Kiedy można się starać o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności i na jaki okres można ją uzyskać?

Skazany na karę bezwzględnego pozbawienia wolności może starać się o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności w każdym czasie. Oznacza to, że już od pierwszego dnia pobytu w zakładzie karnym możesz ubiegać się o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności.

Zgodnie z art. 153 § 1 w zw. z art. 150 § 1 k.k.w. czyli w przypadku obligatoryjnego udzielenia przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności tj. choroba psychiczna skazanego lub inna ciężka choroba uniemożliwiająca wykonanie tej kary, Sąd jest zobligowany udzielić przerwy w karze do czasu ustania w/w okoliczności.

W świetle art. 153§2 w zw. z art. 151 §3 k.k.w. czyli przypadek fakultatywnego udzielenia przerwyw wykonaniu kary pozbawienia wolności tj. ważne względy rodzinne lub osobiste, Sąd może udzielić Ci przerwy w wykonaniu kary kilkukrotnie, jednakże okres przerwy lub kilku przerw łącznie nie może przekroczyć 1 roku.

Jeżeli osadzony chce ubiegać się o następną przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności, musi upłynąć okres co najmniej
1 roku od dnia zakończenia poprzedniej przerwy i powrotu po niej do zakładu karnego. Wyjątkiem tutaj jest choroba psychiczna skazanego, inna ciężka choroba skazanego lub inny wypadek losowy czyli zdarzenie nagłe, wyjątkowe, które dotknęło Ciebie lub Twoją najbliższą rodzinę (klęska żywiołowa, powódź, pożar, śmierć). W tej sytuacji okres przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności może przekroczyć 1 roku.

Jak widać o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności możesz starać się już od pierwszego dnia. Musisz jednakże pamiętać, że o udzieleniu Ci przerwy nie decydują tylko ważne względy rodzinne i osobiste, ale także Twoja postawa i rokowanie co do pobytu na wolności, o których pisałem w artykule Czy w przypadku ważnych względów rodzinnych lub osobistych Sąd może nie udzielić przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności?

Wzór wniosku o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy osobiste można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy osobiste

Wzór wniosku o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy rodzinne można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy rodzinne

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

39 odpowiedzi na Kiedy można się starać o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności i na jaki okres można ją uzyskać?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

  • ems pisze:

   Witam serdecznie.
   Dziś mój mąż został zabrany przez Policję i osadzony w Zakladzie Karnym, wymiar kary to 10 miesięcy. Mamy 2 małych dzieci, mieszkamy sami mąż jest jedynym żywicielem rodziny. W dodatku ja po grudniowym poronieniu(i pogrzebie naszego synka)korzystam z porad psychologa. Teraz zostałam sama, z gospodarstwem odpisanym na męża i jego schorowanymi rodzicami. Na dodatek z problemami natury psychicznej i zobowiązaniami finansowymi męża. Co mogę zrobić żeby wrócił do domu, sama nie jestem w stanie funkcjonować.
   Będę bardzo wdzieczna za poradę.

   • Szanowna Pani,
    ponieważ wymiar kary w przypadku Pani męża to 10 miesięcy możecie Państwo ubiegać się o udzielenie zezwolenia na odbycie reszty kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego. Przy czym podstawą udzielenia takiego zezwolenia jest m.in. dotychczasowa postawa i zachowanie skazanego. Ponadto mogą się Państwo także ubiegać o udzielenie przerwy w kary pozbawienia wolności. W Państwa bowiem przypadku zachodzą takie przesłanki jak: ważne względy rodzinne.

 2. Malwina pisze:

  Witam wszystkich mam pytanie… Muj narzeczony dostał 1rok 2 miesiace i 17 dni odsiadki czy moze on starac sie i przerwe w karze lub o dozór elektroniczny?? ponieważ mamy córke 4 letnią jestem bez pracy i tylko on był jedynym zywicielem rodziny co robic? pomocy

  • Witam,

   w przypadku Pani narzeczonego o dozór elektroniczny nie można się starać, ponieważ kara pozbawienia wolności przekracza jeden rok. Natomiast można się starać o przerwę w karze pozbawienia wolności. Jeżeli uda się uzyskać przerwę w odbywaniu kary pozbawienia wolności na jeden rok, wówczas można się starać o warunkowe zawieszenie kary pozbawienia wolności. Lecz to tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy przerwa w karze będzie trwała jeden rok a kara pozbawienia wolności nie przekracza 3 lat.

 3. krystian pisze:

  witam
  mam takie pytanie czy moj kolega moze starac sie o przerwe w karze gdyz w trakcie zatrzymania skoczyl niekonfortowo i uszkodzil sobie stope steg co mowia w arascie to caly czas trwa leczenie ale stego co mi wiadomo nie jest zaciekawie z jego noga i takie leczenie w arescie raczej nic mu nie da jak moge starac sie o to zeby mogl byc leczony na wolnosci bo jego rodzina jest nie ogarnieta a chcial bym mu pomuc

  • Witam,

   w tym przypadku kolega może napisać wniosek do Sądu Penitencjarnego o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności ze względu na okoliczność chorej nogi. W uzasadnieniu takiego wniosku trzeba opisać dlaczego więzienna służba zdrowia nie poradzi sobie ze schorzeniem Pańskiego kolegi od razu podając dlaczego leczenie możliwe jest tylko w warunkach wolnościowych. Jeżeli dokumentacja medyczna wskazywałaby, że nogę da się wyleczyć tylko w warunkach wolnościowych, wówczas najlepiej jest ją dołączyć do wniosku o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności.

 4. agnieszka pisze:

  Witam
  własnie dzis moj mąż mial sprawę o przerwe w karze (drugą już ponieważ pierwszą miał odroczoną) mamy gospodarstwo,długi w banku,dziecko upośledzone i babcie 99 letnia pod opieką oczywiscie sprawa została odrzucona ponieważ moze moj mąż zatrudnic kogos do pracy…jak dla mnie jest to beznadziejne rostrzygniecie sądu.Narobił nam nadziei odraczajac sprawe na miesiac ,był jeszcze raz kurator na wywiadzie oczywiscie wywiad pozytywny dla nas …nie rozumie dlaczego sąd tak zadecydował i od czego to zalezy??? Mąz juz przebywa 5 miesiecy.Jest mi teraz niezbedny poniewaz zacznam sie teraz prace polowe.Co mogę w tym przypadku zrobic? Gdzie napisać? Czy moze moj mąż pisac o przerwe do sądu regionalnego ?

  • Witam,

   na wstępie należy zaznaczyć, iż od momentu wydania decyzji przez Sąd I instancji maż ma termin 7 dniowy na złożenie zażalenia do Sądu II Instancji. Po złożeniu zażalenia Sąd wyższej instancji będzie rozpatrywał czy jednak nie udzielić Pani mężowi przerwy w karze pozbawienia wolności. Okoliczności, które Pani podała uzasadniają udzielenie przerwy natomiast nie gwarantują jej udzielenia, ponieważ sytuacja ta jest okolicznością fakultatywną, czyli nie obliguje Sądu do udzielenia przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności. Jeżeli Sąd II instancji zażalenia nie uwzględni, wówczas wniosek o przerwę w karze można złożyć ponownie, ale z nowymi okolicznościami. Jeżeli mąż ponownie złoży wniosek o przerwę podając identyczną sytuację, wówczas Sąd może taki wniosek pozostawić bez rozpoznania, oczywiście informując o tym skazanego.
   Jeżeli mąż ma karę pozbawienia wolności nie przekraczającą roku, można starać się o odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Natomiast po odbyciu połowy kary można starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie z zakładu karnego.

 5. agnieszka pisze:

  Niestety mąż ma wyrok 5 lat pozbawienia wolnosci bardzo wysoki wyrok dała pani sędzia mimo ze prokurator żądał 3 lata ,nasza sprawa od samego poczatku dawała wiele do myslenia,wiele nie jasnosci w niej było(pięć opini biegłych i każda inna) ale mimo 3 lat walki przegralismy……dzis zadecydowałam ze odwołamy sie do Gdanska,wyciagam wszystkie jakie tylko są możliwe dokumenty ,zobaczymy co da się zrobic,może tam w końcu uśiemchnie sie dla Nas szczęście…..Co bym mogła jeszcze okazać aby Sąd II instancji mogł poztywynie rozpatrzyć wniosek ?

 6. Natalia pisze:

  Witam.
  Moj narzeczony po rocznej przerwie w karze wrocil wlasnie do zakladu karnego. Ma do odsiadki ok 2lat z czego odsiedział 3 miesiące przed uzyskaniem przerwy. Przerwe uzyskal z powodu chorej mamy, ktora nie ma sie kto zaopiekować bez niego. Czy w tej sytuacji moze sie ubiegac o nastepna przerwe za 3 miesiące ,aby po uzyskaniu przerwy zawiesić wyrok i juz nie wrócić do zakladu karnego? Czy musi upłynął caly rok i eopiery można pisac o przerwę?
  Pozdrawiam serdecznie, Natalia.

 7. Natalia pisze:

  Dziękuję. Pozdrawiam.

 8. Angelika pisze:

  mój chłopak siedzi już prawie pół roku, a ma wyrok bezwzględny 3 lata.. czy jest taka możliwość, że za dobre zachowanie i w ogóle może wyjść szybciej?

  • Witam,

   w przypadku Pani chłopaka są dwie możliwości, aby wyszedł on wcześniej z zakładu karnego. Po pierwsze można starać się o warunkowe zwolnienie skazanego z reszty kary po odbyciu przerwy. Mianowicie, jeżeli skazany dostanie przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności na co najmniej 1 rok i odbył karę minimum 6 miesięcy pozbawienia wolności, to w konsekwencji można złożyć do Sądu wniosek o warunkowe zwolnienie skazanego z odbycia reszty kary. Pozostaje pytanie czy sytuacja Pani chłopaka uzasadnia na udzielenie przerwy.
   Drugą możliwością na wcześniejsze wyjście z zakładu karnego jest przedterminowe warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary. O warunkowe przedterminowe zwolnienie można się starać dopiero z upływem połowy kary czyli w przypadku Pani chłopaka będzie 1,5 roku. Natomiast wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie najlepiej jest złożyć miesiąc przed 1,5 rocznym terminem, aby Sąd wyznaczył termin posiedzenia równo po odbyciu połowy kary.

 9. Dawid pisze:

  Witam.

  Jestem aktualnie na drugiej przerwie. Mój wyrok to 7 lat zbieraniny i jestem przed wyrokiem łącznym . Chciałbym się zapytac czy jest możliwosc zawieszenia wyroku jeżeli po łącznym będzie on mniejszy i jeśli tak to gdzie mam pisac taki wniosek.

 10. ewelina pisze:

  Mój chłopak siedzi juz prawie 3 miesiące .ma wyrok 3 lata i 2 miesiące. czy jest taka możliwość, że za dobre zachowanie i za to ze pracuje tam i w ogóle może wyjść szybciej?

  • Witam,

   jedyną szansą na wcześniejsze wyjście z zakładu karnego jest warunkowe przedterminowe zwolnienie po połowie kary. Okoliczność, iż Pani chłopak ma dobre zachowanie w zakładzie karnym i znalazł tam pracę będą wpływały korzystnie na sytuację skazanego. Oznacza to, że z tego powodu Pani chłopak może wyjść już po połowie odbytej kary.

 11. Sandra pisze:

  Witam mam pytanie , mój narzeczony ma wyrok 2 lata i 6 miesięcy , w zakładzie ma prace na wolności , przepustki co dwa tygodnie dodatkowo dostarczyliśmy zaświadczenie z zakładu pracy że po odbyciu kary ma stałe miejsce pracy zapewnione , jaka jest szansa na przedterminowe zwolnienie po połowie ? Jest to wogóle możliwe?

  • Witam,

   w tej sytuacji jak najbardziej są szanse, że Pani narzeczony może uzyskać warunkowe przedterminowe zwolnienie na pierwszym posiedzeniu. Jeżeli wszelkie okoliczności zostaną przedstawione przed Sądem Penitencjarnym, czyli praca w zakładzie karnym, ilość przepustek, dobre zachowanie itd, to Pani narzeczony może wyjść na warunkowe przedterminowe zwolnienie.

 12. KAROLINA pisze:

  Dziendobry mój narzeczony od 4 sierpnia odbywa kare 14 miesiecy pozbawienia wolnosci.W tym momencie pozostalo mu 11 miesiecy wiec jesli jestem oosba bezrobotna i mamy 3 dzieci ktory uczesczaja do psychologa czy jest mozliwosc starania sie o przerwe w karze?Jak taka sprawa przerwy w karze jest?w sadzie czy w zakladzie karnym?dziekuje

  • Witam,

   w sytuacji, którą Pani opisuje jak najbardziej można się starać o przerwę w karze. Wniosek taki składa się do Sądu Penitencjarnego odpowiedniego dla zakładu karnego, w którym przebywa Pani narzeczony. Sąd po wpłynięciu wniosku wyznaczy termin posiedzenia. Posiedzenie odbędzie się w zakładzie karnym, w którym przebywa Pani narzeczony.

 13. bezradnammm pisze:

  witam, mój chłopak siedzi od 3 dni w zakładzie karnym w Czerwonym Borze . odwiesili mu zawiasy na 1.5 roku , czy może się starać o warunkowe zwolnienie z kary ?
  jestem osobą młodą ucze się , ponadto za dwa miesiące przyjdzie na świat nasze dziecko , chłopak utrzymywał nas , czy jest jakakolwiek nadzieja na to że wyjdzie przed porodem ?? zostałam bez jakichkolwiek środków do życia..

  • Witam,

   o warunkowe przedterminowe zwolnienie można się starać dopiero po odbyciu co najmniej połowy kary, czyli dopiero po upływie 7,5 miesiąca. Natomiast można się starać o przerwę w karzę ze względu na szczególne okoliczności jakimi są Pani poród oraz brak środków do życia.

 14. Klaudia pisze:

  Witam, mój narzeczony jest w zakladzie karnym ma do odsiedzenia 1 rok i 8 miesiecy, w zakladzie przebywa miesiąc czasu w czerwcu jest już sprawa o przerwę w karze ze względu na to ze jestem w 6miesiacu ciąży, pod opieka psychologa w ciężkim stanie psychicznym. Narzeczony był jednym żywicielem rodziny, teraz zostałam sama bez niczego, bez żadnej pomocy bliskich, on nas utrzymywał czy jest szansa że sąd się uchyli i dostanie tą przerwę w karze ?

  • Witam,
   trudno przewidzieć jakie będzie rozstrzygnięcie Sądu rozpoznającego wniosek Pani narzeczonego o udzielenie przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności. Jeżeli do wniosku dołączyliście Państwo np. opinię psychologa w przedmiocie Pani obecnego stanu psychicznego, a także informacje o Państwa wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej i materialnej to wydaje się, że Państwa wniosek jest zasadny. Na wypadek jednak odmowy udzielenia przerwy w odbywaniu kary przez Sąd rozpoznający sprawę Pani narzeczonego warto wnieść zazalenie na takie postanowienie.

 15. Marek Szymański pisze:

  Witam,mam pytanie jak to jest możliwe,że sąsiad odbywając 2 lata kary pozbawienia wolności wyszedł na 3 miesięczną przerwe na zabezpieczenie bytu 16 koni,zaznaczam że konie są własnością Stowarzyszenia a nie jego,w czasie przerwy popełnił kilka wykroczeń i jedno przestępstwo z art 180a kk a między innymi za to poszedł siedzieć,a po odbyciu przerwy uzyskał kolejną pomimo że informowałem V wydział penitencjarny w Szczecine pod który podlega ten pan dodam że ma drugi wyrok za pobicie rok w zawieszeniu na 4 lata PYTANIE JAK TO JEST MOŻLIWE I GDZIE JEST SPRAWIEDLIWOŚC ?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   niestety nie znam dokładnego stanu faktycznego w sprawie, jednakże z opisanego przez Pana stanu rzeczy, można wnioskować, iż Pana sąsiadowi zawieszono wykonywanie kary na okres 3 miesięcy. Zabezpieczenie nie zawsze jest środkiem wystarczającym, lecz mimo tego Sąd zawiesił odpowiednio wykonywanie kary. Pozostała część opisanej przez Pana sytuacji, wskazuje, iż w trakcie okresu próby, Pana sąsiad popełnił kilka wykroczeń. Zgodnie z art. 75 § 1 Kodeksu karnego, Sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. W tym przypadku mamy do czynienia jedynie z wykroczeniami. Ponadto, stosownie do art. 75
   § 1a Kodeksu karnego, Sąd zarządza wykonanie kary jeżeli skazany za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą.

   W opisanym przypadku, najlepszym rozwiązaniem byłoby fakultatywne skorzystanie przez Sąd z art. 75 § 2 Kodeksu karnego, zgodnie z którym, Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone w § 1, albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub przepadku. Jednak warto podkreślić, iż nie jest to obowiązek. To właśnie odpowiedni Sąd w zaistniałej sytuacji powinien zastosować odpowiednie środki.

 16. mam pytanie dostalem dzisiaj wyrok 6 miesiecy do odsiadki i co mam zrobici bo to jest wyrok po apelacji jak i kiedy moge sie odwolaci o pszerwe wykonaniu kary jestem narazie na wolnosci i jak mam to zrobici

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   jeżeli chodzi o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności to musi pan spełniać pewne warunki. Obowiązkowo (obligatoryjnie) Sąd musi udzielić przerwy, jeżeli skazany jest chory psychicznie, bądź choruje na inną ciężką chorobę uniemożliwiającą wykonywanie kary pozbawienia wolności. Natomiast w Pana przypadku, prawdopodobnie będzie trzeba wykazać warunki tzw. fakultatywne, a więc jeżeli opisze Pan swoją sytuację w odpowiednim wniosku, to Sąd może, ale nie musi zarządzić Panu przerwy w wykonaniu kary.

   Powyższymi warunkami są:
   – względy zdrowotne (operacja medyczna),
   – względy rodzinne (trudna sytuacja majątkowa, rodzinna),
   – względy osobiste (celem przerwy jest podjęcie pracy w celu pomocy finansowej rodzinie).

   Odpowiednie okoliczności musi Pan opisać we wniosku o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności do odpowiedniego Sądu penitencjarnego, którym jest właściwy Sąd Okręgowy.

   Pragnę dodać, że przerwa w karze nie skraca czasu, który ma Pan spędzić w zakładzie karnym, a jedynie go „odwleka”.

   Drugą możliwością jest tzw. warunkowe przedterminowe zwolnienie. Zgodnie z art. 78 § 1 Kodeksu karnego, skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu co najmniej połowy kary. Tak więc po okresie 3 miesięcy będzie mógł Pan składać odpowiedni wniosek do Sądu penitencjarnego.
   Zasadą w tym przypadku, zgodnie z art. 77 § 1 Kodeksu karnego, jest, że skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

 17. ana pisze:

  Mój chłopak jest w zakładzie karnym od 3 lat. Do konca wyroku zostalo mu jeszcze 8 lat. Obecnie. mieszkam z matka. Mamy corke z umiarkowanym uposledzeniem czy powolywajac sie na nia ma szanse na przerwe w karze?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w pierwszej kolejności odniosę się do przerwy w karze. Co do zasady istnieją dwie możliwości przerwy w karze:
   – nieobowiązkowe (fakultatywne) orzeczenie przerwy w karze,
   – obowiązkowe (obligatoryjne) orzeczenie przerwy w karze.

   Sąd obowiązkowo orzeka przerwę z karze, w przypadku:
   – choroby psychicznej skazanego (konieczna jest opinia co najmniej dwóch biegłych psychiatrów),
   – innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie kary pozbawienia wolności (zgodnie z art. 153 § 1 K.k.w.).

   Jednakże, prawdopodobnie w przypadku Pani chłopaka należy przedstawić względy zdrowotne, rodzinne lub osobiste. Tak więc w przypadku umiarkowanego upośledzenia Państwa córki, które niestety jest chorobą trwałą, Sąd może, ale nie musi dać Pani chłopakowi przerwy w wykonaniu kary. Wszystko zależy od uznania sądu i od okoliczności sprawy. Niestety nie mogę dać Państwu gwarancji, wszystko zależy od motywów i celu, ze względu na który ma być orzeczona przerwa.

 18. gosia pisze:

  Witam, mój chłopak został skazany na kare bezwzględna która wynosi 10 mc był poszukiwany przez policje gdyż była jego zona nie informowała nas o tym ze dostał bilet do zk i po prostu nie stawił sie tam w miedzy czasie staraliśmy się o SDE ale nie został on udzielony ponieważ wyrok zapadł po 1 lipca 2015. I teraz własnie został zatrzymany i doprowadzony do AŚ w Łodzi. Zastanawiamy się co było by lepsze czy przerwa w odbywaniu kary pozbawienia wolności czy możne ponowny wniosek o SDE?. I czy Ja mogę w jego imieniu wystąpić o to, wspomnę tylko ze nie jesteśmy w związku formalnym .Interesuje mnie również kwestia przepustki na jakich zasadach ona jest udzielana i czy nie będzie przeszkadzało to ze był poszukiwany? Muszę dodać byłam na utrzymaniu chłopaka gdyż straciłam pracę a w dodatku mam problemy zdrowotne.

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   niestety obecnie po nowelizacji przepisów z dnia 1 lipca 2015 r. możliwość uzyskania SDE istnieje tylko w ramach skazanych na karę ograniczenia wolności. Jednakże Pani partner został skazany na bezwzględną karę pozbawienia wolności. Natomiast co do przerwy, sama przerwa przeciąga jedynie okres odbywania kary pozbawienia wolności, natomiast nie skraca go.

   Jeżeli chodzi przerwę oraz o przepustkę, to tak naprawdę przesłanki są podobne, ponieważ wpłynąć na ewentualną decyzję może odpowiednia argumentacja, dlaczego wnoszą Państwo o przerwę w karze lub przepustkę. Dotyczy to względów rodzinnych, zdrowotnych oraz innych losowych zdarzeń. Niestety taki wniosek powinien złożyć we własnym imieniu Pani partner.

   • gosia pisze:

    Witam dn.2.02.2016 pisałam do Pana o moim chłopaku który ma kare bezwzględna 10 mc czyli co teraz on możne zrobić będąc tam? bo wiem ze rozmawiał z wychowawca i próbuje dostać SDE. Czy ma szanse na uzyskanie takiego dozoru muszę dodać ze ma córkę 15- letnia która po jego zatrzymaniu zamknęła się w sobie i jest załamana. Oprócz tego mając już wyrok prawomocny odpracowywał godziny w charakterze społecznym za inne przewinienie, zostało jemu jeszcze połowe tych godzin co z tego tytułu możne jemu grozić. a możne wykorzystać ten argument w ponownym wniosku o SDE? proszę o pomoc co można w tej chwili zrobić aby mógł wyjść na wolność.

    • gosia pisze:

     bardzo prosze o pomoc czy istnieje jakas mozliosc w zamian dozoru elektroniczego dla osoby ktora ma wyrok prawomocny po 1.07.2015?

 19. iwona pisze:

  Dzien dobry, chcialabym sie spytac jak wyglada sprawa z przerwa w karze? Ile czasu sad penitencjarny po otrzymaniu wniosku od sadu okregowego ma na ustalenie takiego posiedzenia? Z gory dziekuje za odpowiedz

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   od razu w pierwszej kolejności pragnę wskazać, że zależy wszystko od miejscowości, Sądu, tj. – ilości spraw, czego sprawa dotyczy, a właściwie jakiego przestępstwa, o ile wnosi się przerwę i ze względu na jakie okoliczności, tj. względy rodzinne, zdrowotne czy inne.
   Statystycznie Sądy w okręgu warszawskim rozpatrują takie wnioski i wyznaczają terminy po około miesiącu.

 20. justyna pisze:

  Dziebdobry mam takie pytanie czy jak nojemu nazyczonemu odwiesili wyrok 2 lata i przebywa teraz juz miesiac w zajladzie karnym . czy ma szabse o przerwe w karze teraz gdyz jestem z nim w 5miesiacu ciazy? A byl jedynym zywicielem. Prosze o odpowiedz jak ajszybciej dziekuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


2 + = 5