chrzciny i tym podobne
 • konieczność zaopiekowania się osobą małoletnią, niedołężną lub chorą w zastępstwie innej osoby
 • konieczność poddania się zabiegowi lekarskiemu czy pobyt w szpitalu

W przypadkach nagłych, niecierpiących zwłoki, zezwolenia na oddalenie się z miejsca zamieszkania na okres do 7 dni może Ci udzielić także sądowy kurator zawodowy. Zezwolenie sądowego kuratora zawodowego wymaga natomiast niezwłocznego zatwierdzenia przez Sędziego Penitencjarnego. 

Decyzja Sędziego penitencjarnego o zezwoleniu na oddalenie się z miejsca zamieszkania (miejsca wykonywania dozoru elektronicznego) jest pozostawiona jego swobodnej ocenie. Według ustawy o dozorze elektronicznym zezwolenie na oddalenie się poza miejsce zamieszkania ma charakter nadzwyczajny, a więc powinna zapaść jedynie w wyjątkowych  niezwykle ważnych dla skazanego sytuacjach.

To od Ciebie zależy, czy zdołasz przekonać Sędziego Penitencjarnego, by zezwolił Ci na oddalenie się poza miejsce wykonywania dozoru elektronicznego (miejsce zamieszkania). Z uwagi na nadzwyczajny  charakter tego zezwolenia przyłóż się do uzasadnienie wniosku o zezwolenie na oddalenie się poza miejsce zamieszkania w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego. 

Jeżeli:

 • nie uzasadnisz, dlaczego tak ważny dla Ciebie i Twojej rodziny jest Twój pobyt poza miejscem wykonywania dozoru elektronicznego przez okres do 7 dni,
 • nie potwierdzisz wskazanego przez Ciebie powodu dokumentami, np. oświadczeniem osoby najbliższej, którą masz się zaopiekować, czy dokumentacją lekarską

wówczas Sędzia Penitencjarny nie uwzględni Twojego wniosku o zezwolenie na oddalenie się poza miejsce wykonywania dozoru elektronicznego. 

Decyzja o udzieleniu bądź nieudzielaniu zezwolenia na oddalenie się skazanego poza miejsce zamieszkania jest podejmowana  przez Sąd Penitencjarny, w okręgu którego  jest wykonywana kara pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego .

W okresie odbywania kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego Sędzia Penitencjarny może wielokrotnie udzielić Ci zezwolenia na oddalenie się  poza miejsce zamieszkania.

7. Jeżeli  nie powrócisz do miejsca zamieszkania (miejsca wykonywania dozoru elektronicznego) w  czasie określonym przez Sędziego Penitencjarnego, wówczas:

 • Sędzia nie udzieli Ci ponownie zezwolenia na oddalenie się poza miejsce wykonywania dozoru elektronicznego

a ponadto

 • Sędzia penitencjarny nie zaliczy Ci czasu przebywania poza miejscem wykonywania dozoru elektronicznego do okresu wykonania orzeczonej kary pozbawienia wolności.

W pozostałych przypadkach okres przebywania poza miejscem wykonywania dozoru elektronicznego na podstawie zezwolenia Sędziego Penitencjarnego jest traktowany jako okres odbywania kary pozbawienia wolności.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Przerwa w odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


5 + 2 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>