Kiedy należy złożyć wniosek o dozór elektroniczny?

Wniosek o odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego powinieneś złożyć jak najszybciej po uprawomocnieniu się wyroku skazującego Cię na karę pozbawienia wolności.

To samo dotyczy prawomocnego postanowienia Sądu o zarządzeniu wykonania (odwieszeniu) kary pozbawienia wolności orzeczonej poprzednio wobec Ciebie z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Jak widzisz zasada jest prosta – jak tylko uprawomocni się decyzja (wyrok lub postanowienie) Sadu, na podstawie której masz odbyć karę pozbawienia wolności, tak szybko powinieneś złożyć w Sądzie wniosek o jej odbycie poza zakładem karnym w trybie dozoru elektronicznego.

Wniosek o zgodę Sądu na odbycie kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego możesz wysłać pocztą lub złożyć go osobiście na biurze podawczym Sądu Penitencjarnego.

Dlaczego tak ważne jest niezwłoczne złożenie wniosku o zezwolenie na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego?

Chodzi o to, by zdążyć przez wezwaniem Cię przez Sąd do stawienia się w Zakładzie Karnym celem odbycia orzeczonej prawomocnie kary pozbawienia wolności. Rzecz w tym, że po uprawomocnieniu się wyroku skazującego Cię na karę pozbawienia wolności Sąd wezwie Cię, byś określonego dnia stawił się w wyznaczonym Zakładzie Karnym celem odbycia orzeczonej kary pod rygorem zatrzymania Cie i doprowadzenia do zakładu karnego przez Policję.

Złożenie wniosku o udzielenie zgody na odbycie kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego nie wstrzymuje wykonania tej kary. Jeżeli zatem złożysz ten wniosek po otrzymaniu wezwania do stawienia się w zakładzie karnym to ryzykujesz tym, że zanim Sąd ten wniosek rozpozna, Ty zostaniesz już osadzony w zakładzie karnym.

Złożenie wniosku o dozór elektroniczny po otrzymaniu wezwania do stawienia się w Zakładzie Karnym stawia Cię w trudnej sytuacji.

Z jednej strony bez sensu jest stawić się do wiezienia i rozpocząć odbywanie kary pozbawienia wolności, gdy za kilka – kilkanaście dni Sąd ma rozpoznać Twój wniosek o odbycie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym.

Z drugiej strony, jeśli nie stawisz się w zakładzie karnym w wyznaczonym w wezwaniu dniu, wówczas ryzykujesz, że Twój wniosek zostanie oddalony. Sąd może ocenić, że twoja postawa – uchylanie się od odbycia kary pozbawienia wolności świadczy o tym, że nie będziesz wypełniał obowiązków związanych z dozorem elektronicznym.

Unikniesz opisanych wyżej problemów, jeśli od razu po uprawomocnieniu się wyroku skazującego złożysz w Sądzie wniosek o odbycie orzeczonej kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego. Ustawa o dozorze elektronicznym nakłada na Sąd Penitencjarny obowiązek sprawnego rozpoznania Twojego wniosku o zgodę na odbycie kary poza zakładem karnym. Zgodnie z art.43ld par 4 kkw Sąd wydaje postanowienie w przedmiocie wniosku skazanego o odbycie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w ciągu 30 dni od otrzymania wniosku.

Na koniec pamiętaj o ważnej sprawie technicznej, dzięki której Sąd szybko rozpozna twój wniosek o dozór elektroniczny. We wniosku podaj nr telefonu komórkowego, by Sąd mógł szybko zawiadomić Cię telefonicznie o terminie posiedzenia wyznaczonego celem rozpoznania Twojego wniosku.

Wzór wniosku o dozór o elektroniczny można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o dozór elektroniczny

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na Kiedy należy złożyć wniosek o dozór elektroniczny?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

 2. stefa pisze:

  witam mam pytanie. czy jeżeli został złożony wniosek o dozór elektroniczny 23.02.15r ale nie złożylismy wniosku o wstrzymanie wezwania do ZK i chlopakowi przyszło wezwanie do ZK na 7.04.15 r i czy w takiej sytuacji mozna jeszcze w jakis sposob wstrzymac to wezwanie do chwili rozpatrzenia wniosku o dozor elektroniczny?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, najprawdopodobniej wniosek o dozór elektroniczny zostanie rozpoznany jeszcze przed terminem stawiennictwa skazanego do Zakładu Karnego wyznaczonego na 07.04.2015r. Rzecz w tym, że według ustawy o dozorze elektronicznym wniosek skazanego o udzielenie zezwolenia na wykonanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego powinien zostać rozpoznany przez Sąd Penitencjarny w ciągu 14 dni od daty wpływu wniosku do Sądu. U Państwa wniosek o dozór elektroniczny został złożony 23.02.2015r., a zatem Sąd powinien wyznaczyć posiedzenie w tym przedmiocie do 07.03.2015r. Sad zazwyczaj nie wyrabiają się w tym terminie 14 dni, ale w większości przypadków 1 miesiąc im wystarcza. W konsekwencji powinniście się Państwo spodziewać terminu posiedzenia w sprawie dozoru elektronicznego na drugą połowę marca 2015r. Jeśli termin w tym czasie nie zostanie wyznaczony wyślijcie stonowana prośbę – wniosek do Sądu o wyznaczenie posiedzenia, motywując to również terminem stawiennictwa w ZK. Ponadto warto jeszcze teraz złożyć w Sądzie Rejonowym wniosek o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności do czasu rozstrzygnięcia sprawy o dozór elektroniczny.

 3. Mario pisze:

  Pisze Pan, że wniosek o dozór elektroniczny powinien zostać złożony niezwłocznie po uprawomocnieniu się orzeczenia – również w odniesieniu do zarządzenia wykonania kary uprzednio warunkowo zawieszonej. Tylko, że tutaj pojawia się problem, bo czasami takie postanowienie jest natychmiast wykonalne, co skutkuje tym, że Sąd może skierować karę do wykonania (a skazany zostać wezwany do stawienia się w ZK) jeszcze przed uprawomocnieniem się postanowienia. Czy w związku, w takiej sytuacji można złożyć wniosek o dozór elektroniczny jeszcze przed uprawomocnieniem się postanowienia (oczywiście razem z wnioskiem o wstrzymanie wykonania kary p.w.)? Co się stanie z takim wnioskiem? Czy jego rozpoznanie zostanie wstrzymane do uprawomocnienia się postanowienia zarządzającego wykonanie kary p.w.? Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Witam,

   wniosek o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego należy składać kiedy wykonanie kary pozbawienia wolności staje się prawomocne. Natomiast jeżeli postanowienie o odwieszeniu kary warunkowo zawieszonej prawomocne nie jest a w międzyczasie dostanie Pan termin do stawienia się w zakładzie karnym, to należy złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia oraz do czasu rozpoznania wniosku o dozór elektroniczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


5 × = 20