Kiedy udzielenie przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności staje się wykonalne?

Orzeczenia Sądu stają się wykonalne z chwilą uprawomocnienia. To znaczy, że każdy prawomocny wyrok skazujący na karę pozbawienia wolności powinien zostać wykonany w okresie 14 dni.

Wykonanie postanowienia o udzieleniu przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności reguluje art. 154 § 1 i 2 k.k.w.

Oznacza to, że w przypadku wydania przez Sąd postanowienia o udzieleniu przerwy w karze wyjdziesz z zakładu karnego tego samego dnia, ale tylko jeżeli Prokurator oświadczy, że nie sprzeciwia się udzieleniu Ci przerwy.Jest to jedyna sytuacja, kiedy postanowienie o udzieleniu przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności podlega bezzwłocznemu wykonaniu. Jeżeli zaś Prokurator wniesie zażalenie na postanowienie Sądu o udzieleniu Ci przerwy, wówczas postanowienie staje się wykonalne z chwilą uprawomocnienia. Zażalenie wniesione przez Prokuratora powinno być rozpoznane w terminie 14 dni od wydania postanowienia. Jednakże należy podkreślić, iż termin 14 – dniowy jest terminem instrukcyjnym. Oznacza to, że jego przekroczenie nie pociągnie za sobą żadnych skutków prawnych.

Pokazuje to, że przychylna decyzja Sądu Penitencjarnego, na którą Prokurator złożył zażalenie, nie pozwoli Ci od razu (tego samego dnia) na opuszczenie zakładu karnego. Będziesz musiał poczekać na rozpatrzenie zażalenia i niekoniecznie musi to być 14-dniowy termin.

Wzór wniosku o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy osobiste można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy osobiste

Wzór wniosku o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy rodzinne można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy rodzinne

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Kiedy udzielenie przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności staje się wykonalne?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


× 6 = 36