Odroczenie wykonanie kary pozbawienia wolności w przypadku osoby samotnie sprawującej opiekę nad dzieckiem

Zgodnie z brzmieniem art. 151 § 1 k.k.w., Sąd może w stosunku do Ciebie, jeżeli samotnie sprawujesz opiekę nad dzieckiem odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności do lat 3 po urodzeniu dziecka. Oznacza to, że aż do momentu ukończenia przez dziecko 3 lat, Sąd może wziąć tą okoliczność przy wydaniu decyzji odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności. Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności nie musi dotyczyć tylko matki dziecka. Może także dotyczyć kobiety lub mężczyzny, które faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. We wniosku należy uzasadnić, iż nie ma innej osoby oprócz Ciebie, która jest w stanie zapewnić dziecku należytą opiekę.

Jak już wspomniałem we wcześniejszym artykule Jak odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności? Opisane okoliczności mają jedynie charakter fakultatywny, czyli nie zobowiązują Sądu do wydania postanowienia zgodnego z Twoim wnioskiem. Sąd uwzględni Twój wniosek, jeżeli uzna, że tylko w przypadku, gdy będziesz przebywać na wolności, będziesz w stanie zrealizować założone cele, które zawarłeś/aś we wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.

Wzór wniosku o odroczenie wykonywania kary pozbawienia wolności z uwagi na ciężką sytuację rodzinną skazanego można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o odroczenie wykonywania kary pozbawienia wolności z uwagi na ciężką sytuację rodzinną skazanego

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Odroczenie wykonanie kary pozbawienia wolności w przypadku osoby samotnie sprawującej opiekę nad dzieckiem

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


× 2 = 18