Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności w przypadku kobiety ciężarnej

Zgodnie z art. 151 § 1 k.k.w. W stosunku do skazanej kobiety ciężarnej oraz osoby skazanej samotnie sprawującej opiekę nad dzieckiem sąd może odroczyć wykonanie kary na okres do 3 lat po urodzeniu dziecka. Jak wspomniałem w innym artykule Jak odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności? jest to fakultatywna okoliczność odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności.

Istnieje możliwość osadzenia kobiety ciężarnej w zakładzie karnym, przy którym funkcjonuje szpitalny oddział położniczy. Wobec powyższego ciąża skazanej nie jest czynnikiem, który zagwarantuje odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności. Sytuacja jednak przedstawia się odmiennie, jeżeli jest mowa o skierowaniu kobiety w ciąży do aresztu śledczego a nie do zakładu karnego. Polskie prawo stanowi, że nie możesz zostać przyjęta do aresztu śledczego, kiedy Twoja ciąża jest już w 28 tygodniu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dobrowolnie zgłosisz się do aresztu śledczego lub zostaniesz tam doprowadzona. Jednakże w takim przypadku obligatoryjnie musi funkcjonować przy tym areszcie śledczym szpital z oddziałem, który zapewni Tobie i Twojemu jeszcze nienarodzonemu dziecku specjalistyczną opiekę lekarską.

Wzór wniosku o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy rodzinne można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy rodzinne

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności w przypadku kobiety ciężarnej

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

  • ola ola pisze:

   Witam. Mam trzy wyroki w zawieszeniu kazdy po roku czasu na dwa lata. Z innego powodu odbywam kare pozbawienia wolnosci w systemie dozoru elektronicznego. Z racji tego i z zaczełam odbywac kare od lipca tego roku na wnosek kuratora sad zarzadzil trzy pozostale wyroki do wykonania. Wraz z kuratorem ktory wczesniej pomogl mi załątwic elektyczną opaske zostały złożone trzy wnioski o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolnosci z racji tego iz jestem obecnie w piątym miesiącu ciazy. Od kuratora wiem ze sad nakazał zrobic wywiad środowiskowy oraz przedłozyc aktualne zaswiadczenie o ciazy na rozprawie w listopadzie tego roku. Z kuratorem sądowy zyje w przyjaznych i dobrych stosunkach,staram sie dobrze odbywac kare w systemie dozoru elektronicznego ktory jak zapewnia mnie kurator w styczniu a to znaczy ze po polowie kary zostanie mi sciagniety. Moje pytanie brzmi : jakie szanse mam na to aby sąd odroczyl mi wykonanie kary z powodu ciazy

 2. Odpowiadając na Twoje zapytanie odnośnie szans na odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności z powodu ciąży to uważam, że szanse są jak najbardziej realne. Po pierwsze gdyby Sąd nie chciał się przychylić do odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności w ogóle nie przeprowadzałby wywiadu środowiskowego. Po drugie nie zobowiązałby Cię do przedłożenia zaświadczenia o ciąży. W tej sytuacji Sąd zastanawia się jaką decyzję podjąć. Proponuję zajrzeć w akta sprawy i zobaczyć wywiad środowiskowy. Jeżeli ten wywiad będzie dla Ciebie przychylny to wówczas Twoje szanse jeszcze bardziej wzrastają.
  Na posiedzeniu w przedmiocie odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności powinnaś jeszcze ustnie przedstawić wszystkie argumenty przemawiające za tym, aby Sąd odroczył Ci wykonanie kary pozbawienia wolności.

 3. ola ola pisze:

  Dziękuje za odpowiedz. Jezeli chodzi o wywiad środowiskowy to jest on przychylny jak najbardziej dla mnie,z kuratorem jestemw dobrych relacjach. Z posród trzech złozonych przezemnie wnioskow o odroczenie , dostałam tylko dwa zawiadomienia i terminy o rozprawie,z sądu wiem ze trzeci dopiero przyjdzie. Mam dwie rozprawy w ten sam dzien jedna po drugiej. Zastanawia mnie czy skoro dwa razy bede wchodziła na rozprawe o to samo i za to samo ,to czy sad moze mi nie dac odroczenia…czeka mnie i tak jeszcze bowiem trzecia rozprawa. Napisałam w moich wnioskach o odroczenie ,ze prosze o odroczenie wykonania kary na okres 3 lat po urodzeniu dziecka,czy sąd jezeli mi odroczy , to odroczy mi na te 3 lata czy na 6 miesięcy. Jak to wygląda??

 4. Odnośnie Pani zapytania, proszę się nie niepokoić, że będzie Pani miała dwie sprawy jednego dnia. Po prostu Sąd, w którym będzie miała posiedzenia, wyznaczył sobie jeden dzień na rozpatrzenie wniosków o odroczenie wykonania kary. Jest to normalna, standardowa procedura także nie ma obaw do niepokoju. Odnośnie samego wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności, to Sąd będzie rozpatrywał przedmiotowy wniosek ze względu na Twoją ciąże i tylko w tym zakresie. Jeżeli mowa o wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności po urodzeniu dziecka to trzeba mieć na myśli wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności w przypadku osoby samotnie sprawującej opiekę nad dzieckiem. Taki wniosek będzie rozpatrywany przed Sąd dopiero w sytuacji kiedy urodzi Ci się dziecko. Na tym etapie Sąd będzie rozpoznawał wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności w przypadku kobiety ciężarnej. Okres na jaki Sąd może Ci (jednorazowo i maksymalnie) odroczyć wykonanie kary wynosi 6 miesięcy. Po tym czasie Sąd wyznaczy kolejny termin posiedzenia w przedmiocie przedłużenia omawianego okresu także na okres maksymalnie 6 miesięcy. Czas ten oczywiście może krótszy i zależy wyłącznie od uznania Sądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


− 5 = 2