Kiedy można się starać o przedterminowe warunkowe zwolnienie?

Zgodnie z art. 78 § 1 k.k. Skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu co najmniej połowy kary. Artykuł 78 k.k. § 2 mówi, że skazanego określonego w art. 64 § 1 (tj. recydywista, powrót skazanego do przestępstwa lub udział w zorganizowanej grupie przestępczej) można warunkowo zwolnić po odbyciu trzech czwartych kary. Natomiast § 3 art. 78 k.k. przewiduje, że skazanego na karę 25 lat pozbawienia wolności można warunkowo zwolnić po odbyciu 15 lat kary pozbawienia wolności. Skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności można warunkowo zwolnić po odbyciu 25 lat pozbawienia wolności.

Dla przykładu jeżeli zostałeś skazany na dwa 2 lata pozbawienia wolności, możesz ubiegać się o zwolnienie z odbycia reszty kary po 1 roku, czyli po połowie odbycia kary. W przypadku, gdy zostałeś skazany za udział w zorganizowanej grupie przestępczej na 4 lata, o przedterminowe warunkowe zwolnienie możesz ubiegać się po 3 latach tj. po trzech czwartych kary.

Jednakże trzeba w tym miejscu przytoczyć art. 77 § 2 k.k. w świetle którego Sąd wymierzając karę pozbawienia wolności może wyznaczyć surowsze ograniczenia do skorzystania z dobrodziejstwa warunkowego przedterminowego zwolnienia niż przewidziane powyżej.

Jako przykład można podać sytuację, w której Sąd skazując Cię na karę 4 lat pozbawienia wolności może zastrzec w wyroku, że o warunkowe przedterminowe zwolnienie będziesz mógł się starać dopiero po odbyciu kary 3 lat pozbawienia wolności.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

211 odpowiedzi na Kiedy można się starać o przedterminowe warunkowe zwolnienie?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

  • Mariusz Czajkowski pisze:

   Witam,
   suma moich kar wynosi 3 lata trzy miesiące,w tym 2,5 wyrok łączny odsiedziane 11 mcy i 10 miesięcy odsiedziane 4 mce, drugi już raz utrzymałem się ponad rok na przerwie ale tym razem udało mi się zawiesić 1,5 roku który nie wszedł w łączny. Czy jest szansa żeby nie wracać za mury? Myślałem o połączeniu ponownym kar ze względu na moją sytuację zdrowotną i rodzinną. Czy jest jakieś wyjście?

   • Witam,

    połączenie tych kar w wyroku łącznym może być dla Pana korzystnym rozwiązaniem, lecz trzeba mieć na uwadze, że Sąd może dać karę surowszą. W uzasadnieniu wniosku trzeba należycie uzasadnić, dlaczego Pan się stara o złagodzenie kary i dlaczego tylko poprzez wyrok łączny może polepszyć się Pana sytuacja.

    • Macrat pisze:

     Mam pytanie. Czy jest możliwość stawienia się na wokande przed odbyciem połowy kary?Drugie pytanie.Jest możliwość zamiany kary będąc już osadzonych w zakładzie karnym np na dozór elektroniczny?Pozdrawiam.

     • Agnieszka_Stefanska pisze:

      Witam,
      W przypadku ubiegania się o uzyskanie warunkowego przedterminowego zwolnienia podstawowym warunkiem jest odbycie przez skazanego co najmniej połowy orzeczonej kary. Natomiast istnieje możliwość ubiegania się o przerwę w odbywaniu kary pozbawienia wolności w wymiarze do 1 roku. Sąd obligatoryjnie udzieli przerwy w karze jeżeli wykonywanie kary uniemożliwia choroba psychiczna lub inna ciężka choroba skazanego. Sąd może (ale nie musi) udzielić przerwy w wykonywaniu kary jeżeli przemawiają za tym ważne względy rodzinne lub osobiste skazanego.
      Natomiast po zmianie przepisów sąd penitencjarny może udzielić skazanemu zgody na odbycie kary pozbawienia wolności w Systemie Dozoru Elektronicznego, jeżeli spełnione są następujące obligatoryjne przesłanki:
      -kara pozbawienia wolności nie przekracza jednego roku,
      -jest to wystarczające dla osiągnięcia jej celów,
      -skazany ma miejsce stałego pobytu,
      -osoba lub osoby pełnoletnie z nim mieszkające wyraziły na to zgodę,
      -warunki techniczne nie stoją na przeszkodzie odbywaniu kary w Systemie Dozoru Elektronicznego.

  • Sandra pisze:

   Mam pytanie. 🙂 kolega staje na wokande. Po jakim czasie bedzie znany wynik calego procesu? Od razu czy tez moze po jakims czasie?

  • Monika Zielińska pisze:

   Witam 2 dni temu policja zabrała mojego chłopaka który miał 10 mies do odsiedzenia i nie wstawił się sam. Nigdy wcześniej nie był karany .. Czy jest jakakolwiek szansa na to,że po połowie wyroku będzie mógł sie starac o warunkowe zwolnienie? Zostałam z wszystkim sama i kompletnie nie wiem co mam robić… Starał się o dozór elektroniczny niestety nie udało się. Proszę o jakąkolwiek informacje.

   • Witam,
    oczywiście będziecie Państwo mogli składać wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary po odbyciu co najmniej połowy kary. Ponieważ nie opisała Pani Państwa sytuacji rodzinnej, finansowej etc. podpowiem, że również możecie złożyć wniosek o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności- ale jeżeli przemawiają za tym ważne względy osobiste lub rodzinne.

  • Joanna pisze:

   Witam zlamalam zakaz prowadzenia samochodu w wyroku 8 miesiecy w zawieszeniu na 2 lata miałam 0.8 promila to była rutynowe kontrola dodam jeszcz za samą wychowuje dziecko wiec jestem jedynym opiekunem proszę o odpowiedz

   • Bartłomiej Łukomski pisze:

    Witam,

    w Pani przypadku wszystko zależy od wyroku Sądu co do tego drugiego czynu, czyli jazdy samochodem pod wpływem alkoholu. Jeżeli zostanie Pani skazana na karę bezwzględną pozbawienia wolności (czyli bez warunkowego jej zawieszenia), to zgodnie z art. 75 § 1 Kodeksu karnego, Sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Jest to obligatoryjne zarządzenie, a więc obowiązkowe.

    Natomiast fakultatywnie, czyli nieobowiązkowo zgodnie z art. 75 § 2 Kodeksu karnego, Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone w § 1, albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub przepadku. Tak więc Sąd może, a nie musi.

    Jeżeli fakultatywnie Sąd orzeknie Pani zarządzenie wykonania kary 8 miesięcy, może Pani złożyć zażalenie na takie postanowienie, w którym także podkreśli swój stan rodzinny i majątkowy.

    • justyna pisze:

     Chcialam sie dowiedziec czy jezeli mojemu nazyczonemu odwiesili wyeok 2lata i przebywa teraz w zakladzie karnym juz prawie miesiac czy jest taka mozliwosc o warunkowe zwolnienie z powodu tego ze zostalam sama tym bardziej ze jestem w 5 miesiacu ciazy a mam ja zagrozona i byl jedynym zywicielem

     • Bartłomiej Łukomski pisze:

      Witam,

      oczywiście oprócz prawnej możliwości starania się o tzw. „warunkowe przedterminowe zwolnienie” bo odbyciu minimum połowy orzeczonej kary i spełnieniu innych przesłanek, istnieje możliwość przerwy w karze. Jednakże, przenosie to, „przeciąga” w czasie odbycie kary, która nie zostaje skrócona. W takim wniosku o przerwę w odbywaniu kary zazwyczaj należy wskazać względy zdrowotne, rodzinne lub inne, które warunkują przerwie, a więc m.in. Pani ciąża.

  • angela pisze:

   Witam. Zwracam sie z pytaniem. Mój partner odbywa wyrok 2 lat i 7miesiecy jest to powrót do przestępstwa. Odbył ponad rok już kary. Czy mogli byśmy starać sie o przerwe w karze lub zwolnienie warunkowe ? Dodam też że ma pozytywne opinie w zakładzie jak i na wolności. A warunki w domu potrzebują jego ingerencji. Mamy rocznego synka. Dziękuje.

   • Bartłomiej Łukomski pisze:

    Witam,

    jeżeli chodzi o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności to Pani partner musi spełniać pewne warunki. Obowiązkowo (obligatoryjnie) Sąd musi udzielić przerwy, jeżeli skazany jest chory psychicznie, bądź choruje na inną ciężką chorobę uniemożliwiającą wykonywanie kary pozbawienia wolności. Natomiast w Pani przypadku, prawdopodobnie będzie trzeba wykazać warunki tzw. fakultatywne, a więc jeżeli Pani partner opisze swoją sytuację w odpowiednim wniosku, to Sąd może, ale nie musi zarządzić Panu przerwy w wykonaniu kary.

    Powyższymi warunkami są:
    – względy zdrowotne (operacja medyczna),
    – względy rodzinne (trudna sytuacja majątkowa, rodzinna),
    – względy osobiste (celem przerwy jest podjęcie pracy w celu pomocy finansowej rodzinie).

    Odpowiednie okoliczności Pani partner musi opisać we wniosku o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności do odpowiedniego Sądu penitencjarnego, którym jest właściwy Sąd Okręgowy.

    Pragnę dodać, że przerwa w karze nie skraca czasu, który Pani partner ma spędzić w zakładzie karnym, a jedynie go „odwleka”.

    Drugą możliwością jest tzw. warunkowe przedterminowe zwolnienie. Zgodnie z art. 78 § 1 Kodeksu karnego, skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu co najmniej połowy kary. Tak więc po okresie 15,5 miesiąca będzie mógł Pani partner składać odpowiedni wniosek do Sądu penitencjarnego.
    Zasadą w tym przypadku, zgodnie z art. 77 § 1 Kodeksu karnego, jest, że skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

  • Stelena pisze:

   Witam mój chłopak dostał 6 miesięcy. Ja jestem w ciąży i za 3 miesiące rodze. Czy jest możliwość warunkowego zwolnienia? Mój chłopak ma zawiasy za wcześniejsze przewinienia.

   • Bartłomiej Łukomski pisze:

    Witam,

    Co do tzw. warunkowego przedterminowego zwolnienia, Pani chłopak może starać się o przedterminowe zwolnienie po odbyciu minimum połowy kary orzeczonej zgodnie z art. 78 § 1 Kodeksu karnego. Jak najbardziej Pani chłopak może się starać o warunkowe przedterminowe zwolnienie po 3 miesiącach (dlatego, że orzeczono wobec niego karę 6 miesięcy pozbawienia wolności – rozumiem bez warunkowego zawieszenia wykonania kary). Tak więc należy złożyć wniosek do odpowiedniego sądu penitencjarnego po tym terminie oraz wykazać przesłanki z art. 77 § 1 Kodeksu karnego. Najlepszym rozwiązaniem będzie wskazanie np. trudnej sytuacji majątkowej, inne względy osobiste i przede wszystkim Pani stan zdrowia oraz to, że jest Pani w 6 miesiącu ciąży.

  • Klaudia pisze:

   Witam!
   Mój mąż dostał 4 lata za napaść w grupie, czy jest jakas mozliwosc ze wyjdzie po 2 latach?

   • Bartłomiej Łukomski pisze:

    Witam,

    wszystko zależy od okoliczności sprawy. Oczywiście zgodnie z przepisami prawa, Pani mąż może starać się o tzw. „warunkowe przedterminowe zwolnienie” po odbyciu minimum połowy kary orzeczonej, a więc w opisanych przez Panią przypadku po 2 latach.

    Natomiast muszę być spełnione pozostałe przesłanki, a więc zgodnie z art. 77. § 1. Skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa, okoliczności jego popełnienia oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, iż skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

  • natalia pisze:

   Witam
   Mam pytanie, mój chłopak dostał 8 miesięcy pozbawienia wolności. Raz już odsiadywal wyrok, teraz jest w więzieniu drugi raz. Kiedy może starać się o przepustke?

   • Bartłomiej Łukomski pisze:

    Witam,

    wszystko zależy od okoliczności i praktyki zakładu karnego. Jeżeli Pani chłopak posiada pozytywną opinię w zakładzie karnym, nie posiada nagan regulaminowych, ani nie zachodzi obawa jego ucieczki itd. to nie ma przeszkód do uzyskania przepustki. Tak naprawdę wszystko zależy od danych warunków.

    Oczywiście zawsze mają Państwo także możliwość złożenia wniosku o tzw. warunkowe przedterminowe zwolnienie po odbyciu minimum połowy kary pozbawienia wolności, a więc po 4 miesiącach, jak i wniosek o przerwę w karze ze względu na konkretne warunki, a więc m.in. warunki rodzinne, zdrowotne.

 2. czekająca pisze:

  Czy jeśli mój narzeczony dostał 1,6 roku pozbawienia wolności, czy możemy próbować po pół roku pisać wniosek o wokande? Dodam, że wyrok dostał za drobną kradzież i został on odwieszony ponieważ wcześniej miał już wyrok z tego samego paragrafu i obligatoryjnie mu odwiesili. Dotychczas wszystkie polecenia sądu wykonywał, ustabilizował swoją sytuację życiową, ma dobrą opinię kuratora itd. To jest jego pierwsza odsiadka.

  • Witam,

   o warunkowe przedterminowe zwolnienie można starać się po odbyciu co najmniej połowy kary. Czyli w przypadku Pani narzeczonego już po 8 miesiącach może on stanąć na pierwszej wokandzie dotyczącej warunkowego zwolnienia. Jeżeli chodzi o sam wniosek to proponował bym złożyć go odpowiednio wcześniej, czyli około jeden/dwa miesiące przed okresem, w którym kara pozbawienia wolności będzie wykonana równo w połowie. Złożenie wniosku o przedterminowe warunkowe zwolnienie odpowiednio wcześniej jest o tyle lepsze, że już w tym 8 miesiącu kary pozbawienia wolności (jak w przypadku Pani narzeczonego) będzie wyznaczone posiedzenie. Jeżeli omawiany wniosek zostałby złożony dopiero po 8 miesiącach odbywania kara, wówczas trzeba byłoby poczekać właśnie ten miesiąc może dwa, a nawet trzy na wyznaczenie pierwszej wokandy. Natomiast co do szans na uzyskanie warunkowego przedterminowego zwolnienia na pierwszej wokandzie, to ogromne znaczenie ma zachowanie skazanego. Sama pozytywna opinia kuratora zazwyczaj nie wystarcza. Bardzo ważne jest zachowanie w zakładzie karnym, ilość uzyskanych przepustek, wnioski nagrodowe, system odbywania kary, praca w zakładzie karnym, relacje z wychowawcą. Jak widać czynników jest bardzo wiele, które wpływają na decyzję Sądu, ale z Pani komentarza mogę wywnioskować, że jak najbardziej widzę szanse na uzyskanie warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary już na pierwszej wokandzie.

   • czekająca pisze:

    Witam, bardzo dziekuję za odpowiedź, poinformowalam narzeczonego juz o tym wszystkim niestety u niego (AŚ Wejherowo) możliwość pracy mają osoby posiadające wysokie wyroki i są to zazwyczaj drobe prace np. w kuchni, wnioski nagrodowe też są rzadko przyznawane, jednak kontakt z wychowawcą jak na razie jest dobry. A czy przy takim krótkim wyroku o przepustki również można się starać dopiero po 1/3 kary w tym wypadku 6 msc? Bo jeśli wokanda byłaby ok 9 msc to chyba zbyt dużo tych przepustek przez te 3 msc nie bedzie 🙁

    • Brakiem możliwości uzyskania pracy w zakładzie karnym aż tak bardzo bym się nie przejmował. Sądy bardzo pozytywnie oceniają samą postawę skazanego. Dlatego proponuje, aby skazany złożył wniosek do Dyrektora zakładu karnego o pracę. Samo złożenie wniosku o pracę (mimo posiadanej wiedzy, że tej pracy nie dostanie) doprowadzi do tego, że taki wniosek pozostanie już w aktach skazanego. Z kolei pokaże to Sądowi (jak zapozna się z omawianymi aktami), że skazany chciał w sposób produktywny wykorzystać czas w zakładzie karnym. Sąd zobaczy, że nie ma do czynienia z osobą, która tylko czeka (nie wykazując żadnych chęci na poprawę) na koniec kary pozbawienia wolności. W skrócie można określić to inicjatywą ze strony skazanego, która jak wskazuje moje doświadczenie zawodowe, zawsze ma korzystny wpływ na decyzję Sądu orzekającego w sprawie np. warunkowego przedterminowego zwolnienia.
     Natomiast co do przepustek, kwestę tą reguluje art. 138 par. 1 pkt. 7 i 8 k.k.w. w związku z art. 139 par. 1 k.k.w. i zgodnie z tymi przepisami o przepustkę można się już starać po odbyciu 1/4 kary pozbawienia wolności. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której skazany ma do odbycia karę 6 miesięcy pozbawienia wolności. Wówczas o przepustkę można się starać po 3 miesiącach odbytej kary pozbawienia wolności.

 3. czekająca pisze:

  Wiatm, mój narzeczony dzisiaj dzwonił, że jutro gdzieś go przenoszą, obecnie jest w AS Wejherowo dokąd stamtąd najczęściej skazani są przenoszeni? Czy jeśli go przeniosą będzie miał możliwość zadzwonienia z budki i poinformowania mnie o tym gdzie jest? Pozdrawiam

  • Witam,

   niestety nie mogę odpowiedzieć gdzie konkretnie trafi narzeczony. Przeważnie o miejscu zakładu karnego decydują wolne miejsca w tym zakładzie karnym. Nawet nie jestem w stanie określić przybliżonego zakładu karnego, do którego może trafić narzeczony. Może to być zakład karny w Gdańsku, Warszawie, a nawet w Strzelinie koło Wrocławia. Proponuje zadzwonić do Aresztu Śledczego w Wejherowie i zapytać gdzie został przewieziony narzeczony. Z doświadczenia zawodowego mogę powiedzieć, że taką informację zapewne uda się uzyskać, jak narzeczony zostanie dowieziony do docelowego zakładu karnego. Lecz proszę próbować, może trafi Pani na uprzejmą osobę. Natomiast co do możliwości kontaktu telefonicznego, to jak najbardziej narzeczony już po dotarciu do docelowego zakładu karnego będzie mógł do Pani zadzwonić i poinformować, gdzie aktualnie przebywa. Muszę w tym miejscu uzbroić Panią w cierpliwość, gdyż telefon od narzeczonego z zakładu karnego może Pani dostać nawet po tygodniu, a czasami nawet dłużej. Transporty skazanych odbywają się zazwyczaj kilka dni. Potem przydzielenie celi itp. itd. Czynności te wydłużają czas, w którym Pani narzeczony będzie mógł skorzystać z telefonu.
   Jednocześnie chciałem zadać pytanie, Pani narzeczony jest obecnie Tymczasowo Aresztowany czy już odbywa karę pozbawienia wolności? Jeżeli jest Tymczasowo aresztowany, wówczas będzie można w przybliżeniu określić, gdzie narzeczony mógł zostać przewieziony.

   • czekająca pisze:

    Został on aresztowany do odbycia kary pozbawienia wolności, dlatego też trafił najpierw do AŚ a teraz ma zostać przewieziony do zk.

    • Witam,

     w związku z powyższym bardzo ciężko jest określić, do którego zakładu karnego trafi Pani narzeczony. W obecnej sytuacji trzeba czekać, aż narzeczony zostanie już docelowo osadzony i wtedy będzie mógł do Pani zadzwonić, gdzie aktualnie przebywa.

 4. Martu.Cha pisze:

  Witam .!
  Moj chłopak siedzi za jazde po pjanemu .
  Dostał wyrok 16 miesięcy . To jego pierwszy wyrok .
  Czy może po 6 miesiacach stawac na wokande.?
  Pracuje w ZK , opinia kuratora , relacje z wychowawca sa na poziomie pozytywnym .
  Otrzymuje „wnioski wynagrodowe” .
  W Kwietniu wyjdzie na przepustke .

  • Witam,

   przy wyroku 16 miesięcy na posiedzenie w przedmiocie przedterminowego warunkowego zwolnienia można stanąć po 8 miesiącach kary pozbawienia wolności. Natomiast sam wniosek o warunkowe zwolnienie lepiej jest napisać przed tym okresem. Dobrze jest na przykład po 7 miesiącu odbywania kary złożyć wniosek o przedterminowe warunkowe zwolnienie z prośbą o wyznaczenie terminu od razu kiedy Twój chłopak będzie mógł się ubiegać o wokandę.
   Odnośnie samej treści wniosku to musisz w nim zamieścić wszelkie okoliczności przemawiające za wcześniejszym wyjściem Twojego chłopaka. Czyli wszystko to co napisałaś tj. zachowanie w zakładzie karnym, praca w zakładzie karnym, opinie kuratorów, opisać wszystkie wnioski nagrodowe i jeżeli dostanie przepustkę (i oczywiście z tej przepustki wróci ;), także powinnaś ten fakt zamieścić we wniosku o przedterminowe warunkowe zwolnienie. Proponuje także napisać prośby do dyrektora zakładu karnego i wychowawcy o poparcie przedmiotowego wniosku. O ile się zgodzą, zawsze fajnie to wygląda i tylko zwiększa szanse na wcześniejsze wyjście.

 5. naciak pisze:

  Witam, mam pytanie w sobotę mam się udać na widzenie bezdozorowe (takie przy stoliku, nie intymne) czy jest jakoś określone co można na takim widzeniu robić i jak wogóle ono wygląda, można coś ze sobą zabrać czy kupić w kantynie? Ponieważ mój W. ma dużo nagrodówek chcemy się starać o przepustkę w maju (uroczystość rodzinna) podobno w ZK Wejherowo o nie ciężko czy to prawda? Ile trwa pierwsza przepustka? gdzieś wyczytałam że 30h, pozdrawiam

  • Witam,

   widzenie bez dozoru jest normalnym spotkaniem z osobą osadzoną w zakładzie karnym. Generalnie żadnych obostrzeń nie ma. Widzenie takie może trwać najdłużej godzinę, chyba, że dyrektor zakładu karnego wyrazi zgodę na dłuższe widzenie, lecz trzeba przed spotkaniem wystosować odpowiedni wniosek. Spotkanie odbywa się tylko na rozmowie przy wskazanym przez strażnika stoliku. Natomiast co różnych artykułów spożywczych, to nie można ich przynosić zza murów zakładu karnego. Artykuły spożywcze można zakupić w sklepie w zakładzie karnym, który zazwyczaj jest w sali widzeń, więc z zakupem jedzenia czy napojów nie ma żadnego problemu. Jedynym problemem jest to, że tych artykułów spożywczych nie można po zakończeniu widzenia przekazać osobie osadzonej w zakładzie karnym. Po zakończeniu spotkania artykuły spożywcze trzeba zabrać ze sobą z powrotem lub wyrzucić do kosza.

   Natomiast co do przepustki, to można się o nią starać, ale dopiero po odbyciu 1/4 kary lub połowy kary pozbawienia wolności, która nie przekracza 6 miesięcy. Pierwsza udzielona nagroda czyli tzw. przepustka może być udzielona na okres nieprzekraczający jednorazowo 30 godzin. Widzenie poza obrębem zakładu karnego może się odbyć z osobą najbliższą lub osobą godną zaufania. Jednakże szanse na udzielenie przepustki zależą de facto nie od samego zakładu karnego czyli w tym przypadku zk w Wejherowie, lecz od właściwości i warunków skazanego, a co ważniejsze od zachowania skazanego podczas odbywania kary pozbawienia wolności. Fakt, że W. dostał dużo wniosków nagrodowych, świadczy o tym, że są duże szanse na udzieleniu mu nagrody w postaci zezwolenia na widzenie poza obrębem zakładu karnego.

 6. 04,05,mon pisze:

  mój partner czeka na sprawę w aś, w tygodniu ma być przeniesiony do zakladu karnego w Szamotułach bądź Koziegłowach, Sprawa ma być nie wcześniej niż pod koniec maja, złożył wniosek o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego ze wzgledu na to iż jestm w 3 miesiącu ciąży, dodatkowo w domu jest male dziecko w wieku 2 lat. Łącznie ma dwa wyroki 6 i 3 miesiące, Jaka jest szansa że zgodzą się na dozór, bądź w przypadku odbywania kary w zk po jakim czasie moze ubiegać sie o warunkowe zwolnie chcę zaznaczyć ze kilka lat temu był już karany i odbywał karę w zk. Czy to że jestem na zwolnieniu lekarskim ze wzgledu na bardzo zle samopoczucie w ciązy pomoże mu w sądzie by dostał dozór elektroniczny.

  • Witam,

   na początku trzeba powiedzieć, że o dozór elektroniczny można dopiero starać się jak wyrok w sprawie Pani partnera będzie prawomocny. Z pani zapytania wnioskuję, że partner dopiero dopiero czeka na rozprawę, więc do tego czasu (do prawomocnego wyroku) wniosek o zgodę na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego nie będzie rozpoznany. Odnośnie szans na dozór elektroniczny, jak najbardziej Pani ciąża i małe dziecko jest okolicznością, która może wpłynąć na pozytywną decyzję Sądu Penitencjarnego. Na taką okoliczność najlepiej załączyć jest do wniosku przykładowo badanie potwierdzające Pani ciąże oraz akt urodzenia małoletniego dziecka.
   Natomiast co do przedterminowego warunkowego zwolnienia, to według przepisów można się starać dopiero po odbyciu co najmniej połowy kary pozbawienia wolności. Jeżeli okażę się, że Pani partner jest recydywistą, wówczas okres, po którym można starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie może wynosić nawet 3/4 kary pozbawienia wolności. Kwestia tego czy partner ma czystą kartę karną, czy też nie będzie zależało od długości okresu, po którym można starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie.

 7. Justyna pisze:

  witam prosze o pomoc m’ój konkuben w tamtym roku miał sprawe za wyłudzenie i powiedziano mu ze juz ma jeden wyrok za próbe wyłudzenia i ze sekcja wykonawcza odroczy mu tą próbe wyłudzenia a i zostanie o tym poinformowany ale nic nie dostał do domu i 13.04.14roku przyszła policja i do dwóch dni miał sie zgłosić na komisariat i14.04.14 szybko się odroczył od tego wyroku i dostałam zawiadomienie ze jego zażalenie zostało przyjęte ale co z tego jak 15.04.14 roku został dowieziony do aresztu śledczego i bendzie tam dwa lata co mam zrobic był jedynym zywicielem rodziny córka chora jest na astme oskrzelową atopowe zapalenie skóry ja jestem bez dochodu i jeszcze wyszedł na całym mieszkaniu grzyb proszę wiec o jakąms rade co mam w takim razie zrobic bo sytuacja rodzinna jest cięzka.dziękuje

  • Witam,

   wyjść z tej sytuacji może być kilka. Po pierwsze trzeba poczekać na rozpatrzenie zażalenia przez Sąd II instancji. Może ten sąd przychyli się do zażalenia i zwolni Pani konkubenta z aresztu śledczego. Niezależnie od tego zażalenia można napisać wniosek o uchylenie tymczasowego aresztowania podając w uzasadnieniu, że podejrzany jest jedynym żywicielem rodziny, ma chore dziecko i mieszkanie do niezwłocznego remontu, ponieważ grzyb na ścianie źle wpływa na stan zdrowia dziecka. Na podstawie tych okoliczności istnieją szanse, że Sąd przychyli się do wniosku o uchylenie tymczasowego aresztowania.
   Natomiast, jeżeli sprawa konkubenta będzie prawomocna i automatycznie nie będzie już tymczasowo aresztowany tylko będzie wykonywał karę pozbawienia wolności, wówczas można starać się o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności w uzasadnieniu podając te same argumenty. Szczegółowo o przerwie w karze pozbawienia wolności dowie się Pani na http://pozbawieniewolnosci.pl/kiedy-mozna-sie-starac-o-przerwe-w-wykonaniu-kary-pozbawienia-wolnosci-i-na-jaki-okres-mozna-ja-uzyskac/

 8. gozdziak pisze:

  Witam’dostałam dwa lata do odsiadki czy moge ubiegac sie o dozur elektroniczny?

  • Witam,

   wyrok skazujący na dwa lata bezwzględnego pozbawienia wolności niestety nie pozwala na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. O zgodę na odbywanie kary w dozorze elektronicznym można się ubiegać tylko wówczas, jeżeli kara pozbawienia wolności jest maksymalnie do jednego roku, więc w Pani sytuacji takiej możliwości nie ma.
   Natomiast w Pani przypadku można się starać o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności. O szczegółach odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności pisałem w artykule http://pozbawieniewolnosci.pl/jak-odroczyc-wykonanie-kary-pozbawienia-wolnosci/. Trzeba także zauważyć, iż jeżeli uda się w Pani przypadku uzyskać odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności na jeden rok, wówczas można starać się o warunkowe zawieszenie wykonania kary co może Panią uchronić przed pójściem do zakładu karnego.

 9. Gosia pisze:

  Witam.
  Odnośnie warunkowego przedterminowego zwolnienia wszędzie odpowiada Pan, że obowiązuje połowa kary. Co w takim razie z zapisem:
  „Skazanego można warunkowo zwolnić w każdym czasie bez ograniczeń wynikających z ww. przesłanek formalnych, jeżeli równocześnie:
  -korzystał co najmniej przez jeden rok z przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności,
  -odbył co najmniej 6 miesięcy kary,
  -kara lub suma kar do odbycia nie przekracza 3 lat pozbawienia wolności.”
  Łączny wyrok 2 lata i 7 miesięcy z czego w tej chwili odsiedziany jest rok. Czy naprawdę o WPZ można się starać dopiero po odbyciu połowy kary? Po co jest więc taki zapis, z którego można by skorzystać wcześniej?

  • Witam,

   okoliczności, o których Pani piszę zawarte są w art. 155 k.k.w. Przepis ten przewiduje, iż można uzyskać warunkowe zwolnienie ale dopiero po uzyskaniu przerwy w karze pozbawienia wolności, która trwała przez okres jednego roku. De facto kodek karny wykonawczy nie nazywa tej instytucji „przedterminowym warunkowym zwolnieniem”, tylko „warunkowym zwolnieniem”. Jest to nadzwyczajna instytucja w prawie karnym wykonawczym, która przewiduje dla skazanego możliwość krótszego pobytu w zakładzie karnym. Jeżeli skazany uzyskał przerwę w karze, która trwała co najmniej jeden rok, odbył co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności, spełnia przesłanki zamieszczone w art. 77 k.k. oraz jeżeli kara lub suma kar nie przekracza jednego roku, wówczas skazany może starać się o warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary. Szerzej o tej instytucji opisałem w artykule http://pozbawieniewolnosci.pl/zwolnienie-warunkowe-skazanego-z-odbycia-reszty-kary-jako-nastepstwo-przerwy-w-wykonaniu-kary-pozbawienia-wolnosci-2/

 10. W SDE pisze:

  Witam

  Od Marca 2014 jestem w systemie SDE mój wyrok to 1 rok. 4 lutego zostałem zatrzymany i doprowadzony przez Policje do AŚ, a 4 marca już bylem na wspomnianym SDE. I tu jest moje pytanie kiedy lub w jakim terminie mogę składac wniosek o warunkowe zwolnienie z w/w systemu?

  Z Góry Dziękuje za szybka odpowiedz.
  Pozddrawiam

  • Witam,

   wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego można się starać po upływie połowy kary odbywanej w dozorze elektronicznym. Także po 6 miesiącach można się starać o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Najlepiej jest złożyć taki wniosek 2-4 tygodnie przed upływem tego terminu, aby dać szansę Sądowi na rozpatrzenie Pańskiego wniosku w odpowiednim czasie.

 11. Ania pisze:

  Mam pytanie. Mój partmer został zatrzymany na terenie UK i został zamknięty ponieważ od 5 lat był poszukiwany w PL, ponieważ miał prawomocny wyrok 8 miesięcy i 21 dni pozbawiania wolności. W Anglii przesiedział ponad pół roku, teraz jest w Polsce i za miesiąc ma mieć sprawę..zostanie mu jeden miesiąc do odsiadki..czy możliwe jest zwolnienie waunkowe w tym przypadku? Wiem, że brana pod uwage jest opina z wiezienia, otoz z Anglii ma nienaganna opinie, a w PL od razu po przyjezdzie tragil do izolatki i ciagle w niej jest, nie chca mi poweidziec za co..wiec czy to moze miec negatywny wplyw? Bardzo prosze o odpowiedz i dziekuje z gory.

  • Witam,

   w przypadku Pani Partnera wszystko zależy od tego, czy Sąd w Polsce zaliczył mu okres zatrzymania w zakładzie karnym za granicą. Jeżeli tak, wówczas jak najbardziej można się starać o warunkowe przedterminowe zwolnienie z zakładu karnego po odbyciu połowy kary. Natomiast jeżeli takiego zaliczenia nie było, wtedy o warunkowe przedterminowe zwolnienie można się starać po połowie odbytej kary pozbawienia wolności na terytorium Polski.
   Natomiast co do opinii z zakładu karnego w UK, to wszystko zależy od tego czy dokumenty z zagranicy trafiły do akt Sądu w Polsce. Jeżeli tak jest to może wpłynąć na korzyść Pani partnera, ale trzeba także wziąć pod uwagę pobyt w izolatce, co może wpłynąć negatywnie na decyzje Sądu.

 12. Aneta pisze:

  Witam piszę w sprawie mojego męża dostał on wyrok 2 lata i 10 miesięcy pół roku przebywał w areszcie śledczym była sprawa o uprawomocnienie wyroku po czym został wypuszczony dostał pismo do stawienia się na odbycie kary odwoływania nic nie pomogły teraz przebywa w zakładzie karnym już pół roku czyli można powiedzieć że odbył już rok ponieważ z tego co się orientuję to areszt zalicza się do odbycia kary kiedy bym mogła złożyć pismo o pierwszą wokandę?Dodam iż opłacał on alimenty teraz potrącane ma 40 % z odchodów ponieważ pracuje opinie ma bardzo pozytywne przez panią psycholog itp. ale niestety podgrupa nie została mu zmieniona czyli dalej ma pierwszy raz skazany zamknięty( potocznie P1 zamek)

  • Witam,

   Pani mąż może się starać o warunkowe przedterminowe zwolnienie po odbyciu połowy kary czyli dokładnie po 17 miesiącach. Proponuje złożyć wniosek o przedterminowe warunkowe zwolnienie jakieś 3/4 tygodnie przed połową kary, ponieważ jest szansa, że równo z odbyciem połowy kary Pani mąż może mieć posiedzenie w przedmiocie warunkowe przedterminowego zwolnienia.

 13. czarna pisze:

  witam prosze o porade moj chłopak kilka lat temu dostał wyrok 1r i 2 miesice pozbawienia wolnosci w zawieszeniu kary wyrok ten mu odwieszono ale nie przysłano pisma ze wyrok się uprawomocnił po paru miesiącach policja go zatrzymała twierdzac ze mieli nakaz doprowadzenia do zk ma tylko ten jeden wyrok nigdy nie był karany i przebywa obecnie w zk czy mozna pisac gdy juz jest w zk odwołanie czy coś innego zeby wyszedł gdyz jestem w ciazy prosze o op

  • Witam,

   na wstępie należy zaznaczyć, iż Sąd nie wysyła pisma o uprawomocnieniu się wyroku. Informację taką można uzyskać telefonicznie lub na wniosek wysłany do Sądu. Bez szczegółów sprawy ciężko jest mi powiedzieć dlaczego kara pozbawienia wolności została odwieszona. Prawdopodobnie Pani chłopak popełnił kolejne to samo przestępstwo lub nie stosował się do wydanego wyroku, na przykład nie kontaktował się z kuratorem.
   Natomiast jeżeli Pani chłopak jest już w zakładzie karnym można pisać wniosek o przerwę w karze pozbawienia wolności ze względu na Pani ciężką sytuację. Jeżeli to się nie uda można po odbyciu połowy kary starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie z zakładu karnego.

 14. czarna pisze:

  witam kiedy można pierwszy raz pisac o przerwe w karze przy wyroku 14 misiecy

 15. czarna pisze:

  witam dziękuje za odpowiedz chciałabym jeszcze zapytać jakie pismo lepiej pierw złożyć chłopakod 3 dni przebywa w zk pierwszy to jego wyrok i pierwszy raz siedzi ma wyrok 14 miesięcy pozbawienia wolnosci czyli za dużo by pisac o dozór elektroniczny i czy lepiej już napisać o przerwe w karze gdyż jestem w ciąży na grudnia mam termin porodu czy poczekac te dwa miesiace i pisac o dozór elektronicznyy co lepiej napisać zeby jak najszybciej był w domu? proszę o pomoc

  • Witam,

   w przypadku Pani chłopaka nie można składać wniosku o dozór elektroniczny, ponieważ łącznie kara nie może przekraczać jednego roku. Także nawet jeżeli chłopak odsiedzi 2 miesiące i zostanie mu rok do odbycia kary pozbawienia wolności i tak nie można starać się o dozór elektroniczny, ponieważ cała kara wynosiła 14 miesięcy. W związku z tym pozostaje składać wniosek o przerwę w karze.

 16. czarna pisze:

  dziekuję a jak pan mysli czy ma on szanse na dostanie przerw i jak długio mozna czekac na sprawe i czy sad nie bedzie patrzył na to ze dopiero on przebyw3a w zk pare dni?

  • Witam,

   nie sposób odpowiedzieć jakie szanse są na uzyskanie przerwy w karze pozbawienia wolności. Jak opisywałem wcześniej na decyzję Sądu wpływa bardzo wiele czynników. Jednakże najważniejszym będzie sytuacja rodzinna skazanego.

 17. nikol pisze:

  Witam mam pytaniie jesli moj narzeczony dostal wyrok 5 lat to po jakim czasie moze wyjsc ? I okolicznosc ze msm 2 dzieci mu pomaga ? Jedno 3 i pol drugie 10 miesiecy. ma juz przesiedziane na sankcji 1 i 9 miesiecy teraz zamkneli go na reszte kary

  • Witam,

   Zgodnie z art. 78 § 1 k.k. Skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu co najmniej połowy kary. Artykuł 78 k.k. § 2 mówi, że skazanego określonego w art. 64 § 1 (tj. recydywista, powrót skazanego do przestępstwa lub udział w zorganizowanej grupie przestępczej) można warunkowo zwolnić po odbyciu trzech czwartych kary. Natomiast § 3 art. 78 k.k. przewiduje, że skazanego na karę 25 lat pozbawienia wolności można warunkowo zwolnić po odbyciu 15 lat kary pozbawienia wolności. Skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności można warunkowo zwolnić po odbyciu 25 lat pozbawienia wolności.

 18. pomoc pisze:

  proszę mi pomoc gdzie trzeba pisac do jakiego sadu gdy chłopak jest w zk w łowiczu o przerwe w karze bo z tego co mi wiadomo musi byc to sad okregowy a w łowiczu jest tylko rejonowy

  • Witam,

   wniosek o przerwę w karze składa się do Sądu Penitencjarnego, czyli Sądu Okręgowego właściwego dla miejsca odbywania kary przez skazanego. Jeżeli Pani chłopak odbywa karę pozbawienia wolności w Łowiczu, wówczas odpowiednim Sądem będzie Wydział Penitencjarny Sądu Okręgowego w Łodzi.

 19. Szmitke pisze:

  moj narzeczony zostal zatrzymany i odsiaduje wyrok 11 miesiecy za falszerstwo to sprawa z przed 20 lat w kwietniu go zatrzymali i osadzili przedtem nie byl karany ale ze nie zglaszal sie do kuratora teraz siedzi co mam zrobic aby szybciej wyszedl mamy kredyty i nie jestem w stanie tego splacac nie pracuje a utrzymuje sie z renty rodzinnej ktora wynosi 534 zl prosze o pomoc dziekuje

  • Witam,

   w tej sytuacji Pani narzeczony może starać się o odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. O dozór elektroniczny można się starać kiedy kara pozbawienia wolności nie przekracza jednego roku. Natomiast drugim wyjściem może być warunkowe przedterminowe zwolnienie po odbyciu co najmniej połowy kary.

 20. ILONA pisze:

  WITAM MOJ MAZ DOSTAŁ WYROK DZIEWIECIU MSCY POZBAWIENIA WOLNOSCI ZA JAZDE PO PIJANEMU ALE PISALISMY O MOZLIWOSC ODSIEDZENIA KARY W DOZORZE ELEKTR I SIE UDAŁO.MĄŻ JUZ ODSIEDZIAŁ PRAWIE 6 MSCY, 3TYG TEMU PANI KURATOR WYSŁAŁA MU PAPIERY O PRZEDTERMINOWE ZWOLNIENIE Z KARY,OPINIA OD KURATORA JEST BARDZO DOBRA LECZ DWA RAZY MIAŁ RUSZONA MASZYNE I CZY TO NIE BEDZIE PROBLEM I CZY MAZ MA WOGÓLE SZANSE NA ZWOLNIENIE,DODAM ZE SIE LECZY MA ZALOZONA WSZYWKE.JAK WOGOLE TEGO TYPU SPRAWY WYGLADAJA BO NARAZIE NIC MU NIE PRZYSZŁO.BARDZO PROSZE O ODPOWIEDZ

  • Witam,

   jeżeli opinia kuratora jest popierająca Pani męża i do tego czasu Pani mąż zachowywał się wzorowo podczas dozoru elektronicznego, to szanse na uzyskanie warunkowe przedterminowego zwolnienia istnieją. Od momentu złożenia wniosku o przedterminowe warunkowe zwolnienie może minąć nawet okres kilku miesięcy. Także nie ma jeszcze powodu do obaw.

 21. Joanna pisze:

  Czy obecność skazanego na posiedzeniu o WPZ jest obowiązkowa ?

  • Witam,

   obecność skazanego na posiedzeniu w przedmiocie warunkowego przedterminowego zwolnienia nie jest obowiązkowa. Kkw przewiduje, że skazany ma prawo do wziąć udział w posiedzeniu. W praktyce jednak posiedzenia odbywają się w zakładzie karnym i skazany zawsze bierze udział w posiedzeniu jak wyrazi na to chęć.

 22. Zaneta pisze:

  Witam. Moj narzeczony 3 lata temu dostal wyrok 3 lat pozbawienia wolnosci za rozboj, nie stawil sie w wyznaczony dzien w zk, ukrywal sie do czerwca tego roku az go zlapali. Tlumaczyl mi ze 9 miesiecy ma juz z tego odsiedziane i teraz do odsiadki ma 2 lata i 3 miesiace bo juz kilka lat temu odbywal kare za cos innego i odliczyli mu teraz te 9 mies. Czyli wedlug prawa jest recydywista wieziennym? wiec moje pytanie to czy jest szansa na przedterminowe warunkowe zwolnienie po odbyciu polowy kary? Czy jego wyrok bedzie liczony jako 3 lata tak ja we wyroku czy 2 lata i 3 mies czyli tyle ile ma do odsiadki, a odkad go zlapali minelo 2 miesiace. Wiem tez ze wokanda przysluguje mu w polowie kwietnia 2015r.

  • Witam,

   recydywę określa art. 64 k.k. który wskazuje, że jeśli sprawca skazany za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyśle przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę…w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.
   Oznacza to, że jeżeli Pani narzeczony kwalifikuje się do wyżej wymienionej sytuacji, wówczas będzie zakwalifikowany jako recydywista. Jeżeli narzeczony nie będzie recydywistą, wówczas można się ubiegać o warunkowe przedterminowe zwolnienie.
   Okres, który już odbył Pani narzeczony w zakładzie karnym w tej samej sprawie, będzie liczony do całości odbycia kary pozbawienia wolności.

 23. Zagubiona pisze:

  Witam,
  Mój narzeczony dostał karę 9 miesięcy za kradzież.To jakaś stara sprawa z przed 3-4 lat.Odsiedział dotychczas 22 dni lecz na ostatnim widzeniu powiedział,ze w dniu gdy mijają równo dwa miesiące będzie miał wokandę.Czy jest coś co mogę zrobić,żeby jakoś przyspieszyć jego wypuszczenie? Złożyć jakieś pismo? O dozorze elek. nie ma mowy,nie ma niestety takich warunków mieszkaniowych.Jakie jest w ogóle prawdopodobieństwo dostania przez niego tej Wokandy? Zachowanie ma wzorowe,w ciągu tygodnia ma dostać nagrodę za dobre sprawowanie,wychowawca powiedział,ze postara się go wyciągnąć przed czasem.Siedzi w ZK w Czerwonym Borze.Dziękuje z góry za odpowiedz.

  • Witam,

   w tej sytuacji mogę przypuszczać, iż Pani narzeczony ma wokandę odnośnie przerwy w karze, ponieważ o warunkowe przedterminowe zwolnienie można się starać dopiero po odbyciu co najmniej połowy kary. Jeszcze może być posiedzenie odnośnie udzielenia dozoru elektronicznego. Pani, iż nie jest stroną postępowania nie może w żaden sposób przyspieszyć postępowania, aby narzeczony wyszedł wcześniej. Jeżeli najbliższe posiedzenie będzie odnośnie przerwy w karze i przerwa ta zostanie udzielona to perspektywie czasu można się starać o zawieszenie kary pozbawienia wolności.

 24. Zaneta pisze:

  Witam ponownie. Mam kolejne pytanie: w polskich więzieniach chodzą pogłoski, że w 2015 roku ma wejść coś takiego jak rok penitencjarny? Czy to prawda? Na wielu forach internetowych różni ludzie pisza, że takie pogłoski słychać od lat, lecz nikt nic na ten temat nie wie…

  • Witam,

   w obecnym stanie prawnym nie istnieje taka instytucja jak rok penitencjarny. O ile dobrze mi wiadomo nic takiego polski ustawodawca nie chce wprowadzić. Poza tym o roku penitencjarnym słyszy się za murami zakładów karnych od dawna, lecz do dnia dzisiejszego nic takiego nie funkcjonuje.

 25. MAGDALENA pisze:

  WITAM SERDECZNIE OTÓŻ MAM WAŻNE PYTANIE KTÓRE MNIE STRASZNIE NURTUJE!! MÓJ CHŁOPAK ZŁAMAŁ ZAKAZ MIESIĄC PRZED KOŃCEM WYROKU I DOSTAŁ DO ODSIADKI 7 MIESIĘCY Z TYM ŻE PO WPŁACENIU GRZYWNY SĄD ODJĄŁ MU 2 MIESIĄCE WIĘC POWINIEN IŚĆ DO ZK NA TYLKO 5 MSC!! ALE GDY DOSTAŁ( BILET ) TO PISZE NA NIM ŻE MA DO ODSIADKI 7 MSC!! NIE ROZUMIEM TEGO????!!!! I MAM JESZCZE JEDNO PYTANIE CZY BĘDZIE MÓGŁ SIĘ STARAĆ O WCZEŚNIEJSZE WYJŚCIE?? ZAZNACZĘ ŻE JUŻ RAZ KILKA LAT TEMU ZABRANE MIAŁ NA ROK PRAWO JAZDY!!!! CZY TO ŻE JUŻ PRAKTYCZNIE 2 RAZY ZOSTAŁO MU ODEBRANE PRAWO JAZDY I ZŁAMAŁ ZA 3YM RAZEM ZAKAZ KOLIDUJE ZE WCZEŚNIEJSZYM OPUSZCZENIEM ARESZTU!!!??? BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDŹ!

  • Witam,

   7 miesięcy kary pozbawienia wolności na wezwaniu określił bym zapewne jako błąd zakładu karnego. W aktach osobowych Pani chłopaka zapewne wszystko się zgadza i chłopak ma 5 miesięcy kary pozbawienia wolności. Natomiast w przypadku Pani chłopaka można się starać o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego, ponieważ kary do 1 roku pozbawienia wolności można wykonywać w systemie dozoru elektronicznego.

 26. MAGDALENA pisze:

  BARDZO DZIĘKUJE ZA ODPOWIEDŹ!!!

 27. Ada pisze:

  Witam. Moj chlopak ma do odsiadki 16 miesiecy, przesiedzial juz 3,5 roku. Pisal nie raz o wokande ale nie zostala mu udzielona. Co ma napisac, jaki moze dac argument by napisac o wokande? Pracuje na wolnosci, ma bardzo dobra opinie w miejscu pracy, dostaje pochwaly od pracodawcy. Ma dobra opnie w Zakladzie Karnym u wychowawcy. Czy moze sie starac o wokande? Jesli tak to u kogo? W sadzie czy u dyrekora Zakladu? Pozdrawiam

  • Witam,

   ciężko odpowiedzieć na Pani zapytanie, ponieważ wniosek o wokandę jest dość ogólnikowy. Najlepiej jakby Pani opisała jaki dokładnie wniosek napisał Pani chłopak, wtedy postaram się pomóc co zrobić, aby przyspieszyć termin skierowania sprawy na wokandę.

 28. Oczekująca pisze:

  Witam. Mój partner odbywa karę 14m-ce pozbawienia wolności. 30 października mija mu połowa wyroku. Wie już że ma przyznaną wokandę przez ZK terminu nie zna. 3 października kończy odwyk alkoholowy. Pytałam jego pracodawce o zaświadczenie że po wyjściu będzie miał prace, niestety firma już nie istnieje więc nie da rady. Słyszałam że ja mu mogę pomóc pisząc do sądu penitencjarnego sama od siebie z prośbą o zgodę na warunkowe. Wyjaśniając moją sytuacje. Dodam że nie pracuje mam 2 dzieci z poprzedniego związku i 8 m-ce dziecko z partnerem. Był jedynym żywicielem rodziny, a z naszą córką mam skierowanie na rehabilitację. Faktycznie takie pismo może pomóc co w nim dokładnie powinnam napisać w jakiej formie??

  • Witam,

   każde pismo skierowane do Sądu z jakimkolwiek wnioskiem lub prośbą nie będzie wpływać negatywnie na sprawę Pani partnera. Co więcej jeżeli wystosuje Pani pismo z prośbą o udzielenie Pani partnerowi warunkowego przedterminowego zwolnienia opisując waszą sytuację rodzinną może wpłynąć pozytywnie na decyzję Sądu.

 29. andzik pisze:

  witam moj chlopak juz wczesniej dostal kare do odsiadki tzn ze 3 lacznie 3lata 6miesiecy i osobiscie zdecydowal sie wstawic bo dalej nie chce sie ukrywac, tylko ze pierw ze splacic to co zrobil zlego i dopiero chce sie wstawic czy jest mozliwosc wczesniejszego wyjscia ?

  • Witam,

   w tym przypadku jedyną szansą na wcześniejsze wyjście jest warunkowe przedterminowe zwolnienie. Jeszcze można się starać o wyrok łączny w sytuacji Pani chłopaka, jeżeli są ku temu podstawy prawne. Sąd wydając wyrok łączny może połączyć kary pozbawienia wolności i związku z tym dać łączną kare pozbawienia wolności mniejszą, niż suma wszystkich tj. mniej niż 3 lata i 6 miesięcy. Trzeba zaznaczyć, iż jest ryzyko, że Sąd w związku z tym może dać kare także wyższą niż wspomniane 3 lata i 6 miesięcy. Najlepiej jest przeanalizować akta wszystkich spraw karnych i sprawdzić czy jest szansa na zmniejszenie wyroków Pani chłopaka.

 30. andzik pisze:

  zajmuje sie tym jakis adwokat ale ze tak powiem jakby chcial a nie mogl.. spojrza na niego inaczej jesli splaci wszystko i pozniej sie wstawi? po ile najwczesniej mogl by wyjsc? nawet z branzoleta na nodze?

 31. malaJA pisze:

  Witam

  Dostałam nadzor elektroniczny. za jedna kare 6 miesiecy iza druga rowniez 6 miesiecy, łącznie rok. opaska zostala mi zalozona 14 lipca, polowa kary mija mi 13 stycznia czy w dniu dzisiejszym czyt. 05.10.2014 roku moge juz wysłać wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie z dozoru czy SAd moze uznac to za niegrzeczne i powinnam jeszcze poczekac. Martwi mnie okres oczekiwania na posiedzenie gdyz doczytalam ze moze to trwac nawet kilka miesiecy.
  z gory dziekuje za odpowiedz

  • Witam,

   wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie z dozoru elektronicznego najlepiej jest złożyć około miesiąc przed czasem, kiedy będzie mogła Pani ubiegać się właśnie o warunkowe zwolnienie. Wcześniej Pani wniosek może być potraktowany jako przedwczesny i Sąd może się nie przychylić do Pani prośby. Natomiast Sąd nie odbierze tego w sposób negatywny, ponieważ jest to Pani prawo, z którego chce Pani skorzystać.

 32. andzik pisze:

  moge prosic o odpowiedz

 33. andzelika pisze:

  czy jeslimoj chlopak pierw splaci szkody i wtedy sie wstawi a jest poszukiwany jest mozliwosc o branzolete dostalam 3.6l

  • Jak dobrze rozumiem Pani chłopak ma do odbycia karę 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. W tym wypadku nie ma niestety szans na dozór elektroniczny. Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego może nastąpić jedynie, gdy kara pozbawienia wolności nie przekracza 1 roku.

 34. andzelika pisze:

  czy jest mozliwosc wczesniejszego zwolnienia ?? jesli tak czy dopiero po polowie kary czy wczesniej?

 35. Magdalena pisze:

  Witam. Moj chlopak trafil dwa tygodnie temu do Aresztu Sledczego w Myslowicach. Nie odrobil prac spolecznych i zamieniono mu kare na 5 miesiecy odsiadki. Podobno maja go przewozic do zk ale nie wie kiedy. Od czego to zalezne? Wspominal cos o Strzelcach Opolskich. To kawal drogi… czy na aktualnym etapie jestesmy w stanie starac sie o cokolwiek? Przedterminowe wyjscie lub dozor elekyroniczny? Podobno w Myslowicach bardzo ciezko o wokande a ja strasznie bym chciala aby byl ze mna i corka na swieta. Bardzo prosze o pomoc

  • Witam,

   w przypadku Pani chłopaka należy jak najszybciej starać się o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Wniosek ten należy złożyć jak najszybciej, aby Pani chłopak przebywał w zakładzie karnym jak najkrócej. Niezależnie jaki jest zakład karny, jeżeli jest złoży wniosek o dozór elektroniczny to Sąd w przeciągu 2 tygodni (ewentualnie dłużej) musi wyznaczyć posiedzenie w przedmiocie dozoru elektronicznego.

 36. Aria pisze:

  Witam, proszę o poradę bo jestem w kropce i nie wiem co mam dalej robić.

  Mój chłopak 23.09.2014 udał się na rozprawę w związku z 2krotnym złamaniem zakazu sądowego (dostał 10lat zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych i 2 razy złapała go policja prowadzącego samochód). Zaraz po rozprawie został od razu aresztowany i zamknięty w AŚ, bo nie stawił się ponoć na jakąś sprawę w której zapadł wyrok. Dostał karę 8 mies. pozbawienia wolności na rozprawie na której się nie stawił(do niedawna o tym nawet nie wiedział). Na rozprawie z 23.09 dostał 6mies. Jako że wcześniej nie siedział w więzieniu myślał że po 3 mies wyjdzie. Niestety poinformowano go o tych dodatkowych 8 mies. Napisał odwołanie od tego wyroku. Niestety w odwołaniu pomylił miejscowości… nie napisał do sądu głównego(w Lubaniu) tylko do sądu w naszym powiecie(we Lwówku Śl.) Przez ten błąd wyrok się uprawomocnił. Znajomy poradził żeby napisać pismo o przywrócenie terminów odwołania, niestety chłopak uważa że jak nie ma adwokata to te pisma w ogóle do sądu nie dochodzą.
  3 miesiące mijają 23.12 dzień przed świętami więc byłoby dobrze żeby udało mu się wyjść. Dodam że chłopak ma 6cio letnią córkę, jest jedynym mężczyzną w domu opiekuje się swoją mamą i babcią, od kilku lat choruje na cukrzycę, codziennie przyjmuje insulinę. Opinie w ZK(w Strzelinie/wcześniej AŚ Lubań) ma dość dobrą, unika konfliktów, ma dobry kontakt z wychowawcą.
  Proszę o poradę,
  -czy da się coś zrobić z tym 8 mies wyrokiem, jeśli tak to jakie kroki trzeba podjąć
  -czy jest możliwość wyjścia po 3 mies
  -kiedy trzeba pisać pismo o wokandę
  -czy adwokat jest teraz niezbędny(niektórzy mówią że obecnie nic nie pomoże tylko będzie brał pieniążki za pisanie pism)
  -co najlepiej w naszej sytuacji zrobić, do kogo uderzyć z pomocą

  Bardzo proszę o pomoc

  • Witam,

   zgodnie z art. 125 k.p.k. pismo omyłkowo wniesione przed upływem terminu do niewłaściwego sądu…uważa się za wniesione z zachowaniem terminu. W związku z tym należy poinformować Sąd w Lubaniu, że apelacja została złożona w terminie i wyrok nie powinien być prawomocny. Jeżeli w związku z wniesionym pismem wyrok nie będzie prawomocny (odwołanie zostało wniesione w terminie), wówczas kara 8 miesięcy nie powinna być wykonywana. W takim piśmie należy załączyć apelację wniesioną od wyroku dot. 8 miesięcy oraz potwierdzenie nadania listu.
   Jeżeli Państwo jesteście w stanie poradzić z tym sobie sami, wówczas nie ma potrzeby brać usług profesjonalnego obrońcy. Natomiast jeżeli Państwo czujecie, że może was to przerosnąć, wówczas należy zasięgnąć porady i adwokata.

 37. Misia1127 pisze:

  Witam, mój chłopak został skazany na odbycie kary 3lat i 3miesięcy (jest recydywistą).Kiedyś (koło rok temu) miał wyrok i odwiesiła mu kuratorka 2 lata po czasie przestał się spotykać z kuratorką i odwieszono mu te 2lata został poszukiwany i złapali go a w między czasie przeskrobał coś podobnego. Czy może starać się o przepustki i o wcześniejsze wyjście na wolność ? i po jakim czasie ?

  • Witam,

   o tak zwane przepustki można się starać po połowie okresu, który pozwałby na warunkowe przedterminowe zwolnienie. Dla przykładu jeżeli skazany ma do odbycia karę 2 lat pozbawienia wolności to o warunkowe przedterminowe zwolnienie można się starać po roku. Natomiast o przepustkę po połowie tego okresu czyli po 6 miesiącach. Czyli de facto przepustka może być przyznana po odbyciu 1/4 kary.

 38. dibo pisze:

  witam za wlamanie z kradzieza zostalem skazany na 1.6roku na 5lat w zawieszeniu po ok 3tyg za to samo dostalem 2 lata bezwzglednej odsiadki przy zlaczeniu tych wyrokow ile moze wyjsc bezwzglednej jaka jest roznica normalnie to 3lata 6 m-cy a przy zlaczeniu

  • Witam,

   po pierwsze należy wyjaśnić czy drugie przestępstwo popełnił Pan w okresie próby pierwszego przestępstwa. Jeżeli nie, wówczas nie ma potrzeby wnosić o połączenie wyroków, ponieważ pierwsza kara w zawieszeniu nie zostanie odwieszona.

 39. kazia pisze:

  Czy wniosek o warunkowe zwolnienie jest opłacany opłatą skarbową jezeli tak to w jakiej wysokości

 40. Nika pisze:

  Witam,

  Mój mąż został skazany wyrokiem łacznym na kare pozbawienia wolnosci do 2018.06.Siedzi juz 4 rok i nie dostał żadnych przepustek a wychowawca mówi ze nie ma mozliwosci narazie o staranie sie o warunkowe zwolnienie.Nie rozumiem,dlaczego jeszcze nie dostal ani 1 przepustki.Zachowanie ma wzorowe i o co go prosze robi.Kiedy moze sie starac o przepustke Moze trzeba do dyrektora Zakladu Karnego isc w tej sprawie?Bardzo prosze o pomoc.
  Dziękuje z góry.
  Pozdrawiam Nika.

  • Witam,

   o tzw. przepustkę można się starać po odbyciu co najmniej 1/4 kary pozbawienia wolności i jeżeli Pani mąż już taki okres odbył w Zk, wówczas może wystąpić z wnioskiem do dyrektora zakładu karnego o pierwszą 30 godzinną przepustkę. Okoliczności jakie wpływają na decyzję jest bardzo wiele, od zachowania w zakładzie karnym poprzez stosunek do czynu, za który został osadzony Pani mąż do (chociażby) okoliczności, czy Pani mąż pracuje w Zakładzie Karnym. Natomiast co do warunkowego przedterminowego zwolnienia to Pani mąż może się po odbyciu co najmniej połowy kary.

   • Nika pisze:

    Witam,

    Staraliśmy się o przepustkę,i nie udało się.Mąż nie pracuje,siedzi na oddziale zamkniętym cały czas od 2011.12.13 roku do dnia dzisiejszego 2015.03.28.Jest recedywą.

 41. grochu pisze:

  witam. znajomy staje na wokandę. prowadzę działalnośc gospodarczą i chcę go zatrudnić. zanim stanie na wokandzie potrzebuje ode mnie zaświadczenia o tym że gwarantuję mu zatrudnienie-jak powinno takie pismo wyglądać?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, wystarczy zwykła Pana oświadczenie, w którym napisze Pan, jaka działalność gospodarczą Pan prowadzi, na jakim stanowisku planuje Pan zatrudnić znajomego, na jakiej podstawie prawnej – na umowę o prace na czas określony, czy nieokreślony i dlaczego chce Pan go zatrudnić. Do zaświadczenia warto dołączyć wydruk z ewidencji działalności gospodarczej. Wskazane jest także wskazanie nr telefonu do Pana, na wypadek, gdyby Sąd chciał telefonicznie potwierdzić Pana zamiar zatrudnienia znajomego.

 42. madziaAa pisze:

  Witam

  Chcialam sie dowiedziec czy moj narzeczony ma szanse na dozor elektroniczny. Nie siedzi pierwszy raz.. tylko 3. Dostal 6 miesiecy za napasc na funkcjonariusza I kradziez. Nie odbieral awiza ani nic. Zatrzymali go z ulicy. Teraz juz miesiac jest w Zakladzie karnym. Dobrzr sie sprawuje bo za dobre sprawowanie dostal w nagrode 1h widzenia wiecej. Czy sa szanse ze wyjdzie wczesniej ??? Bardzo prosze o odpowiedz
  Pozdrawiam

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Pani narzeczony ma szanse na dozór elektroniczny. Powinien dodatkowo podjąć działania zmierzające do wykazania, że żałuje napaści na Policjanta – np. napisać do Policjanta list z przeprosinami za swój wybryk. Co do kradzieży to powinien nawiązać kontakt (on albo ktoś w jego imieniu) z pokrzywdzonym i zacząć rozmowy o naprawieniu szkody wyrządzonej kradzieżą.

   • madziaAa pisze:

    Bardzo dziekuje Panu za odpowiedz 😉 . Dalo mi to ogromna szanse ze moj ukochany ma mozliwosc wyjscia wczesniej 🙂

 43. kasia pisze:

  Witam . Prosze o pomoc w sprawie mojego partnera .otóż został mu odwieszony wyrok 1,6 mc za pobicie dostal bilet na 25 lutego stawil sie sam do zk .w sierpniu 2014 miał inna sprawę z art 62 zostal skazany na 1,3 mc .napisaliśmy pismo o odroczenie kary sad przychylił sie do prosby I odroczyl do 1 lipca teraz nie wiemy co zrobic bo z jednego wyroku odsiaduje kare a co z tym odroczeniem? Mozna te kary zlaczyc? Mam trudna sytuacje finansowa wychowuje troje dzieci z poprzedniego zwiazku partner byl dla nich jak ojciec jestem zdezorientowana ta sytuacja . Po jakim czasie mozna sie starac o jakies przepustki czy wcześniejsze zwolnienie ? Dodam ze partner ma grupe r1 .

 44. Anna pisze:

  Witam,maz zostal skazany na 9 miesiecy pozbawienia wolnosci za pobicie,( mieszkamy w Anglii),pierwszy raz karany.nienaganna opinia kuratora sadowego,pomimo tego trafil do wiezienia,sad zaznaczyl ze po polowie zostanie zwolniony warunkowo,moje pytanie brzmi czy moge napisac do sadu wniosek o wczesniejsze warunkowe,jest jedynym zywicielem rodziny,dzieci a w szczegolnosci syn 5 lat,strasznie teskni i przezywa cala sytuacje,placze,w nocy budzi sie i pyta kiedy bedzie tata,zrobil sie nieznosny,czy moge prosic o przykladowy wzor takiego pisma ktory ja mofe napisac Dziekuje

  • Witam,

   niestety nie można starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie wcześniej niż po połowie odbytej kary. Oznacza to, że Pani mąż będzie mógł ewentualnie wyjść na warunkowe przedterminowe zwolnienie po okresie 4,5 miesiąca. Niemniej jednak Pani mąż może starać się o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Instytucja dozoru elektronicznego jest o tyle dobra, ponieważ można się o nią starać jeszcze nie będąc w zakładzie karnym a poza tym dozór elektroniczny może być przyznany osobie, wobec której orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku.

 45. tomasz pisze:

  witam dostałem wyrok 6 miesięncy to mój pierwszy raz czy po trzech miesiąncach będę mógł się starać o wokandę .z góry bardzo dziękuję .

 46. Monika pisze:

  Witam
  Mąż dostał wyrok 2 lata i 1 miesiąc z tego odsiedział 7 miesięcy, w kwietniu policja zatrzymała go policja i doprowadziła do ZK, moje pytanie mąż przez 2 miesiące leżał w szpitalu w ZK ma chore serce w papierach ma napisane że musi być chospitalizowany czy ma szansę wyjść na warunkowe dodam jeszcze że nie przebywa w szpitalu bo szpital zamknęli z powodu braku pieniędzy leczą go w celi.

  • Witam,

   jeżeli Pani mąż nie odbył co najmniej połowy kary to nie może on starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Niemniej jednak Pani mąż już może się starać o przerwę w karze ze względu na zły stan zdrowia. Jeżeli zakład karny nie jest w stanie leczyć w odpowiedni sposób Pani męża a należyte leczenie może być tylko wykonywane w warunkach wolnościowych to należy takie argumenty zamieścić we wniosku o przerwie w karze. We wniosku o przerwę należy wykazać, iż leczenie jest tylko możliwe poza murami zakładu karnego.

 47. krystian pisze:

  Dzien dobry.mam takie pytanie czy bedac na dozozeelektronicznym
  moge ubiegac sie o wczesniejsze zwolnienie z reszty kary,
  czyli stanac na tzw.wokande?

  • Witam,

   odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego jest taką samą karą jakby Pan ją odbywał w zakładzie karnym. W związku z tym przepisy odnośnie warunkowego przedterminowego zwolnienia stosuje w takim samym zakresie do dozoru elektronicznego. W tym stanie rzeczy po połowie odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego może się Pan starać o warunkowe przedterminowe zwolnienie po połowie odbywania tej kary.

 48. Karolina pisze:

  Mam pytanie, mój narzeczony starał się o opaskę, ale nie dostał, ma na odbyciu kare 4 miesięcy, czy może wyjść po dwóch miesiącach?

  • Witam,

   przepisy odnośnie warunkowego zwolnienia nie przewidują jaki okres minimalnie skazany musi przebywać w zakładzie karnym. Oznacza to, że Pani narzeczony może po połowie (czyli 2 miesiącach) złożyć wniosek o warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary.

 49. Andzia pisze:

  Witam mam takie pytanie partner odsiaduje wyrok 1 roku i 6 miesiecy. mamy dwójke małych dzieci jaka jest szansa zeby szybciej wyszedł z zk ? i czy pisma moze sam potem pisac czy musi adwokat? Bardzo prosze o pomoc poniewaz zostałam sama bez srodków do zycia. Gdzie mozemy uzyskac jakiejs pomocy?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   zgodnie z przedstawionym przez Panią stanie faktycznym, Pani partner odsiaduje karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Zgodnie z art. 78 § 1 Kodeksu karnego, skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu przez niego co najmniej połowy kary. Recydywistę odpowiednio po 2/3 lub 3/4 odbytej kary. W związku z opisanym przez Panią stanem faktycznym, Pani partner może się ubiegać się o warunkowe zwolnienie po odbyciu 8 miesięcy kary. Po odbyciu tej części kary należy wnieść wniosek o warunkowe zwolnienie. Sprawę rozpatruję odpowiedni Sąd penitencjarny. Wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie może złożyć również dyrektor odpowiedniego zakładu karnego lub kurator sądowy.

   Pragnę ponadto podkreślić, że zgodnie z art. 77 § 1 Kodeksu karnego, Pani partner musi spełniać także przesłanki opisane w tym przepisie, tj. skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa, okoliczności jego popełnienia oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, iż skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

   Dlatego w powyższym wniosku o warunkowe zwolnienie należy wskazać przytoczone przez Panią okoliczności.

 50. Arek pisze:

  Witam mam takie pytanie dotyczace warunkowego zwolnienia z odbywania kary w postaci dozoru elektronicznego.
  Chcialbym sie dowiedzieć jakie mam szanse ponieważ jakby nie bylo to juz 3/4 mojej kary.
  Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   jeżeli w trakcie odbywania kary będą ściśle przestrzegane postanowienia sądu, warunki odbywania kary oraz porządek prawny, sąd penitencjarny (na Pański wniosek, Pańskiego pełnomocnika, sądowego kuratora zawodowego lub prokuratora) może udzielić warunkowego przedterminowego zwolnienia po odbyciu co najmniej połowy kary, odpowiednio jeżeli dotyczy to recydywy to po odbyciu co najmniej 2/3 kary.

   Oprócz powyższych przesłanek kara bezwzględna pozbawienia wolności lub kara zastępcza pozbawienia wolności musi być prawomocna przed dniem 1 lipca 2015 r., w Pańskim przypadku jest to spełnione, tak jak Pan wskazał odbył 3/4 kary.

   W związku z powyższym należy wystosować do odpowiedniego sądu penitencjarnego wniosek o warunkowe zwolnienie.

 51. JUSTYNA pisze:

  witam
  mam pytanie moj maz dostał 9 lat wyroku czy moze on sie starac o laczny wyrok?ma grupe r1 i jeszcze jedno ile widzen mu przysluguje i po ilu latach moze naj wczesniej wyjsc?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w pierwszej kolejności, instytucja wyroku łącznego może zostać zastosowana w stosunku do kilku wyroków jednostkowych. Z opisanej przez Panią sytuacji wynika, iż mąż ma jeden wyrok w wymiarze 9 lat. Proszę o ewentualne szersze opisanie powyższej sytuacji.

   Ponadto, dla warunkowego przedterminowego zwolnienia najważniejsza jest część kary, którą Pani mąż odbył. Zgodnie z art. 78 § 1 Kodeksu karnego, skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu co najmniej połowy kary. Natomiast w wypadku recydywy jest to odpowiednio 2/3 (zgodnie z art. 64 § 1 Kodeksu karnego) lub 3/4 kary (zgodnie z art. 64 § 2 Kodeksu karnego) Sąd może podjąć taką decyzję tylko wówczas, gdy postawa skazanego, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa. Musi więc zachodzić tzw. pozytywna prognoza społeczno-kryminologiczna.

   Zaś jeżeli chodzi o widzenia to w zakładzie karnym typu zamkniętego można widywać się z osadzonym 2 razy w miesiącu, w zakładzie karnym typu półotwartego 3 razy, zaś w zakładzie karnym typu otwartego nie ma ograniczonej liczny widzeń z osadzonym.

 52. Agnieszka pisze:

  Panie Mariuszu,

  Mój chłopak otrzymał wyrok 7 lat pozbawienia wolności (wyrok łączny 3,2,2). W Areszcie śledczym spędził prawie trzy lata. Aktualnie podjął pracę „na kuchni”, a ocena ze śledczego jest wzorowa. Zamierzamy się pobrać, a sytuacja na wolności pozwala mu na podjęcie legalnej pracy oraz utrzymanie rodziny. Od czego należy zacząć, aby móc ubiegać się o przedterminowe zwolnienie? Co ja mogę zrobić w tej sprawie?

  Ustawa dotycząca przedterminowego zwolnienia mówi o możliwości poręczenia za osadzonego przez osobę trzecią, czy mógłby Pan przybliżyć jak należy to rozumieć?
  Jakie mamy szanse, aby zwolniono Go przed odbyciem całej kary i czy po nowelizacji kkw nie musi odbyć połowy?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w pierwszej kolejności dla warunkowego przedterminowego zwolnienia najważniejsza jest część kary, którą Pani chłopak odbył. Zgodnie z art. 78 § 1 Kodeksu karnego, skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu co najmniej połowy kary. Natomiast w wypadku recydywy jest to odpowiednio 2/3 (zgodnie z art. 64 § 1 Kodeksu karnego) lub 3/4 kary (zgodnie z art. 64 § 2 Kodeksu karnego) Sąd może podjąć taką decyzję tylko wówczas, gdy postawa skazanego, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa. Musi więc zachodzić tzw. pozytywna prognoza społeczno-kryminologiczna. Skazany musi spełnić przesłanki z art. 77 § 1 Kodeksu karnego, które merytorycznie rozpoznaje Sąd.

   Potwierdzeniem jej może być m.in. pozytywny przebieg procesu resocjalizacji (czyli np. podjęta praca w zakładzie karnym) lub pozytywna opinia Dyrektora Aresztu Śledczego. W przypadku ewentualnego warunkowego zwolnienia Pani chłopaka, zawieszając wykonanie kary, sąd może w okresie próby oddać skazanego pod dozór kuratora lub osoby godnej zaufania, stowarzyszenia, instytucji albo organizacji społecznej, do której działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym.

   W przypadku gdy skazany został oddany pod dozór lub zobowiązany do wykonywania obowiązków w okresie próby, wniosek o określenie czasu i sposobu wykonania nałożonych obowiązków może złożyć również sądowy kurator zawodowy, a także osoba godna zaufania lub przedstawiciel stowarzyszenia, instytucji albo organizacji społecznej, o której mowa w art. 73 § 1. Tylko przez to można rozumieć, ewentualne „poręczenie”, czyli wykazanie dlaczego osoba powinna zostać warunkowo zwolniona i jakie obowiązki w okresie próby powinny zostać na nią nałożone.

   Potwierdzenie pozytywnej opinii o Pani chłopaku i wszelkie przejawy chęci powrotu do normalnego życia mogą być składane na wszelkie sposoby, np. poprzez oświadczenie poprzedniego pracodawcy, iż przyjmie Pani chłopaka ponownie do pracy lub wykazanie, iż chce założyć rodzinę, a w szczególności, iż nigdy więcej nie popełni żadnego przestępstwa. W pierwszej kolejności składa się oczywiście odpowiedni wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie, jednakże w przypadku Pani chłopaka, najważniejszy jest czas, który odbył w odpowiednim zakładzie karnym, zaś ta przesłanka nie została na razie spełniona.

   • Agnieszka pisze:

    Cytat: „jednakże w przypadku Pani chłopaka, najważniejszy jest czas, który odbył w odpowiednim zakładzie karnym, zaś ta przesłanka nie została na razie spełniona.”

    Nowelizacja KKW mówi o braku obowiązku odbycia połowy kary, mam rozumieć, że Sądy nie stosują ich jeszcze w praktyce?
    Zastanawiam się też, nad Pana cytatem, że mój chłopak musi odbyć połowę wyroku w odpowiednim zakładzie karnym, czy mam przez to rozumieć, że chodzi o zakład, do którego został przeniesiony po wyroku?

    Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
    Pozdrawiam
    Agnieszka

    • Bartłomiej Łukomski pisze:

     Szanowna Pani,

     mimo nowelizacji zarówno Kodeksu karnego wykonawczego, jak i Kodeksu postępowania karnego, przesłankami warunkowego zwolnienia jest art. 77 i art. 78 Kodeksu karnego. Jedyną zmianą była nowelizacja z 2010 roku, która polegała na zniesieniu wymogu odbycia przez skazanego co najmniej 6 miesięcy kary (w wypadku recydywistów – 1 roku), jako przesłanki ubiegania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie.

     Przepisy kkw po nowelizacji wskazują zgodnie z art. 155 § 1, jeżeli przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności trwała co najmniej rok, a skazany odbył co najmniej 6 miesięcy kary – sąd penitencjarny może warunkowo zwolnić skazanego z odbycia reszty kary na zasadach określonych w art. 77 Kodeksu karnego, przy czym zwolnienie może nastąpić w każdym czasie, bez ograniczeń wynikających z art. 78 i 79 Kodeksu karnego.

     Jednakże, zgodnie z § 2 komentowanego przepisu, przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli kara lub suma kar pozbawienia wolności przekracza 3 lata, jak w przypadku Pani chłopaka.

     Poprzednio jak wskazałem – odbycie kary w odpowiednim zakładzie karnym, oczywiście miałem na myśli całą odbytą karę od osadzenia, bez względu na zakład karny, w którym poprzednio przebywał Pani chłopak, bądź w jakim przebywa obecnie. Szczegółowo wskazałem „odpowiedni zakład karny”, ponieważ znaczenie może mieć ewentualny wniosek Dyrektora Zakładu Karnego w związku z warunkowym zwolnieniem.

 53. Alicja pisze:

  4 lata pozbawienia wolności w tym rok aresztu zaliczony do kary. Kiedy można składac wniosek o wokande. Po 1,5 roku czy 1 roku?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   z pewnością poprzez „wokandę” miała Pani na myśli warunkowe zwolnienie. Zgodnie z art. 78 § 1 Kodeksu karnego, skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu przez niego co najmniej połowy kary. Recydywistę odpowiednio po 2/3 lub 3/4 odbytej kary. W związku z opisanym przez Panią stanem faktycznym, może Pani ubiegać się o warunkowe zwolnienie po odbyciu 2 lat kary, jednakże tak jak Pani wskazała rok tymczasowego aresztowania został Pani zaliczony jako część odbytej kary. Tak więc oprócz tego roku tymczasowego aresztowania, może Pani ubiegać się o warunkowe zwolnienie po 1 roku.

   Pragnę ponadto podkreślić, że zgodnie z art. 77 § 1 Kodeksu karnego, musi Pani spełniać także przesłanki opisane w tym przepisie, tj. skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa, okoliczności jego popełnienia oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, iż skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

   • Alicja pisze:

    Chodzi o mojego narzeczonego. Mamy ogromną nadzieję że uda się i wyjdzie po roku. Narazie staramy się o odroczenie wyroku. Dziękuję za odp. Pozdrawiam

 54. ooasieczkaoo pisze:

  Witam. Mam pytanie mój narzeczony od 10.05.2015 odsiadywał wyrok 10 miesięcy pozbawienia wolności. Pisaliśmy o odbywanie kary w sde i 11.09.2015 dostał zgodę. Chcemy pisać o przedterminowe zwolnienie z sde, pytanie brzmi kiedy możemy skladać taki wniosek czy po połowie głównej kary czyli licząc od 10.05.2015 czy połowie odbywania kary w sde czyli od 11.09.2015 . Kara kończy sie w marcu 2016

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w pierwszej kolejności proszę wskazać, kiedy Państwo napisali wniosek o odbywanie kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego. Wszystko także zależy od zgody, którą otrzymał Pani narzeczony w dniu 11.09.2015 r. Sąd mógł w orzeczeniu określić, czy zalicza na poczet odbywania kary ten czas, który spędził Pani narzeczony w zakładzie karnym od 10.05.2015 r. Także w tej „zgodzie” powinno znaleźć się wskazanie od kiedy do kiedy Pani narzeczony dokładnie ma dozór elektroniczny.

   Mogą Państwo składać wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie po odbyciu przez Pani narzeczonego co najmniej połowy kary pozbawienia wolności, czyli w opisanym stanie po 5 miesiącach. Tak więc mimo odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego, można składać powyższy wniosek po 10.10.2015 r. do właściwego Sądu Penitencjarnego ze względu na odbywanie kary pozbawienia wolności.

   Orzekając o warunkowym zwolnieniu z dozoru elektronicznego Sąd Penitencjarny bierze pod uwagę:
   – zachowanie skazanego w trakcie wykonywania dozoru elektronicznego, w szczególności wywiązywanie się przez niego z nałożonych obowiązków,
   – opinię kuratora sprawującego nadzór nad skazanym,
   – stosunek skazanego do popełnionego przestępstwa.

 55. Aloha pisze:

  Witam
  mój chłopak siedzi już ponad rok w Z.K JUTRO STAJE PRZED WOKANDĄ o przerwę w każe i nie wiem czy ją dostanie . a ma do odsiedzenia 5lat

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   wszystko zależy od wniosku o przerwę w karze i kto go złożyć. Natomiast, co do przerwy, maksymalny jej wymiar to 1 rok przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności. Istnieją dwa przypadki co do orzeczenia przez Sąd przerwy w karze. W pierwszej kolejności, pragnę wskazać, że Sąd obowiązkowo udziela przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności, jeżeli jej wykonanie uniemożliwia choroba psychiczna lub inna ciężka choroba skazanego. To nie dotyczy przypadku przez Panią wskazanego.

   Natomiast istnieje druga możliwość. Bowiem, Sąd może też udzielić przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności, jeżeli przemawiają za tym ważne względy rodzinne lub osobiste skazanego. Co należy rozumieć przez pojęcie „ważne względy rodzinne”. Czyli m.in. okoliczności takie jak, zła sytuacja rodzinna, finansowa,to że utraciła Pani jedynego żywiciela rodziny. Wszystko należy odpowiednio argumentować, także na posiedzeniu dotyczącym orzeczenia przerwy w karze pozbawienia wolności.

 56. Kasia pisze:

  Witam. Mam pytanie. Osoba dostała 8 miesięcy więzienia, w międzyczasie dostała kolejne 3 miesiące gdzie wyrok na te 3 miesiące będzie dopiero 21,10, oczywiście ta osoba jest juz w wiezieniu od początku października. Kiedy i jak można pomóc żeby jak najszybciej wyszła na wolność. Z góry dziękuję za podpowiedź.

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   obie kary muszą zostać odbyte i jeżeli nie zostanie wydany żaden wyrok łączny, to wspomniana przez Pana osoba musi odbyć łącznie 11 miesięcy pozbawienia wolności. Oczywiście w tym wyroku 21 października 2015 r. Sąd wskaże, że zalicza okres zatrzymania od początku października na rzecz jednej z kar.

   Jedyną drogą jest możliwość warunkowego zwolnienia. Zgodnie z art. 78 § 1 Kodeksu karnego skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu co najmniej połowy kary. Tak więc po 5,5 miesiąca może odpowiednia osoba złożyć wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Sąd rozpatruje wniosek na podstawie przesłanek z art. 77 § 1 Kodeksu karnego, zgodnie z którym skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

   W powyższym wniosku należy wskazać wszystkie okoliczności, które mogą wpłynąć na wcześniejsze opuszczenie zakładu karnego, czyli np. pozytywna opinia Dyrektora Zakładu karnego, wskazanie iż skazany pracuje w zakładzie karnym itp.

 57. ania pisze:

  Witam. Mój chłopak dostał karę 2 lat pozbawienia wolności. Tydzień temu został zamknięty w zk. Pierwszy raz odsiaduje wyrok. Mamy 5 miesięcznego syna i to mój chłopak był jedynym zywicielem rodziny i teraz zostałam bez środków do życia. Słyszałam coś o przerwie w karze. I będziemy się o taka przerwę starać Ale chciałabym wiedzieć jakie są szansę ze wyjdzie na wolność po napisaniu tego wniosku i ile to będzie trwało. Proszę o pomoc bo nie wiem co teraz robić.

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w pierwszej kolejności, pragnę wskazać, że Sąd obowiązkowo udziela przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności, jeżeli jej wykonanie uniemożliwia choroba psychiczna lub inna ciężka choroba skazanego. To nie dotyczy przypadku przez Panią wskazanego.

   Natomiast istnieje druga możliwość. Bowiem, Sąd może też udzielić przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności, jeżeli przemawiają za tym ważne względy rodzinne lub osobiste skazanego. Co należy rozumieć przez pojęcie „ważne względy rodzinne”. Czyli m.in. te okoliczności, które Pani podała, a więc złą sytuację rodzinną, finansową, że utraciła Pani jedynego żywiciela rodziny. Ponadto, w odpowiednim wniosku proszę wskazać, że istnieje wyjątkowa sytuacja rodzinna oraz że jest ona dla rodziny znaczną dolegliwością. Można dodać, że obecność skazanego w domu pomoże rozwiązać tą sytuacje, ponieważ będzie się on starać uzyskać środki finansowe na pomoc rodzinie, np. poprzez znalezienie pracy.

   Odpowiedni wniosek powinien skazany, a więc Pani chłopak wnieść do sądu penitencjarnego w okręgu, w którym przebywa skazany. Na koniec pragnę wskazać, że taki wniosek trzeba dobrze umotywować, kosztuje on 60,00 zł, a przerwą w karze o którą może Pani chłopak wnosić jest maksymalnie 1 rok.

 58. Monika pisze:

  Witam
  Chciałabym się zorientować czy mój partner przebywający w zakładzie karnym ma jakąś szansę na bardziej korzystną sytuację i w którym kierunku ewentualnie możemy się kierować… Trafił do więzienia mając 17 lat dostając wyrok 15 lat za zabójstwo. Odsiedział już 9 lat, realizuje w pełni program resocjalizacyjny (pracuje, uczęszcza do szkoły, uczestniczy w czym tylko się da…). Planujemy również ślub, nie było problemu ze zgodą. Uznali, że wszystko co robi przybliża go w pewnym sensie do uspołecznienia się. Czy może się już starać o przeniesienie na oddział półotwarty? Czy ma szansę uzyskać przepustkę na ślub lub ubiegać się o odroczenie wyroku?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w pierwszej kolejności pragnę wskazać, że w przypadku Pani partnera nie ma możliwości ubiegania się o odroczenie wyroku. Co do przepustki na ślub, to sąd wyłącznie przepisy oraz regulamin odpowiedniego zakładu karnego i w mojej ocenie (ze względu na opisane przez Panią okoliczności) nie powinno być z tym problemu.

   Natomiast co do zakładu typu półotwartego, nie istnieje możliwość przeniesienia, ze względu na to, że Pani partner po pierwsze był w momencie wyroku młodocianym oraz został skazany za poważne przestępstwo. Zgodnie z przepisami prawa, w zakładzie karnym typu półotwartego osadza się skazanego odbywającego karę w systemie programowanego oddziaływania oraz skazanego za przestępstwo nieumyślne lub odbywającego zastępczą karę pozbawienia wolności albo karę aresztu. Tak więc, Pani partner nie spełnia tych przesłanek.

 59. ewelina pisze:

  witam mój mąż ma do odsiedzenia 11 miesiecy ma recydywe bo po raz drugi prowadzil auto po pijanemu maja go przewiez mam takie pytanie do jakiego zakładu moga go przewiez ma R-1/z prosze o szybka odpowiedz

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   najlepiej, jeżeli zadzwoni Pani do Centralnego Zarządu Służby Więziennej, przedstawi pokrótce sprawę, powie, iż jest Pani osobą z rodziny lub inną osobą najbliższą i w związku z tym powinni Pani wskazać niezbędne informacje o miejscu przewiezienia Pani męża lub obecnego przebywania w więzieniu osoby dla Pani bliskiej.

 60. ewelina pisze:

  Witam,
  moj chlopak przebywa w anglii i tam zostal skazany na 3lata i 4msc pozbawienia wolnosci za hakerstwo. Moze wczesniej ubiegac sie o wczesniejsze zwolnienie za dobre sprawowanie. Moje pytanie jest nastepujace: po jakim czasie moze on ubiegac sie o te wczesniejsze zwolnienie?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w pierwszej kolejności, pragnę wskazać, że zależy na jakich zasadach i zgodnie z jakim prawem Pani mąż został skazany. Niestety nie wiem, czy obowiązujące prawo angielskie przewiduje możliwość tzw. warunkowego przedterminowego zwolnienie, jak jest to przewidziane w prawie polskim. Zależy też oczywiście ile czasu już Pani chłopak przebywa w zakładzie karnym i od tego czy jest recydywistą.

   • ewelina pisze:

    Dostałam wlaśnie informacje ze mozliwośc warunkowego zwolnienia ma ale za dobre sprawowanie. Przebywa tam niewiele bo dopiero tydzien. Recydywista na pewno nie jest.

 61. Julia pisze:

  Witam. Narzeczony jest ojcem trojki moich dzieci (3,5 roku, 2 lata i trzecie 10 mcy). Mial wyrok w zawieszeniu rok i cztery mce w zawieszeniu na 4 lata za oszustwo bankowe. Nie wiedzial ze jego kuratorka zlozyla wniosek o odwieszenie i okazalo sie ze jest poszykiwany listem gonczym a pracowal w de. Gdy zjechal na urlop zostal zatrzymany i od 21.04 odsiaduje wyrok. Przewidywany koniec kary ma na 18.08.2016 ale zlozyl juz wniosek o wokande na warunkowe. Nie mam poswiadczenia od pracodawcy ze go przyjmie. Ale za to ob pracuje w zk przez zewnetrzna firme ktora chce go zatrudnic po opuszczeniu zk. Ma pozytywna opinie dyrektora zk. Pracuje. Ma wnioski nagrodowe. Nie ma mozliwosci meldunku gdyz z dziecmu mieszkam w domu samotnej matki. Jaka jest szansa ze wyjdzie?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w pierwszej kolejności pragnę wskazać, że Sąd fakultatywnie zarządził wykonanie kary w związku z wnioskiem kuratora. Natomiast w opisanym przez Panią przypadku, jak stanowi zasada, będzie można ubiegać się o tzw. warunkowe przedterminowe zwolnienie po odbyciu 7 miesięcy kary. Zgodnie z art. 78 § 1 Kodeksu karnego, Skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu co najmniej połowy kary (chyba, że jest recydywistą, wtedy odpowiednio 2/3 lub 3/4 okresu kary).

   Natomiast jak stanowi art. 77 § 1 k.k., Skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

   Tak więc Sąd może zwolnić skazanego, ale nie musi. Wszystko zależy od uznania Sądu i okoliczności, które Pani narzeczony przytoczył lub przytoczy w odpowiednim wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Proszę opisać wszystkie okoliczności, które Pani przytoczyła, w tym opisać trudną sytuację majątkową, względy rodzinne, osobiste.

 62. paulina pisze:

  witam, moj mąż przebywa w norweskim areszcie od roku. Sad pierwszej instancji skazał go na 5 lat więzienia, sąd drugiej złagodził wyrok do 3,5. Proszę mi podpowiedzieć czy po przeniesieniu do polskiego więzienia mógłby wyjść na warunkowe zwolnienie po połowie kary czy wedłog norweskich przepisów po 2/3. Czy będąc w polskim więzieniu może wnosić o kasacie norweskiego wyroku.

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w pierwszej kolejności niestety nie mam wiedzy na temat norweskiego prawa karnego, tym bardziej po niedawnych zmianach i nowelizacji części przepisów procedura mogła ulec zmianie. Wszystko zależy od wyroku Sądu norweskiego i ewentualnym umieszczeniu Pani męża w polskim więzieniu. W szczegółowym piśmie z Sądu powinny zostać opisane uprawnienia i obowiązku Pani męża.

   Jeżeli chodzi o kasację, jeżeli taka możliwość przewidziana jest prawem norweskim, to niestety można ten nadzwyczajny środek zaskarżenia wystosować tylko do Sądu norweskiego.

   Natomiast jeżeli chodzi o przekazanie Pani męża do Polski i w nawiązaniu do zasad jurysdykcji krajowej, warunki odbywania kary powinny zostać uregulowane prawem polskim, tak więc Pani mąż powinien mieć możliwość starania się o tzw. warunkowe przedterminowe zwolnienie po minimum połowie kary pozbawienia wolności, którą odbywa zgodnie z art. 78 § Kodeksu karnego oraz jeżeli spełnia przesłanki z art. 77 § 1 Kodeksu karnego.

   • paulina pisze:

    Bardzo dziękuje za szybką odpowiedz. Chciałam tylko dodać że mąż został skazany za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Czyli rozumiem ze w Polsce o przedterminowe zwolnienie mógłby się starać najwcześniej po odbyciu 3/4 kary?

    • Bartłomiej Łukomski pisze:

     Tak, niestety w związku z przestępstwem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej ustawodawca zaostrzył przesłanki warunkowego przedterminowego zwolnienie do okresu 3/4 kary pozbawienia wolności.

 63. Milena Patyk pisze:

  Witam ,ja mam takie pytanie i prośbę . mógłby mi pan napisać przykład takiego oświadczenia .Bo chodzi o to , że mój chłopak w lutym staje na wokande i ja jako jego dziewczyna musze napisać takie oświadczenie, że się kochamy , że mamy dobre relacje i wgl. ale niewiem jak to napisać 🙁 ! Proszę o pomoc

  • Milena Patyk pisze:

   chciałabym dodać , że mam 18 lat , i żę po skończeniu szkoły planujemy wspólną przyszłość , i tam też ma być że mam dobre relacje z jego rodzicami

   • Milena Patyk pisze:

    oraz , tam też musi być że piszemy do siebie listy, dzwoni do mnie codziennie , zdarza się ze gadamy przez skeypa , proszę o szybką odpowiedż bo musze jutro to zanieść 🙁

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   wszystko zależy w związku z jaką sprawą i dlaczego Pani chłopak staje w luty na wokandę. Proszę takie oświadczenie skierować do odpowiedniego sądu, oczywiście wskazać miejscowość i datę sporządzenia pisma, Pani dane osobowe i miejsce zamieszkania oraz podpis. Co do treści samego pisma, tak naprawdę wszystko zależy od Pani. Proszę jak najprościej, jak najszczerzej opisać Pani sytuację majątkową, rodzinną, osobistą oraz relację z chłopakiem. Może Pani opisać Państwa wspólne plany na przyszłość.

   Nie jest to typowe pismo procesowe, więc proszę się nie martwić i opisać niezbędne elementy Państwa wspólnego życia, zarówno te przed osadzeniem Pani chłopaka w zakładzie karnym, jak i te w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności.

 64. konrad pisze:

  Witam. Moj brat odsiaduje wyrok 4,5 roku. Pol roku temu napisal wniosek o przerwe w karze. po 4 wokandachi 4 odroczkach wczoraj mial kolejna wokande na ktorej dostal tzn. blache. Jako podstawe do udzielenia przerwy, przedstawil koniecznosc zrobienia operacji wyciagniecia drutow stabilizacyjnych z kosci twarzy. Takiej operacji nie jest w stanie zrobic w warunkach wieziennych gdzyz nie przeprowadzaja tam takich zabiego (inforacja lekarza wieziennego). Co mozemy zrobic w tej sytuacji ?? czy mozna napisac skarge, zazalenie na decyzje sadu lub lekarza. Czy jest mozliwosc dalszej walki o przerwe? prosze o pomoc i odpowiedz.

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w pierwszej kolejności odniosę się do przerwy w karze. Co do zasady istnieją dwie możliwości przerwy w karze:
   – nieobowiązkowe (fakultatywne) orzeczenie przerwy w karze,
   – obowiązkowe (obligatoryjne) orzeczenie przerwy w karze.

   Sąd obowiązkowo orzeka przerwę z karze, w przypadku:
   – choroby psychicznej skazanego (konieczna jest opinia co najmniej dwóch biegłych psychiatrów),
   – innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie kary pozbawienia wolności (zgodnie z art. 153 § 1 K.k.w.).

   Jednakże, prawdopodobnie w przypadku Pana brata zostały przedstawione przesłanki nieobowiązkowe (fakultatywne), a więc względy zdrowotne, rodzinne lub osobiste. Tak więc w przypadku zabiegu medycznego Sąd może, ale nie musi dać Pana bratu przerwę w wykonaniu kary. Co do zasady można skarżyć postanowienie sądu, jednakże trzeba je odpowiednio umotywować.

   Tak jak już wskazałem, jest to fakultatywna przerwa, a jak wynika z mojej praktyki zawodowej, bardzo rzadko sąd przychyla się do zażalenia. Może Pana brat oczywiście złożyć jeszcze raz wniosek, proszę wykazać wszystkie okoliczności, dodać, że na taki termin zabiegu lekarskiego czeka się miesiącami, a Pana bratu zależy na czasie. Wszystko zależy od uznania sądu.

 65. czekajaca pisze:

  Witam. Moj narzeczony zostal skazany na 25 lat pozbawienia wolnosci lecz przed tym wyrokiem mial do odsiadki 2 lata. Pisal prosby zmiane kolejnosci odsiadywania wyrokow lecz poki co noe dostal pozytewnej odpowiedzi. Odsiedzial juz 6 lat i chcialam sie dowiedziec kiedy mozemy liczyc na.jego pierwsza przepustke? Dodam ze ma pozytywna opinie w ZK. Z gory dziekuje za pomoc

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   pragnę wskazać, że tak jak Pani opisała, Pani narzeczony ma pozytywną opinię z zakładu karnego. Jest to jedna z przesłanek do ewentualnej przepustki, jednakże, mogę tylko podkreślić, jak wynika z mojej praktyki zawodowej, wszystko zależy od miejscowości i danego zakładu karnego. Jak wynika z opisanego przez Panią stanu faktycznego, Pani narzeczony odsiedział jedynie część wyroku, a otrzymał jedną z najwyższych kar pozbawienia wolności znanych polskiemu systemowi prawnemu.

   Tak więc, wszystko zależy od obecnych okoliczności, pozytywnej opinii, czy Pani narzeczony ma dobrą czy wzorową opinię, czy pracuje w zakładzie karnym, czy nie otrzymał żadnych kar w zakładzie karnym. Nie jestem niestety w stanie wskazać konkretnego okresu czasu, ale proszę zawsze wskazywać wszystkie okoliczności we wniosku o ewentualną przepustkę, takie jak względy rodzinne, względy zdrowotne i osobiste.

 66. czekajaca pisze:

  Witam. Moj narzeczony przebywa w Zakladzie Karnym we Wloclawku. Ma wzorowa opinie. Pracowal w poprzednim ZK w Miedzyrzeczu lecz ze wzgledu na chec nauki zostal przeniesiony do Wloclawka. Nie otrzymal zadnych kar zarowno w obecnym ZK jak i w poprzednim. Wiem ze nie moze pan okreslic dokladnie kiedy dostanie on przepustke lecz napewno podejrzewa pan za ile lat mozemy sie tego mniej wiecej spodziewac. A czy to.ze ma dwa wyroki i nie sa.one zlaczone bedzie mialo na to wplyw? Napisze tez ze ten wyrok 2 lata jest na drugim miejscu zaraz po 25 latach. Z gory dziekuje za.poswiecony czas.

 67. Magdalena pisze:

  Witam moj narzeczony jest w wiezieniu tymczsowym i czeka na wyrok czy mozna sie starac o przepustke

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   zgodnie z art. 141a § 1 Kodeksu karnego wykonawczego, dyrektor zakładu karnego może udzielić skazanemu zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego pod konwojem funkcjonariusza Służby Więziennej, osoby godnej zaufania lub samodzielnie, na czas nieprzekraczający 5 dni, w celu odwiedzenia poważnie chorego członka rodziny, uczestnictwa w pogrzebie członka rodziny oraz w innych wypadkach szczególnie ważnych dla skazanego.

   Ponadto, stosownie do art. 141a § 3 Kodeksu karnego wykonawczego, udzielenie zezwolenia, o którym mowa w § 1, tymczasowo aresztowanemu mającemu prawa i obowiązki skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności wymaga wydania zarządzenia o zgodzie przez organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje.

   Zgodnie z art. 217d Kodeksu karnego wykonawczego, udzielenie tymczasowo aresztowanemu zezwolenia, o którym mowa w art. 141a § 1, wymaga wydania zarządzenia o zgodzie przez organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje.

   Tak więc udzielenie powyższego zezwolenia wymaga uprzedniego wydania zarządzenia o zgodzie przez organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaję, czyli do prokuratora prowadzącego postępowania przygotowawcze bądź do sądu w postępowaniu przed sądem. W wypadku decyzji odmawiającej udzielenia zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego lub zarządzenia o nie wyrażeniu zgody na udzielenie takiego zezwolenia mogą być zaskarżone przez tymczasowo aresztowanego do sadu penitencjarnego w trybie art. 7 kodeksu karnego wykonawczego.

   Jeżeli więc organy, które uprawnione są do udzielenia zezwolenia na opuszczenie przez Pana aresztu śledczego uznają, że tok postępowania karnego byłby w przypadku opuszczenia przez Pana aresztu zagrożony, mogą one nie zezwolić na opuszczenie przez Pana odpowiedniego aresztu śledczego.

 68. Nastka pisze:

  Witam mam pytanie czy w czasie trwania ’ pół roku sądowego’ można pisać o wyrok łączny?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   niestety opisany przez Panią stan faktyczny jest zbyt nieprecyzyjny, proszę opisać wszelkie wyroki, okoliczności sprawy oraz czy obecnie przebywa Pani lub osoba dla Pani bliska w zakładzie karnym. Wtedy będę mógł opisać konkretne przesłanki wydania wyroku łącznego.

 69. mara pisze:

  Witam, mam pytanie, bo nigdzie nie moge doszukac sie odpowiedzi, moj narzeczony obecnie jest w ZK, ma odsiadke 1rok, 4mce(zostalo mu odwolane warunkowe zwolnienie). Ma jeszcze dwie sprawy podobnego przestepstwa, kradziez na nieduze kwoty, obie zostaly wykonane na warunkowym, pierwsza odwolala mu to warunkowe, i dostal 1rok 2mce z zawieszeniem wykonania na dwa lata bodajze. Ta ostatnia sprawa jest w toku(pol roku po dtugiej), jeszcze nic nie wiemy. Czy mozliwe jest zeby dostal te trzecia kare tez w zawieszeniu i wtedy nie odwiesza tej drugiej, ( albo obie lacznie zawieszone) czyli musialby tam odsiedziec tylko te reszte 1rok 4mce? czy jest taka mozliwosc? Na co najbardziej mozemy liczyc, na jaki wyrok? Mozliwa bedzie kara grzywny, lub cos zeby odsiedzial tylko ten 1,4roku? Prosze o pilna odpowiedz, gdyz cala rodzina chce mu jakos pomoc a niewie za co sie chwytac…

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   wszystko zależy od okoliczności. Pierwszy wyrok jest w trakcie odbywania. Zarządzenie wykonania kary, czyli tzw. „odwieszenie” może być oparte na różnych podstawach, należy wskazać, że istnieje obligatoryjne zarządzenie kary, czyli obowiązkowe oraz fakultatywne, a więc nieobowiązkowe.

   Te obie sprawy, odwieszenie drugiego wyroku i trzeciego może nie mieć w ogóle związku z pierwszą sprawą. Jeżeli chodzi o zarządzenie wykonania kary, to odbywa się posiedzenie w tym przedmiocie i Pani narzeczony może wskazać różne okoliczności, by mu nie „odwieszali wyroku” w więc względy rodzinne, zdrowotne, a jeżeli uchylał się od jakiś obowiązków, to dlaczego np. uchylał się od zapłaty lub od dozoru kuratora.

 70. mamama11 pisze:

  witam moj chlopak dostal 4 lata pozbawienia wolnosci za rozboje przesiedzial rok w areszcie sledczyn i ten rok mu zbili wiec zostalo mu sie do odsiadki 3 lata po sprawie wyszedl na wolnosc po puki sie nie uprawomocni wyrok pisal caly czas apelacje rozprawe na ten temat mial miec teraz na 10 maja 2016 ale 25.12.2015 zatrzymala go policja i zabrali go do zakladu karnego moje pytanie brzmi czy moze sie starac o warunkowe zwolnienie i o przepustke jak tak to kiedy .Pozdrawiam

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   co do przepustki to wszystko zależy od przepisów wewnętrznych danego zakładu karnego, natomiast o tzw. „przedterminowe warunkowe zwolnienie” z odbywania reszty kary pozbawienia wolności można starać się po odbyciu minimum połowy kary orzeczonej wyrokiem.

 71. Mojawatra pisze:

  Witam moja dziewczyna przebywa w ZK pół otwartym w wtorek miała stawać na tzw wokande. Niestety złamała regulamin więzienny odebrano jej telefon który miała w miejscu pracy. Na posiedzeniu został powiadomiony o tym fakcie Sąd który odroczył rozprawe o tydzień . Na jakie sankcje może być narażona za takie wykroczenie.

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   rozumiem poprzez tzw. „wokandę” ma Pan na myśli posiedzenie w przedmiocie tzw. warunkowego przedterminowego zwolnienia. Ta okoliczność, a więc złamanie regulaminu więziennego ma za pewne znaczenie, natomiast pewnie spełnienie innych okoliczności, a więc warunek spędzenia w zakładzie karnym minimum połowy kary orzeczonej oraz postawa skazanej i jej zachowanie w czasie odbywania kary pozbawienia wolności powinny owocować na przyszłość, a więc przede wszystkim Sądowi należy wykazać, że więcej Pana dziewczyna nie wróci na drogę przestępstwa.

 72. Radek pisze:

  Witam. Kolezanka dostala wymiar kary 21 dni za nie odrobione godzinki. W tym czasie ma egzaminy koncowe w szkole. Czy moznsa napisac jskies pismo do sasdu o wypuszczenie z zakladu i odrobienie tych godzin?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   jeżeli otrzymali Państwo odpowiednio listownie postanowienie Sądu, wraz z jego odbiorem mają Państwo termin 7 dni na złożenie stosownego zażalenia. Oczywiście wszystko ma znaczenie, z czyjego wniosku zamieniono karę. Co do okoliczności o ewentualną „przepustkę” w związku z egzaminami końcowymi, wszystko zależy od regulaminu wewnętrznego danego zakładu i okoliczności. Natomiast co do odrobienia, to w zależności od Państwa argumentacji, można wskazywać okoliczności, dlaczego uchylano się od obowiązku lub dlaczego zasadnym i właściwym będzie odrobienie tych godzin.

 73. Sandra pisze:

  Witam mój chłopak dostał rok i cztery miesiące pozbawienia wolności jego rodzice mają 1 stopień nie pelnosprawnosci i się nimi opiekował czy jest taka możliwość że dzięki temu dostanie przedterminowe warunkowe zwolnienie.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, zły stan zdrowia rodziców osoby skazanej za przestępstwo na kare pozbawienia wolności, konieczność sprawowania nad nimi opieki zdecydowanie zwiększa szanse skazanego na uzyskanie przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności oraz na warunkowe zwolnienie z reszty kary pozbawienia wolności. Trzeba tylko pamiętać, by zły stan zdrowia rodziców, konieczność sprawowania nad nimi opieki dobrze uzasadnić.

 74. ewa pisze:

  witam , mam jeszcze pytanie . Jestem chora i chciałam się zapytać czy mogłabym tym że jestem chora pomóc synowi wyjsć na wczesniejsze zwolnienie , pozdrawiam

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, jeśli Pani syn wykaże i dobrze uzasadni we wniosku o warunkowe zwolnienie z reszty kary pozbawienia wolności, że z uwagi na zły stan Pani zdrowia musi się Panią opiekować i nie ma innych osób, które mogłoby go zastąpić, wówczas ma szansę na warunkowe zwolnienie z zakładu karnego.

 75. ewelina pisze:

  WITAM SERDECZNIE moj maz ma do odsiadki 4 lata w zakladzie karnym przebywa juz rok i 6 miesiecy kiedy moze sie starac o warunkowo zwolnienie

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   zgodnie z przepisami prawa, oprócz innych warunków, podstawowym jest odbycie w zakładzie karnym przez Pana minimum połowy orzeczonej kary pozbawienia wolności, a więc po 2 latach.

 76. ewelina pisze:

  dziekuje bardzo 🙂

 77. Magda M. pisze:

  Witam. Moj konkubent siedzi po raz drugi w wiezieniu za te same przestepstwa,czyli jazde po alkoholu. Czy w ogole bedzie mogl sie starac o warunkowe jezeli odwieszono mu zawiasy, bo znow a styczniu jechal po alkoholu i zostal zlapany i dostal za to 7 miesiecy i lacznie ma 2 lata i 2 miesiace. Dodatkowo nie utrzymywal kontaktu z kuratorka. Czy obejmuja go 2/3 czy juz 3/4 kary a dodam iz pracuje na wolnosci ale ma juz komornika co sciaga mu alimenty na dwojke dzieci a na nasze juz nic nie placi bo nic nie zostaje.

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   zgodnie z przepisami, oprócz warunku podstawowego, a więc odbycia minimum połowy kary pozbawienia wolności. Sąd orzekając o warunkowym przedterminowym zwolnieniu zbada na podstawie m.in. wywiadu środowiskowego oraz akt sprawy czy postawa Pani konkubenta, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że po zwolnieniu będzie Pani konkubent przestrzegał porządku prawnego w szczególności nie popełni on kolejnego przestępstwa.

 78. Karolina pisze:

  Witam, mam pytanie odnośnie wokand ..
  Co jaki czas odbywają się wokandy (przedterminowe zwolnienie) w Zakładzie Karnym (grupa p1)

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   wokandy są ustalane według regulaminu, co do zasady od złożonego wniosku powinny być ustalane w terminie 2 tygodni, natomiast to zależy od danego zakładu karnego, liczny rozpatrywanych wniosków oraz liczby osadzonych.

 79. siwy80 pisze:

  mam pytanie odwiesili mi warunkowe 3lata i 8 miesiecy po ilu miesiacach moge sie starac o ponowne zawieszenie jestem pierwszy raz karany

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w związku z opisanym przez Pana stanem faktycznym, proszę sprecyzować, czy o ponowne zawieszenie rozumie Pan warunkowe przedterminowe zwolnienie, czy przerwę z karze, a może zawieszenie odbywania kary?

 80. Monika pisze:

  Witam ! Mam pytanie ile czeka sie na wyrok łączny. Maz złożył wniosek w styczniu i jeszcze nie maodpowiedzi

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w przedmiocie wyroku łącznego sprawa może trwać naprawdę długo, wszystko zależy jaki Sąd rozpoznaje sprawę, ile wyroków podlega łączeniu + inne okoliczności, takie jak zarządzenia Sądu i zapytania o wypożyczenie akt z innych sądów. Jak wynika z mojej praktyki zawodowej i doświadczenia życiowego, spokojnie pierwszy termin co do wyroku łącznego zostaje zazwyczaj wyznaczony pół roku po uzyskaniu informacji o możliwości wydania wyroku łącznego.

 81. Karolina pisze:

  Witam, mój chłopak odsiafujr wyrok jak narazie w Areszcie Śledczym od listopada 2015 r., dostał 2,5 roku za rozboje ( miał 18 lat, gdy Go zamknęli ) czy w styczniu 2017stego roku może starać się o warunkowe? 🙂 pozdrawiam.

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   oczywiście podstawową przesłanką tzw. warunkowego przedterminowego zwolnienia jest odbycie minimum połowy orzeczonej kary pozbawienia wolności. W opisanym przez Panią stanie faktycznym orzeczono karę 30 miesięcy pozbawienia wolności, to można starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie po 15 miesiącach, więc raczej w lutym 2017 r. Ale trzeba także spełniać inne warunki. Ale wniosek po konkretnej dacie można składać do odpowiedniego Sądu Penitencjarnego.

 82. Matka pisze:

  Witam mam pytanie- moja córka mieszka w Warszawie i ma dozór elektroniczny ,ja wychowuje jej syna .Jak można zrobić i gdzie załatwić przepustkę aby mogła przyjechać do nas chociaż na 3 dni ..

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   wszystko zależy od warunków jakie zostały przedstawione Pani córce. Często w praktyce walczymy o przepustki np. w ramach wykonywanej pracy czy wyjazdów. Wiele zależy od decyzji odpowiedniego Sądu Penitencjarnego, który nadzoruje wykonywanie kary pozbawienia wolności w SDE. Jeżeli został orzeczony nadzór kuratora, odpowiedni wniosek może złożyć także kurator, ale wszystko zależy od przedstawienia sytuacji.

 83. Agnieszka pisze:

  Witam.
  Mój mąż dostał wyrok łączny 3 lata i 8 miesiecy w tym minus 11 miesiecy 9 miesiecy i 6 miesiecy lecz gdy wracałam z wyroku łącznego męża miałam wypadek samochodowy jechałam z synem i teściem, syn ma złamane udo z przemieszczeniem ja zmiażdzona stope i tesc dostał udaru. Pytanie moje brzmi czy mąż ma szanse na przedterminowe zwolnienie z kary aby zająć się mną, synem i dwiema córkami bo przed nami jeszcze długi czas rehabilitacji….? pozdrawiam serdecznie

  • Agnieszka_Stefanska pisze:

   Witam,
   Podstawowym warunkiem uzyskania warunkowego przedterminowego zwolnienia jest to, aby skazany odbył co najmniej połowę orzeczonej kary co w przypadku Pani męża już nastąpiło. (W przypadku jeżeli kara została orzeczona w warunkach recydywy,wymóg ten wynosi odbycie 2/3 kary) Oprócz tych warunków formalnych Sąd bierze również pod uwagę: postawę,właściwości i warunki osobiste (- w tym miejscu warto wskazać na sytuację rodzinną skazanego) oraz postawę po popełnieniu przestępstwa (w tym zachowanie w zakładzie karnym) Należy jednak zauważyć, że zastosowanie warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbywania reszty kary jest prawem a nie obowiązkiem Sądu co oznacza,że jest to możliwość z której Sąd może jedynie skorzystać,lecz nie musi .
   Jednakże w tym przypadku może należałoby rozważyć możliwość ubiegania się o udzielenie przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności.

 84. witeq pisze:

  Czy jeśli skazany uzyska rok przerwy w odbywaniu kary ale nie odbył połowy przewidzianego roku, może liczyć na przedterminowe zwolnienie z odbywania reszty kary np na wniosek kuratora lub zk ze względu na dobre zachowanie na wolności? Czy też odbycie połowy kary jest tutaj warunkiem koniecznym, niezależnie od tego czy wniosek składa skazany, czy wnioskuje o to zk?

  • Agnieszka_Stefanska pisze:

   Jeżeli udało się uzyskać przerwę w odbywaniu kary na okres co najmniej jednego roku i odbyta kara pozbawienia wolności wynosi co najmniej sześć miesięcy odsiadki w jednym lub kilku kawałkach, można złożyć wniosek o warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary. Warunkowe przedterminowe zwolnienie nie jest możliwe jeżeli kara lub suma kar, które są odbywane przekracza trzy lata.

 85. Danuta pisze:

  Muj partner siedzi jako recydiwista ma wyrok 2lat 11 miesiecy rok ma zaras zaliczony kiedy moze sie starac o warunkowe lub zmiane podgrupy

  • Agnieszka_Stefanska pisze:

   Witam,
   warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary może zostać udzielone po odbyciu przez niego co najmniej połowy kary, jednak nie wcześniej niż po 6 miesiącach, Sąd bierze również pod uwagę takie przesłanki jak postawa skazanego, właściwości i warunki osobiste, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa, okoliczności jego popełnienia oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, iż skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

 86. Danuta pisze:

  Witam a dlaczego w zakładach typu zanknietego twierdza ze niema przepuste i tak szybko nie wypuszczaja niewiem co jest grane przepisy muwia co innego a z.k robia po swojemu trzeba cos ztym zrobic alatego ze czasem jesto glupstwo i zaluja tego a nikt im niechce pomuc mam prozbe zcyby panstwo mogli przeslac prawa skazanego recydywisty to by bylo dlamnie bardzo wazne

 87. Urszula pisze:

  Witam .
  Mój chłopak trafił 22.01.17 r. do ZK (Wejherowo) na 120 dni . ( typu półotwartego – co oznacza ten przydział ? ) chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość przepustki ( co trzeba zrobić w tej sprawie aby ją uzyskał?) , czy długo sie stara o taką przepustkę ? i na ile godzin/dni trwa taka przepustka ?

  proszę o jak najszybszą odpowiedź , pozdrawiam .

  • Agnieszka_Stefanska pisze:

   Witam,
   istnieje możliwość uzyskania przerwy w wykonywaniu karze na wniosek osadzonego, gdy przemawiają za tym ważne względy rodzinne lub osobiste:
   – choroba
   – choroba członka rodziny,
   – konieczność pomocy rodzinie, która pozostaje bez środków do życia.
   Przerwa jest udzielana na czas do jednego roku.

 88. Joanna pisze:

  Witam
  Mój narzeczony został aresztowany w listopadzie 2016 roku. Wcześniej odbył karę 1,6 miesięcy i dostał „zawiasy” Po aresztowaniu odwieszono mu je a takze dostał wyrok na 1 r. i 7 miesięcy ( te samo wykroczenie karne)
  Obecnie odbywa karę , jednak stan jego zdrowia jest dość zły.
  Czy jest możliwe aby mógł dostać mniejszy wyrok lub mieć łączone wyroki w jeden ewentualnie może być wypuszczony wcześniej .
  Jak ma starać się o wcześniejsze wyjście na wolność?

  • Agnieszka_Stefanska pisze:

   Witam, narzeczony może się starać o uzyskanie przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności ( na okres do roku) jeżeli cierpi na poważną chorobę – wówczas Sąd obligatoryjnie udziela przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności lub fakultatywnie czyli może jej udzielić jeżeli przemawiają za tym ważne względy rodzinne lub osobiste skazanego. Można również złożyć wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie po odbyciu połowy kary. Natomiast wniosek o wydanie wyroku łącznego może złożyć narzeczony lub jego obrońca.

 89. Dorota Czerwińska pisze:

  Witam. Chł0pak mojej córki odsiaduje wyrok. Dostał po łącznym 7lat.Obecnie jest już 2,5 roku za kratkami. Ubiega się o przepustki. Jest wzorowym więźniem .Pracuje, ma zrobione różne kursy. Cieszy się dobrą opinią na terenie zakładu karnego. W swojej karze miał do spłacenia różne sumy pieniężne. Gdy córka była u Dyrektora na rozmowie przekazano jej że nie musi spłacać pieniędzy bo i tak wcześniej nie dostanie wokandy jak minie dopiero póło kary. Czy w momencie składania wniosku o zwolnienie warunkowe musi mieć spłacone wszystkie te sumy czy po połowie zostaną one unieważnione?

  • Agnieszka_Stefanska pisze:

   Witam,
   okoliczność uiszczenia w całości sumy pieniężnej orzeczonych względem chłopaka córki kar grzywny lub naprawienia szkody z pewnością będzie brane pod uwagę przy rozpatrywaniu przez Sąd wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Udzielenie warunkowego przedterminowego zwolnienia nie uwalnia od obowiązku uiszczenia kary grzywny. Sąd udzielając warunkowego przedterminowego zwolnienia może zobowiązać skazanego w okresie próby do zapłaty sumy pieniężnej stanowiącej naprawienie szkody na rzecz pokrzywdzonego lub do uiszczenia kary grzywny.

 90. Mariusz Kwaśny pisze:

  mam wyrok 8 lat recydywa kiedy mogę wyjść na wolność.

  • Agnieszka_Stefanska pisze:

   Witam,
   w przypadku przypadku orzeczonej kary pozbawienia wolności w warunkach recydywy o warunkowe przedterminowe zwolnienie można się ubiegać po odbyciu 3/4 kary.

 91. aaaaaaaaa pisze:

  chłopak dostał 14 miesięcy czy po dwóch miesiaach może się starac o bransoletke?

  • Agnieszka_Stefanska pisze:

   Witam,
   wniosek o wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego może złożyć osoba wobec której orzeczono karę pozbawienia wolności do 1 roku.

 92. aaaaaaaaa pisze:

  Czyli nie będzie takiej możliwość po tych dwóch miesiącach ? Wiec co robić by wyszedł szybciej ??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


4 + 8 =