Przerwa w odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego

Zgodnie z art. 43p par 1 kkw w przypadkach szczególnie ważnych dla skazanego, uzasadnionych względami zdrowotnymi, rodzinnymi lub osobistymi sądowy kurator zawodowy może zezwolić Ci na oddalenie się poza miejsce zamieszkania (miejsce wykonywania dozoru elektronicznego) na okres nieprzekraczający 7 dni.

Zezwolenie, o którym wyżej mowa możesz uzyskać tylko w szczególnie ważnych  przypadkach, uzasadnionych Twoimi warunkami zdrowotnymi, rodzinnymi lub osobistymi.  Dla przykładu są nimi:

 • udział w ważnych wydarzeniach rodzinnych, takich jak pogrzeb osoby bliskiej, ślub, chrzciny i tym podobne
 • konieczność zaopiekowania się osobą małoletnią, niedołężną lub chorą w zastępstwie innej osoby
 • konieczność poddania się zabiegowi lekarskiemu czy pobyt w szpitalu

Decyzja sądowego kuratora zawodowego o zezwoleniu na oddalenie się z miejsca zamieszkania (miejsca wykonywania dozoru elektronicznego) jest pozostawiona jego swobodnej ocenie. Według ustawy o dozorze elektronicznym zezwolenie na oddalenie się poza miejsce zamieszkania ma charakter nadzwyczajny, a więc powinna zapaść jedynie w wyjątkowych  niezwykle ważnych dla skazanego sytuacjach.

Decyzja o udzieleniu bądź nieudzielaniu zezwolenia na oddalenie się skazanego poza miejsce zamieszkania jest podejmowana  przez sądowego kuratora zawodowego, w okręgu którego  jest wykonywana kara pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego.

W okresie odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego sądowy kurator zawodowy może wielokrotnie udzielić Ci zezwolenia na oddalenie się  poza miejsce zamieszkania.

Jeżeli  nie powrócisz do miejsca zamieszkania (miejsca wykonywania dozoru elektronicznego) w  czasie określonym przez kuratora, wówczas kurator nie udzieli Ci ponownie zezwolenia na oddalenie się poza miejsce wykonywania dozoru elektronicznego.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Przerwa w odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


2 + = 9