Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności z uwagi na zbyt ciężką sytuację rodziny skazanego

Zgodnie z art. 151 § 1 k.k.w. Sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres do roku, jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki.

Na wstępie muszę zaznaczyć, iż nie da się do końca przedstawić wszystkich okoliczności, które Sąd bierze pod uwagę przy wydaniu decyzji o odroczeniu wykonania kary pozbawienia wolności z powodu zbyt ciężkich skutków dla Ciebie lub Twojej rodziny. Jednakże możemy wskazać pewne sytuacje, które mogą uzasadniać odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności w stosunku do Ciebie. Są to:

 • Choroba członka Twojej rodziny, który wymaga opieki, a którą możesz wykonywać tylko Ty;

 • Pozostawanie bez środków do życia Twojej rodziny (Sąd bierze pod uwagę również czasowy brak środków);

 • Pilna potrzeba wykonywania prac polowych, sezonowych;

 • Konieczność uregulowania przez Ciebie spraw osobistych, majątkowych lub zawodowych;

 • Zdarzenia losowe, które wymagają od Ciebie podjęcia czynności eliminujących skutki;

 • Okres zdawania egzaminów, które kończą rok lub semestr szkoły bądź uczelni;

 • Ukończenie przez Ciebie pracy np. umowa zlecenie, praca wykończeniowa etc.;

 • Zaawansowany wiek lub kalectwo członków Twojej rodziny, z którymi zamieszkujesz w jednym gospodarstwie domowym lub się nimi opiekujesz, a opieka ta nie może być zapewniona przez inną osobę niż Ty.

Należy podkreślić, że okoliczności, które wyżej opisałem są tylko przykładowe. Sąd biorąc je pod uwagę przy wydaniu decyzji o odroczeniu wykonania kary pozbawienia wolności nie musi się kierować tylko i wyłącznie w/w sytuacjami. Powyższe przesłanki nie gwarantują odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności. Sąd nie jest zobligowany w przypadku wystąpienia którejś z okoliczności do odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności.

Wniosek o odroczenia wykonania kary musisz bardzo dobrze uzasadnić, czyli przedstawić przed Sądem takie argumenty, które jednoznacznie uzasadniają, że nieuwzględnienie wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności będzie dla Ciebie lub Twojej rodziny prawdziwą tragedią. Innymi słowy, jeżeli obecność Twoja na wolności nie jest absolutnie konieczna, a jedynie wskazana, to udzielenie odroczenia kary pozbawienia wolności nie jest uzasadnione.

Wzór wniosku o odroczenie wykonywania kary pozbawienia wolności z uwagi na ciężką sytuację rodzinną skazanego można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o odroczenie wykonywania kary pozbawienia wolności z uwagi na ciężką sytuację rodzinną skazanego

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

21 odpowiedzi na Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności z uwagi na zbyt ciężką sytuację rodziny skazanego

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

 2. Zainteresowana pisze:

  Witam,

  mam jedno pytanie. Mój mąż został skazany na 2 lata pozbawienia wolności i czy można starać się o odroczenie kary z powodu ciężkiej choroby naszej córki. Bez męża w domu nie poradzę sobie w ogóle, nie mamy żadnej innej rodziny, która mogłaby mi pomóc jak jego nie będzie. Mąż wozi córkę samochodem, ja nie mam prawa jazdy. Proszę o pomoc.

  • Witam,

   z okoliczności jakie Pani podała jak najbardziej można wnosić o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności. W przedmiotowym wniosku proszę szczegółowo uzasadnić, dlaczego mąż musi pozostać na wolności. Proszę opisać wszelkie okoliczności, które będą uzasadniały, że bez męża po prostu sobie Pani nie poradzi. W tym także Pani brak prawa jazdy oraz jakikolwiek brak pomocy ze strony osób trzecich. Jeżeli mąż jest głównym utrzymankiem rodziny i to z jego pensji opłacane są leki i rehabilitacja córki, także proszę to podnieść. Generalnie im więcej argumentów będzie przemawiało za tym, aby Pani mąż pozostał na wolności, tym większe szanse na uwzględnienie tego wniosku przez Sąd.

 3. łukasz pisze:

  witam mam pytanie :jeśli otrzymałem bilet do zk a jestem w konkubinacie i wychowuje dziecko konkubiny i jestem jedynym żywicielem rodziny po nadto wykonuje prace na zlecenie utrzymujemy się z moich dochodów , nie mniejszym nie wstawiłem się do zk czy w takiej sytuacji sąd może uwzględnić mój wniosek o odroczenie wykonania kary?

  • Witam,

   okoliczność, że Pan nie stawił się w zakładzie karnym w wyznaczonym dniu nie powinien wpłynąć na decyzję Sądu. Sąd w dalszym ciągu może uwzględnić Pana wniosek i odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności. Jednakże może Pan uzasadnić na posiedzeniu Sądu, dlaczego nie stawił się Pan w zakładzie karnym w wyznaczonym dniu.

 4. waldziu pisze:

  Witam.
  Mam pytanie jeśli otrzymałem bilet o zarządzenie wykonania kary 12 miesięcy i przez rok czasu ukrywałem się czy mogę pisać o odroczenie tej kary? Zanim otrzymałem bilet poznałem dziewczynę która wychowuje sama dwoje dzieci, jedno dziecko jest niepełnosprawne,(autyzm) . Mieszkamy razem i ona nie może podjąć żadnej pracy ponieważ dziecko wymaga stałej opieki. Te pieniądze co ona otrzymuje ledwo starczają na opłaty, dziecku potrzebne są rożne badania i rehabilitacje na które ją nie stać. Pomagam jej w codziennej opiece nad tym dzieckiem w domu, nie mogę podjąć pracy ze względu na ukrywanie się a bardzo bym chciał pomóc im finansowo żeby dziecko mogło korzystać z rehabilitacji oraz potrzebnych wizyt u specjalistów. Dziecko jest bardzo zżyte ze mną poświęcam mu bardzo dużo czasu potrafię z nim nawiązać kontakt. W opinii lekarza psychiatry dziecięcego jest stwierdzone ze dziecko jest bardzo emocjonalnie przywiązane do mnie i rozstanie ze mną może źle wpłynąć na jego dalszy rozwój. Czy Sąd może przychylić się do tych argumentów i postanowić odroczyć mi kare pozbawienia wolności. Czy w ogóle jest jakaś szansa na odroczenie kary.

  • Witam,

   w Pana przypadku można się starać o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności, lecz w mojej ocenie lepszym rozwiązaniem będzie odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Dozór elektroniczny można zastosować, jeżeli kara pozbawienia wolności nie przekracza jednego roku. Czyli jak u Pana kara pozbawienia wolności nie przekracza jednego roku, wówczas jak najbardziej można się starać o dozór elektroniczny podając w uzasadnieniu wszelkie okoliczności związane z Pana życiem osobistym tj. związek z partnerką, opieka na chorym dzieckiem oraz okoliczność potwierdzona dokumentem, iż jest Pan bardzo zżyty z dzieckiem niepełnosprawnym.

 5. waldziu pisze:

  Witam. Dziękuję za odpowiedz jednocześnie mam pytanie jeśli przez rok czasu się ukrywam to czy mogę starać się o taki dozór elektroniczny. Czy istnieje taka możliwość napisania wniosku żeby Sąd wstrzymał doprowadzenie mnie przez policje do ZK gdzie miałem się wstawić w celu zarządzenia wykonania kary. Czy w każdych miejscowościach istnieje możliwość odbywania kary pod dozorem elektronicznym czy wymagane są jakieś szczególne warunki w miejscu odbywania tej kary . Czy w czasie odbywania kary można podjąć jakąś prace ? Co Sąd bierze pod uwagę uwzględniając wniosek. W jakiej formie zostanę poinformowany czy mój wniosek został pozytywnie lub negatywnie rozpatrzony . Dziecko posiada opinie od lekarza psychiatry dziecięcego ze jest zżyte ze mną chętniej współpracuje ze mną oraz nawiązuje bezpośredni kontakt posiadam również opinie ze szkoły specjalnej dziecka. Czy te dokumenty dają jakąś szanse aby Sąd pozytywnie rozpatrzył mój wniosek i przychylił się do niego. Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie .

  • Witam,

   jeżeli kara pozbawienia wolności nie przekracza jednego roku to w każdym czasie można się starać o dozór elektroniczny. Wraz z wnioskiem o dozór elektroniczny najlepiej jest złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania kary. Dozór elektroniczny może być odbywany praktycznie w każdej miejscowości. Przed wydaniem decyzji Sąd wysyła firmę zewnętrzną, która sprawdzi czy w miejscu, w którym chce Pan aby był odbywany dozór są możliwości techniczne właśnie do odbywania dozoru.
   We wniosku o dozór właśnie dobrze jest wnieść aby Sąd nałożył na Pana jakieś obowiązki, w Pana przypadku obowiązek podjęcia pracy. Po złożeniu wniosku powinien Pan dostać powiadomienie o terminie posiedzenia, na które powinien Pan się stawić i na tym posiedzeniu pozna Pan decyzję Sądu.
   Wszelkie dokumenty, które wskazują, że powinien Pan zostać na wolności należy załączyć do wniosku o odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

 6. waldziu pisze:

  Witam . Gdzie składać wniosek o wstrzymanie wykonania kary do Sądu w którym był wydany wyrok czy do Sądu okręgowego i czy mogę składać taki wniosek skoro się tyle czasu ukrywam.
  Mam jeszcze kilka pytań do Pana. Znajomy odsiadywał wyrok za alimenty wyszedł na warunkowym. Warunkiem było podjecie pracy i płacenie alimentów. W styczniu opuścił Zk i zarejestrował się do Urzędu Pracy, w tym czasie wpłacił ile mógł pieniędzy jednorazowo, podjął prace dopiero w czerwcu i zaczął wywiązywać się z płacenia alimentów, posiada odcinki wpłat oraz zaświadczenie ze pracuje. Po jakimś czasie dostał zawiadomienie o rozprawie w Sądzie Okręgowym Odwoławczym na która się nie wstawił został odwieszony mu wyrok 6 miesięcy pozbawienia wolności. Co w takiej sytuacji można by zrobić żeby uniknął odbycia tej kary.

  • Witam,

   wniosek o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności składa się do Sądu, który wydał wyrok skazujący lub do Sądu, który odwiesił Panu warunkowo zawieszoną kare pozbawienia wolności. Jeżeli nie zmienił Pan miejsca zamieszkania lub zmienił i nie poinformował Pan o tym Sądu prawdopodobnie będzie to ten sam Sąd. Natomiast wniosek o dozór elektroniczny składa się do Sądu Okręgowego, właściwego dla Pana miejsca zamieszkania. Jeżeli został wystawiony za Panem list gończy, wówczas wniosek o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności niestety nic nie da. Lecz należy to ustalić w Sądzie.

   Odnośnie Pana znajomego to mam trochę sprzeczne informacje. Sąd Okręgowy rozpatruje wniosku o uchylenie warunkowego przedterminowego zwolnienia. Natomiast wnioski o odwieszenie kary pozbawienia wolności warunkowo zawieszonej rozpatruje w pierwszej instancji Sąd Rejonowy. Podejrzewam, że Sąd Okręgowy w związku z niepłaceniem alimentów uchylił warunkowe przedterminowe zwolnienie.

 7. waldziu pisze:

  Witam, a jeżeli taki list gończy nie został za mną wysłany to można pisać wniosek o wstrzymanie wykonania kary? Przypuszczam ze Policja ma nakaz doprowadzenia mnie do aresztu śledczego skoro się tyle czasu ukrywam ale czy to jest to samo co list gończy??? A odnośnie mojego znajomego co on by mógł zrobić żeby uniknąć kary pozbawienia wolności, jest jakieś wyjście z tej sytuacji w Pana ocenie . Czy może pisać jakiś stosowny wniosek do Sądu.

 8. marcin pisze:

  witam,mam taka sprawe iz dostalem wezwanie do zk,niewstawilem sie ale w tym czasie zlozylem wniosek o odroczenie kary.
  mam taka sytuacje iz mam kilkadziesiat tysiecy dlugow,3 malych dzieci i zone ktora zarabia w obecnej chwili 600zl na umowe zlecenie,ja pracuje za granica od 6 miesiecy i od tego czasu dlugi sa systematycznie splacane,z miesiaca na miesiac wedlug harmonogramu.zona z dziecmi mieszka obecnie z rodzicami i oplaty sa dzielone na polowe wiec jej pensja nawet niewystarcza na te oplaty.dzieci poszly w tym roku do zerowki 2 blizniaczki,3 dziecko zas ma 3 lata.

  czy mam szanse na odroczenie w moim przypadku??

  • Witam,

   w tej sytuacji jak najbardziej istnieją szansę na odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności. W uzasadnieniu trzeba w szczegółach opisać dlaczego tylko na wolności będzie mógł Pan pomagać swojej rodzinie. Ponadto do wniosku należy dołączyć wszelkie dokumenty, które będą potwierdzały opisane okoliczności. Dla przykładu akty urodzenia dzieci, umowa żony, iż tak mało zarabia itp.

 9. marcin pisze:

  dodam jeszcze ze dostalem do odsiadki pol roku.jest to odwieszony wyrok

  • Jeżeli ma Pan do odbycia karę pozbawienia wolności w wymiarze pół roku, wówczas zamiast odroczenia kary pozbawienia wolności można się postarać o dozór elektroniczny. Lecz należy wziąć pod uwagę, iż karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego można odbywać tylko i wyłącznie na terenie RP. Także praca za granicą z tzw opaską niestety nie wchodzi w rachubę.

 10. marcin pisze:

  rozumiem,ale jak pan to widzi?sad moze sie przychylic do odroczenia na postawie moich problemow?dlugi,utrata pracy itd

 11. marcin pisze:

  niedoczytalem wczesniej.dziekuje za wszelkie odpowiedzi

 12. KAJA pisze:

  Witam

  Mój narzeczony został skazany na pół roku. Czy sąd uwzględni odroczenie, jeżeli mamy małe dziecko jako jedyny pracuje, ja zajmuję się dzieckiem i wymagam nadzoru bliskich i lekarza ponieważ mam udokumentowaną ciężką chorobę i nie mogę zajmować się sama domem i dzieckiem a tym bardziej podjąć pracy .

  • Agnieszka_Stefanska pisze:

   Witam,
   Sąd może (ale nie musi) odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres do jednego roku, jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. We wniosku skierowanym do Sądu o odroczenie wykonania kary należy wskazać na okoliczności dotyczące ciężkiej sytuacji rodzinnej skazanego, która uniemożliwia mu rozpoczęcie odbywania kary.

 13. Andrzej pisze:

  witam, to ja mam bardzo konkretne pytanie, bo wszyscy prawnicy na swoich stronach i blogach, bardzo ładnie przytaczają przepis ustawy, dotyczący przesłanek , którymi powinien kierować się Sąd, wydając orzeczenie, o zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności, po rocznym okresie odroczenia. I nawet w bezpośredniej rozmowie, tak naprawdę nie są w stanie przytoczyć, nic mądrego, po za: pozytywna prognozą kryminologiczną, jedynym żywicielem, czy sprawowaniem opieki. A ja mam bardzo konkretne pytanie : korzystałem już 3 krotnie po 12 miesięcy, czyli łącznie już ponad 3 lata z odroczenia wykonania kary ze względu na stan zdrowia, posiadam super opinię wystawioną przez kuratora sądowego i to 2 krotnie, pozytywna opinia z policji, opiekuję się chorą żoną oraz dziećmi, jestem jedynym żywicielem, w miarę możliwości udzielam się społecznie, oczywiście wszystko potwierdzone stosownymi dokumentami. Nie byłem, nigdy wcześniej ani później karany, systematycznie spłacam grzywnę – to mój jedyny wyrok w wymaże 2 lat. A mimo to sąd nie chce mi udzielić warunkowego zawieszenia, co więcej ostatnich dwie prośby, pozostawia bez rozpoznania, uzasadniając, iż nie zaszły, żadne nowe przesłanki. I tu moje pytanie, skoro wszystko mam super, i nawet sąd, stwierdza że spełniam wszystkie, formalne przesłanki do ubiegania się o zawieszenie, ale że jest ono fakultatywne, to on na razie uznaje, że mi tego wyroku nie zawiesi. To jakie mogą zaistnieć nowe przesłanki, aby sąd , chciał rozpatrzyć taki wniosek ???? Nikt nie potrafi udzielić mi odpowiedzi na tak konkretnie, postawione pytanie 🙁 ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


1 × 1 =