Kiedy Sąd może odwołać przedterminowe warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary?

Zagadnienie te reguluje art. 160 § 1 k.k.w. Zawartych w nim jest szereg okoliczności, które zobowiązują Sąd do odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia z zakładu karnego. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że nie zależy to od woli Sędziego, który może zastanowić się czy nie dać Ci kolejnej szansy. W przypadku wystąpienia, którejś z przesłanek obligatoryjnie trafisz z powrotem do zakładu karnego. Przesłanki, które odwołują warunkowe przedterminowe warunkowe zwolnienie, a które wypełnisz to:

 • w okresie próby popełnisz przestępstwo umyślne, za które orzeczono karę pozbawienia wolności

 • uchylasz się od wykonywania obowiązków, o których napisałem w artykule Jakie obowiązki może nałożyć Sąd warunkowo przedterminowo zwalniając skazanego z odbycia reszty kary?

 • uchylasz się od dozoru, wykonywania nałożonych na Ciebie obowiązków lub środków karnych

 • w okresie próby rażąco naruszysz porządek prawny, w szczególności popełnisz inne przestępstwo, niż za które zostałeś skazany lub zostałeś skazany za inne przestępstwo.

Spełnienie chociaż jednej z okoliczności, które opisałem powyżej spowoduje, iż natychmiastowo wrócisz z powrotem do zakładu karnego. Dlatego w przypadku uzyskania warunkowego przedterminowego zwolnienia Twoja postawa i zachowanie na wolności w okresie próby musi być nieskazitelne. W innym przypadku stracisz podarowaną Ci szanse, a trzeba zaznaczyć, że szanse na kolejne warunkowe przedterminowe zwolnienie spadają do zera.

Jednakże trzeba wspomnieć, że zgodnie z art. 160 § 6 na postanowienie w przedmiocie odwołania warunkowego zwolnienia przysługuje Ci zażalenie. Czyli możesz jeszcze przedstawić przed Sądem wyższej instancji swoje argumenty, które przemawiają za tym, aby nie odwoływać Ci warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary.

Jeszcze chciałem zaznaczyć, iż w przypadku odwołania warunkowe przedterminowego zwolnienia, czas odbyty na wolności nie zalicza się do czasu odbywania kary pozbawienia wolności. Dla przykładu, wyobraźmy sobie sytuacje, że zostałeś skazany na 4 lata pozbawienia wolności i uzyskałeś warunkowe przedterminowe warunkowe zwolnienie po 2 latach. Na wolności przebywasz rok i zostało ci odwołane przedterminowe warunkowe zwolnienie. Niestety ten rok odbyty na wolności nie zalicza się do już odbytej kary pozbawienia wolności. Znaczy to, że kara pozbawienia wolności, jaką będziesz musiał odbyć będzie wynosić 2 lata.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na Kiedy Sąd może odwołać przedterminowe warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

 2. J pisze:

  Jezeli zostanie odwolane warunkowe przedterminowe zwolnienie to kiedy trzeba powrocic do zakladu karnego?

  • Witam,

   w przypadku odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia termin powrotu do zakładu karnego będzie uzależnione od tego, czy złoży Pan zażalenie na postanowienie o odwołaniu przedterminowego warunkowego zwolnienia. Jeżeli zostanie złożone zażalenie, wówczas Pański powrót do zakładu karnego odciągnie się w czasie, ponieważ Sąd będzie zmuszony do uprawomocnienia się decyzji o odwołaniu warunkowego przedterminowego zwolnienia. Jeżeli zażalenie nie zostanie złożone, wówczas szybciej będzie Pan zmuszony do powrotu do zakładu karnego, ponieważ decyzja szybciej będzie prawomocna. Podsumowując są dwie drogi powrotu do zakładu karnego. Pierwszą z nich jest wysłanie Panu wezwania do stawiennictwa w zakładzie karnym w określonym terminie przez Dyrektora zakładu karnego listem poleconym. Drugą drogą jest doprowadzenie Pana do zakładu karnego przez jednostkę Policji, lecz takie przypadki są jednostkowe i z dużą dozą prawdopodobieństwa, powinien Pan początkowo dostać wezwanie do stawienia się w zakładzie karnym.

 3. AJKK pisze:

  Naprawdę nigdzie nie mogę znalezć odpowiedzi na moje pytanie.Chodzi mi o przedawnienie wykonania kary i wstrzymaniu biegu przedawnienia.Mój mąż w latach 1997 /1999 otrzymał trzy wyroki pozbawienia wolności.
  pierwszy- 1 rok pozbawienia wolności
  drugi – 1 rok i 10 miesięcy pozbawienia wolności
  trzeci – 2 lata pozbawienia wolności
  Od 6 grudnia 1999 roku do grudnia 2003r. mąż odbywał karę pozbawienia wolności i w tym czasie miał dwie roczne przerwy w odbywaniu kary / 4 razy po pół roku/.Po odbyciu połowy kary wyszedł na warunkowe,przedterminowe zwolnienie.W warunkach do zwolnienia nie było żadnej wzmianki o zakazie opuszczania kraju.Wyjechaliśmy z Polski w 2004 roku.
  Powiadomiliśmy kuratora sądowego,że mamy pracę w Hiszpanii i chcemy wyjechać.W 2005 roku postanowieniem sądu zostało odwołane warunkowe przedterminowe zwolnienie,o czym dowiedzieliśmy się w 2008 roku,gdy został juz wydany list gończy /2006 r./.
  Pani mecenas ,która od roku 2oo8 prowadziła sprawę, mająca na celu warunkowe zawieszenie czy też odroczenie wykonania tych kar, chyba nie bardzo wiedziała jak się do tego wszystkiego zabrać i każdego roku przysyłała fakturki i w sumie nic nie zrobiła /pisała nie do tych sądów co trzeba potem do sądów innych/.Jesteśmy w tym samym miejscu co 6 lat temu.
  Okresy pozbawienia wolności wstrzymują bieg przedawnienia.Czy w przypadku takim jak mojego męża, okresy przerw w karze zaliczają się do biegu przedawnienia?Czy okres przedawnienia liczy się od momentu jego wyjścia na warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbywania pozostałej kary?
  Jeżeli sama chciałabym zająć się tą sprawą to mam zwracać się do sądów penitencjarnych czy do sądów wydających wyrok?

  • Witam,

   odpowiadając na Pani pytanie, zgodnie z doktryną prawa karnego przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności oraz odroczenie wykonania kary wliczają się w bieg przedawnienia. Datą, od której bieg zaczyna przedawnienie wykonania kary jest data uprawomocnienia się wyroku. Natomiast zgodnie z art. 15 par. 4 k.k.w. wykonywanie kary pozbawienia wolności wstrzymuje bieg przedawnienia. Czyli do biegu przedawnienia nie wlicza się okresu rzeczywistego pozbawienia wolności. Podsumowując bieg przedawnienia wykonania kary pozbawienia wolności biegnie od momentu uprawomocnienia się wyroku, ale do okresu przedawnienia nie wlicza się czasu, w którym Pani mąż fizycznie był pozbawiony wolności.
   W przypadku sytuacji, w której znalazł się Pani mąż może mieć zastosowanie art. 24 k.k.w. Zgodnie z tym przepisem Sąd może zmienić swoje postanowienie (tutaj postanowienie o odwołaniu warunkowego przedterminowego zwolnienia) jeżeli ujawnią się nowe lub poprzednio nie znane okoliczności istotne dla rozstrzygnięcia. Okolicznością, o której pisze jest powiadomienie kuratora o podjęciu pracy w Hiszpanii. Sąd odwołując przedterminowe warunkowe zwolnienie mógł tą kwestię pominąć i z tego powodu można wnosić do Sądu, który wydał owe postanowienie o zmianę tego postanowienia. W przypadku tych okoliczności jak najbardziej można powalczyć o to, aby Sąd zmienił swoją decyzję. Tutaj chciałem zadać pytanie w jakiej formie Pani mąż poinformował kuratora i podjęciu pracy w Hiszpanii.

   • AJKK pisze:

    Dziękuję za odpowiedz! Kuratorka dwa razy w tygodniu przychodziła do domu.Mój mąż mieszkał z ojcem.Rozmawiali o wyjezdzie z kuratorką .Ja równiez telefonicznie potwierdziłam,że mąż jedzie do mnie do Hiszpanii i ma zapewnioną pracę.

 4. marzenus pisze:

  Witam mam problem,brat mój w 2012 dostał kare 18 miesięcy wiezienia z czego po 9 miesiącach został zwolniony z odbywania kary,po czym w okresie próby popełnił następne przestępstwo,w tym dostał wyrok umorzenia i upomnienia.Dostał teraz pismo z sądu penitencjarnego,ze wszczęto postępowanie o odwołanie warunkowego przedterminowego zwolnienia. I co teraz,czy to oznacza ze pójdzie znowu do więzienia? Proszę o szybką odpowiedz!Czy dało by rade coś jeszcze zrobić??????? Zdesperowana siostra

  • Witam,

   w tej sytuacji Sąd odwiesi Pani bratu warunkowe przedterminowe zwolnienie. Oznacza to, że jeżeli Sąd wyda postanowienie o odwołaniu warunkowego przedterminowego zwolnienia i decyzja ta się uprawomocni przed końcem okresu próby, wówczas Pani brat z powrotem trafi do zakładu karnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


2 × 4 =