Na czym polega warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary pozbawienia wolności?

Zgodnie z art. 77 k.k. Skazanego na karę pozbawienia wolności wolności Sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary.

Przedterminowe warunkowe zwolnienie polega na tym, że jeżeli odbyłeś już część kary pozbawienia wolności, to Sąd może warunkowo zwolnić Cię z odbycia reszty kary w Zakładzie Karnym.

Taka sytuacja będzie mogła mieć miejsce, jeśli Twoja postawa, warunki i właściwości osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz Twoje zachowanie po popełnieniu przestępstwa i w czasie odbywania kary uzasadnia przekonanie, że po zwolnieniu będziesz przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełnisz przestępstwa.

Zatem z kary pozbawienia wolności, która została Ci jeszcze do wykonania możesz zostać zwolniony i Sąd pozwoli na to, abyś nie odbywał reszty kary i podda Cię próbie.

Trzeba wspomnieć, że przedterminowe warunkowe zwolnienie jest Twoim prawem. Mianowicie Sąd rozpatrzy Twój wniosek o warunkowe zwolnienie, ale nie oznacza to, że Twój wniosek uwzględni i przychyli się do Twojej prośby.

Nasuwa się pytanie jakie Sąd bierze pod uwagę okoliczności, które umożliwiają uzyskanie przedterminowego warunkowego zwolnienia. Dokładniej opisałem to w artykule  Jak uzyskać przedterminowe warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary?

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Na czym polega warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary pozbawienia wolności?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

 2. Beata pisze:

  Witam
  Jezeli osadzony w AS dostal wyrok 13 m-cy ,ktory jest uprawomocniony ,w dwoch niepolaczonych sprawach o przywlaszczenie mienia -pierwszy wyrok 6 m-cy,drugi 7 m-cy,to kiedy moze sie starac o dozor elektroniczny, albo o warunkowe zwolnienie,czy wystarczy jak odsiedzi te 6 m-cy.
  W AS przebywa od 19.08.2016r.

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   jeżeli kary odbywane są łącznie, to nie ma możliwości odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, ponieważ kara przekracza rok. A zgodnie z nowymi przepisami karnymi, o dozór elektroniczny można starać się w przypadku orzeczenia kary do jednego roku.

   Oczywiści można starać się zawsze o tzw. warunkowe przedterminowe zwolnienie i tu zależy wszystko od okoliczności. Z opisanego przez Panią przypadku można starać się np. o warunkowe zwolnienie w pierwszej karze – po 3 miesiącach i w drugiej karze – po 3,5 miesiąca. Tak naprawdę, wiele informacji można uzyskać w danym Areszcie Śledczym, zaś co do dalszych czynności jesteśmy specjalistami w tego typu sprawach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


× 5 = 5