Na czym polega dozór elektroniczny?

Dozór elektroniczny polega na odbyciu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym. To bardzo dobre rozwiązanie umożliwiające skazanemu na wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności bez izolacji z rodzina, przy zachowaniu możliwości dalszego wykonywania pracy czy prowadzenia działalności gospodarczej.

Dozór elektroniczny ma zastosowanie do sprawców błahych przestępstw, gdy orzeczona kara pozbawienia wolności nie przekracza 1 roku i 6 miesięcy.

Wykonanie kary pozbawienia w systemie dozoru elektronicznego jest możliwe na podstawie postanowienia Sadu Penitencjarnego, tj. Sądu Okręgowego właściwego dla miejsca zamieszkania skazanego o udzieleniu skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w tym trybie.

Odbycie kary w trybie dozoru elektronicznego polega na noszeniu przez skazanego nadajnika elektronicznego (bransolety elektronicznej przypominającej wyglądem zegarek na nodze lub przegubie dłoni) przez 24 godziny na dobę do czasu zakończenia kary.

W trakcie dozoru elektronicznego skazany ma obowiązek przebywać w okresie i miejscu oznaczonym w postanowieniu Sądu. Kontrola wykonania tego obowiązku jest możliwa właśnie dzięki noszonemu przez skazanego nadajnikowi (bransolecie elektronicznej).

Wzór wniosku o dozór o elektroniczny można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o dozór elektroniczny

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Na czym polega dozór elektroniczny?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

  • Mik pisze:

   Witam. mam pytanie czy sąd informuje pracodawce o tym że pracownik mataki wyrok tzn opaske na nodze czyli dozór elektroniczny

   • Witam,

    Sąd nie informuje pracodawcy odnośnie odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego. Jeżeli skazany sam o tym nie wspomni swojemu pracodawcy, wówczas pracodawca nie powinien się o tym fakcie dowiedzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


6 − 4 =