Kto może zostać aresztowany?

Czy grozi Ci tymczasowe aresztowanie? A może zastanawiasz się czy Twój mąż, narzeczony, syn lub inna bliska Ci osoba może trafić do Aresztu Śledczego?

Tymczasowo aresztowany może zostać każdy komu Prokurator lub Policjant przedstawił zarzut popełnienia przestępstwa.

Dopóki nie zostanie Ci przedstawiony zarzut popełnienia przestępstwa, dopóty nie możesz zostać tymczasowo aresztowany.

To właśnie od tego kluczowego momentu – od przedstawienia zarzutu popełnienia przestępstwa zwykły człowiek staje się podejrzanym, wobec którego Sąd może zastosować tymczasowe aresztowanie.

Jak długo grozi Ci osadzenie w Areszcie Śledczym w charakterze aresztowanego?aż do prawomocnego zakończenia postępowania karnego, a w razie wyroku skazującego – aż do zakończenia wykonywania orzeczonej kary.

Przez cały ten czas, od przedstawienia zarzutu popełnienia przestępstwa do prawomocnego zakończenia postępowania karnego, a w razie skazania do czasu wykonania orzeczonej kary Sąd może stosować wobec podejrzanego, oskarżonego a na końcu skazanego tymczasowe aresztowanie. Przez cały ten czas nieroztropne czy lekceważące podejście do obowiązków spoczywających na podejrzanym / oskarżonym / skazanym naraża go na osadzenie w Areszcie Śledczym.

Mogłoby się wydawać że tymczasowe aresztowanie to środek ostateczny przeznaczony dla najcięższych przestępstw i najgroźniejszych przestępców. Tak jednak nie jest. W moim doświadczeniu zawodowym wielokrotnie spotykałem się z wnioskami Prokuratorów o zastosowanie tymczasowego resztowania w tak błahych sprawach jak np. posiadanie narkotyków, drobna kradzież sklepowa czy nawet nie alimentacja. Wystarczyło, że w takich sprawach podejrzany / oskarżony wyprowadził się z dotychczasowego miejsca zamieszkania i nie zawiadomił Prokuratora lub Sądu o nowym adresie, a często kończyło się to zastosowaniem tymczasowego aresztowania i wystawieniem za podejrzanym / oskarżonym listu gończego.

Podsumowując zatem, Sąd może zastosować tymczasowe aresztowanie wobec: 

 • podejrzanego o popełnienie przestępstwa , a więc osoby której Prokurator lub Policjant przedstawił zarzut popełnienia przestępstwa – zgodnie z treścią art.249§2 k.p.k. Przed złożeniem wniosku o tymczasowe aresztowanie podejrzanego Prokurator ma obowiązek przedstawić mu pisemne postanowienie zawierające zarzut popełnienia przestępstwa a następnie go przesłuchać w charakterze podejrzanego

 • oskarżonego o popełnienie przestępstwa, a więc osoby przeciwko której Prokurator wniósł do Sądu akt oskarżenia

 • skazanego za popełnienie przestępstwana karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania i to wymiarze dłuższym niż stosowany do tej pory okres jej tymczasowego aresztowania – zgodnie z treścią art.264§1 k.p.k.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Kto może zostać aresztowany?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

 2. Rafał pisze:

  Witam

  Czy policja może szukać kogoś w celu doprowadzenia do prokuratury ponieważ złożył on zeznanie w sprawie na policji ale nie ma stałego miejsca zameldowania ? Czy jest możliwe aby policja kogoś szukała w celu aresztowania na wniosek prokuratury ? Czy tylko sąd może orzec taki wniosek ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


+ 9 = 15