Kto może uczestniczyć w posiedzeniu Sądu w przedmiocie tymczasowego aresztowania podejrzanego w postępowaniu przygotowawczym?

Udział podejrzanego, jego obrońcy oraz Prokuratora w posiedzeniu Sądu w przedmiocie zastosowania wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania został wyraźnie przewidziany w art.249§3 i §5 k.p.k. 

Powstaje natomiast pytanie czy inne osoby, a w szczególności pokrzywdzony przestępstwem oraz osoby bliskie dla podejrzanego mogą również wziąć udział w tym posiedzeniu?       

Moim zdaniem tak – pokrzywdzony i osoby bliskie podejrzanego są uprawnione do udziału w posiedzeniu Sądu w przedmiocie jego tymczasowego aresztowania.

Zgodnie z art.96§2 k.p.k. w każdym posiedzeniu Sądu mogą uczestniczyć :

 • strony postępowania, a więc w postępowaniu przygotowawczym podejrzany i pokrzywdzony

oraz

 • osoby nie będące stronami, jeżeli rozstrzygnięcie Sądu jakie ma zapaść na posiedzeniu ma znaczenia dla ich praw lub interesów

Osób tych nie zawiadamia się o terminie i miejscu posiedzenia Sądu, ale jeżeli się na nie stawią to nie można odmówić im udziału w tym posiedzeniu.

Według mojej oceny osoby najbliższe dla podejrzanego, w szczególności jego żona, konkubina, dzieci, rodzice są osobami uprawnionymi do udziału w posiedzeniu Sądu w przedmiocie tymczasowego aresztowania podejrzanego gdyż decyzja Sądu w tym zakresie ma znaczenia dla ich interesu. Łączące ich z podejrzanym więzy rodzinne zarówno osobiste jak i majątkowe doznają przecież uszczerbku w przypadku zastosowania wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania.

Wszak na skutek takiej decyzji Sądu doznają ograniczenia w zakresie kontaktowania się z podejrzanym, przestaną otrzymywać od podejrzanego środki finansowe na zaspokojenie ich potrzeb życiowych.

Dla zilustrowania tego stanowiska wystarczy prosty przykład: podejrzany, który jest jedynym żywicielem rodziny zostaje tymczasowo aresztowany. Skutkiem takiej decyzji Sądu przez okres osadzenia w Areszcie Śledczym nie pracuje i nie osiąga dochodów a jego rodzina zostaje pozbawiona środków na utrzymanie. Ten przykład pokazuje jednoznacznie, że krewni podejrzanego, uprawnieni do otrzymywania od niego środków finansowych na utrzymanie mają interes w rozstrzygnięciu Sądu w przedmiocie tymczasowego aresztowania podejrzanego, zatem zgodnie z art.96§2 k.p.k. mają prawo uczestniczyć w posiedzeniu Sądu w tym zakresie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Kto może uczestniczyć w posiedzeniu Sądu w przedmiocie tymczasowego aresztowania podejrzanego w postępowaniu przygotowawczym?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


9 − 4 =