Jakie kary podlegają połączeniu wyrokiem łącznym?

Nie wszystkie kary orzeczone za przestępstwa mogą być ze sobą połączone. Łączeniu podlegają jedynie kary tego samego rodzaju, a więc kara pozbawienia wolności z karą pozbawienia wolności, kara grzywny z karą grzywny. Wyjątkiem jest możliwość połączenia wyrokiem łącznym kary pozbawienia wolności z karą ograniczenia wolności.

Nie można połączyć kar :

 • orzeczonych za przestępstwo z karami orzeczonymi za wykroczenie, np. kary za przestępstwo udziału w bójce nie można połączyć z karą orzeczoną za wykroczenie prowadzenia pojazdu bez uprawnień.
 • kar zastępczych ze sobą i z karami zasadniczymi– przykładowo jeżeli sąd orzekł w wyroku karę grzywny, której nie uiszczono, sąd może zamienić tę niewykonaną karę na karę pozbawienia wolności, która będzie wtedy tzw. karą zastępczą. Takiej kary zastępczej nie można wtedy połączyć np. z karą pozbawienia wolności orzeczoną w innej sprawie.
 • orzeczonych w wyrokach skazujących wydanych w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Przykładowo nie można połączyć kary pozbawienia wolności orzeczonej w wyroku sądu polskiego z karą pozbawienia wolności orzeczoną w wyroku sądu irlandzkiego.

Wymiar kary łącznej w wyroku łącznym.

Zgodnie z art. 86§1 k.k. kara łączna :

 • nie może być niższa od najwyższej z orzeczonych kar jednostkowych
 • nie może przekroczyć sumy orzeczonych kar jednostkowych.

Przykładowo, gdy skazany otrzymał w wyroku podlegającemu łączeniu karę 1 roku pozbawienia wolności, a w drugim wyroku karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, Sąd orzeknie w wyroku łącznym karę pozbawienia wolności w przedziale od 1 roku i 6 miesięcy do kary 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Jednocześnie wymierzona wyrokiem łącznym kara nie może przekroczyć 2 lat ograniczenia wolności, 15 lat pozbawienia wolności i co do zasady 810 stawek dziennych grzywny.

Zgodnie z art. 86§1a k.k. Sąd może orzec w wyroku karę 25 lat pozbawienia wolności, jeżeli suma orzeczonych kar pozbawienia wolności wynosi co najmniej 25 lat, a chociażby jedną z podlegających łączeniu kar orzeczono w wymiarze nie mniejszym niż 10 lat.

Wydając wyrok łączny sąd może połączyć również kary grzywny. Sąd orzeka łączną karę grzywny w wysokości od najwyższej liczby stawek dziennych do ich sumy. Należy jednak zwrócić uwagę, że granice te dotyczą tylko liczby stawek dziennych. Sąd ustala na nowo wysokość jednej stawki dziennej, przy czym nie może ona przekroczyć najwyższej z ustalonych przy wymiarze kar jednostkowych. Zasadą jest, że jeżeli kara łączna grzywny jest orzekana w wyroku skazującym, to określona dla niej wysokość jednej stawki dziennej nie powinna się różnić od wysokości ustalonej w ramach kar jednostkowych, ponieważ podstawą jej określenia są te same możliwości płatnicze sprawcy.
Należy jednak pamiętać, że teoretycznie możliwa jest sytuacja, w której kwota do uiszczenia tytułem kary łącznej grzywny będzie większa niż wynikająca z sumy kar jednostkowych.

Jeżeli chociażby jedna z podlegających łączeniu grzywien jest wymierzona kwotowo, karę łączną grzywny również wymierza się kwotowo. Przelicza się wówczas grzywnę orzeczoną w stawkach dziennych na kwotę i łączy się ją z grzywną kwotową. Kara łączna nie może być niższa od wyższej z tych kwot, ani przekroczyć ich sumy.

Kodeks pozwala również na łączenie kary ograniczenia wolności z karą pozbawienia wolności. Łączną karą jest wtedy kara pozbawienia wolności. Aby określić jej granice, wysokość kary jednostkowej ograniczenia wolności przelicza się na karę pozbawienia wolności, przyjmując, że miesiąc ograniczenia wolności jest równy 15 dniom pozbawienia wolności. Wynika z tego, że przy ustalaniu granic kary łącznej wymiar pozbawienia wolności w zakresie wynikającym z przeliczenia na tę karę kary ograniczenia wolności należy określić w dniach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

24 odpowiedzi na Jakie kary podlegają połączeniu wyrokiem łącznym?

 1. Anna pisze:

  Witam serdecznie !Mam kilka pytan zwiazanych z sytuacja mojego meza,dnia 5.08.14 zostal zatrzymany przez policje w UK,gdzie sad w Londynie przeczytal mu zarzuty z Polski po europejskim nakazie aresztowania,jest to wyrok 18 miesiecy ze wzgledu na zloczenie 2 wyrokow.Zostanie jeszcze w Londynie do listopada,a nastepnie przewieziony do Zakladu Karnego w Warszawie,tam zostanie okolo miesiaca i przewioza go blizej miejsca zameldowania.Po wyjechaniu z Polski 7 lat mieszkalismy na Wyspach,gdzie zalozylismy rodzine,mamy 2 malych dzieci.Maz zawsze pracowal i przez 7 lat nie popelnil zadnego przstepstwa wrecz odwrotnie staral sie z calego serca.Brytyjska policja wystawila mu bardzo dobra opinie z 7 lat.Co mozemy w naszej sytuacji zrobic?Dodam,ze 1 wyrok byl 2,6 miesiecy z tego odbyl 2 lata,drugi wyrok to 1,3miesiace.Z 2 wyrokow odbyl 2lata i 3 miesiace.Wiec kiedy bedzie mogl sie postarac o warunkowe zwolnienie,a moze jest inne wyjscie z tej sytuacji?Maz byl jedynym zywicielem rodziny,mial stala prace,w chwili obecnej zostalam sama z dziecmi bez srodkow do zycia,nie wiem co moge w tej sytuacji zrobic wiec Prosze o pomoc,wszelkie informacje wezme do serca.Z gory dziekuje.

  • Witam,

   o warunkowe przedterminowe zwolnienie można się starać po odbyciu co najmniej połowy kary. Lecz z Pani opisuje wnioskuję, iż mąż przebywał w zakładzie karnym łącznie 2 lata i 3 miesiące. Pytanie brzmi czy te 18 miesięcy zostało do odbycia łącznie z tych dwóch wyroków czy to jest oddzielna kara za zupełnie inne przestępstwo? Ponieważ opisała Pani, że kara 18 miesięcy jest połączona wyrokiem łącznym i trzeba zadać pytanie czy jest to wyrok łączny z tych kar 2 lata 6 miesięcy i 1 rok 3 miesiące czy zupełnie innych przestępstw?

 2. Anna pisze:

  Tak maz odbyl kare 2 lata i 3 miesiace,zostalo natomiast 18 miesiecy z tych samych 2 wyrokow.Nic wiecej na swoim koncie naszczescie nie ma.Wiec,Prosze o pomoc,co moge zrobic w jego sytuacji?Dziekuje.

  • Witam,

   w tej sytuacji należy przejrzeć akta sprawy, na podstawie której Sąd w Polsce wystąpił z wnioskiem o Europejski Nakaz Aresztowania i sprawdzić, czy cała procedura przebiegła zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeżeli były jakieś uchybienia w Polsce, wówczas Sąd w UK może nie wydać Pani męża stronie Polskiej. Natomiast jak już Sąd w UK podjął decyzję odnośnie ENA i Pani mąż na pewno wróci do Polski, wówczas jedynie można się starać o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary, podając w uzasadnieniu dlaczego Pani mąż powinien wcześniej wyjść z zakładu karnego. Należy przytoczyć opinie z UK, okoliczności, iż ma na utrzymaniu dzieci i stałą pracę za granicą Polski.

 3. Anna pisze:

  Bardzo dziekuje za wszystkie informacje,bardzo mi Pan pomogl!Napewno zrobie wszystko by mezowi pomoc.Zaraz wysle mu list.Dziekuje !!

 4. Anna pisze:

  Mam jeszcze jedno pytanie,kiedy bedzie mogl sie starac o przedterminowe zwolnienie?

 5. Tomek pisze:

  Witam . Zwracam się z takim zapytaniem. Mam teraz bardzo ciężką sytuację został odwieszony mi wyrok 10 miesięcy za unikanie kontaktu z kuratorem . Złożyłem wniosek o dozór elektroniczny do Sądu Okręgowego w Płocku i został on odrzucony następnie odwołałem się do Sądu w Łodzi i oczekuję teraz na odpowiedź. Również mam w toku sprawę w Warszawie za kradzież z włamaniem i karę grzywny zamienioną na prace społeczne oraz 2 inne wyroki w zawieszeniu . Proszę mi pomóc w tym co mam zrobić, aby uniknąć kary w ZK.

  • Witam,

   niestety ciężko jest Panu pomóc przy tak ogólnych informacjach. Niemniej jednak kodeks karny wykonawczy przewiduje szereg możliwości, które może Pan spróbować zastosować, aby nie trafić do zakładu karnego. Pozostając na wolności może się Pan postarać o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności a w konsekwencji jej zawieszenie. Nadal musi Pan walczyć o dozór elektroniczny. Jednakże jak trafi Pan do zakładu karnego może Pan starać się o przerwę w karze a także w konsekwencji zawiesić tą kare. Pozostaje jeszcze kwestia warunkowego zwolnienia po połowie odbytej kary.

 6. jackob pisze:

  Witam,mam pytanie w 2011/2012 paleniem 12 oszustw internetowych.Sprawa właśnie teraz wyszła bo oddawaniem tak,długo,i kłamałem klienta mam za to,postawiony czyn ciągły.Lecz mam pytanie byłem kiedyś kuratorem za dwie osobne kradzieże wyrok łączny kurator.mam pytanie mogę za te 12 oszustw mieć wyrok.łączny nie chce pokleji,mam jakieś szanse na zawiasy,jak nie to.jaka karę mogę uzyskać 2,5roku w zk czy więcej?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w pierwszej kolejności, w opisanym przez Pana przypadku popełnił Pan 12 przestępstw z art. 286 Kodeksu karnego, zgodnie z którym kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

   Jeżeli pyta Pan o wyrok łączny, to zależy on od kar jednostkowych każdego z przestępstw. Ponadto, zgodnie z art. 91 § 1 Kodeksu karnego, jeżeli sprawca popełnia w krótkich odstępach czasu, z wykorzystaniem takiej samej sposobności, dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw, sąd orzeka jedną karę określoną w przepisie stanowiącym podstawę jej wymiaru dla każdego z tych przestępstw, w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. W Pana przypadku nie dość, że popełnił Pan czyny z wykorzystaniem takiej samej sposobności, to tak naprawdę dopuścił się Pan 12 tych samych przestępstw.

   Co do wysokości kary, to zgodnie z art. 91 § 3 Kodeksu karnego, jeżeli sprawca został skazany dwoma lub więcej wyrokami za przestępstwa należące do ciągu przestępstw określonego w § 1, orzeczona kara łączna nie może przekroczyć górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, przewidzianego w przepisie stanowiącym podstawę wymiaru kary dla każdego z tych przestępstw.

   Zatem, w związku z zagrożeniem karą z art. 286 k.k., nie może Pan uzyskać wyroku niższego niż 9 miesięcy pozbawienia wolności, z drugiej strony wyrok łączny nie może być wyższy niż 12 lat pozbawienia wolności.

 7. jackob pisze:

  Ale właśnie tak mogę dostać za to wszystko 2 lata i czy będę musiał za każdy czyn odpowiadać pokleji dodam że kwota wyłudzenia to\ 2800

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Szanowny Panie,

   wszystko zależy od Sądu, który będzie rozpatrywał sprawę. Sąd bierze pod uwagę okoliczności wszystkich z jednostkowych spraw, ale za to wymierza karę łączną.

 8. jackob pisze:

  Tak ale poszperać trochę w internecie ludzie robili takie coś na 170 tys i 1220 oszusta i dostawali po 4,5 lat.Wiec ja chyba mogę liczyć na rok dwa adwokat w tej sytuacji.mi pomoże czy nie za bardzo?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Szanowny Panie,

   wysokość kary pozbawienia wolności zależy oczywiście od oceny Sądu. Za orzeczeniem kary w dolnych granicach ustawowego zagrożenia karą Sąd patrzy tak naprawdę na wszystkie okoliczności, a mianowicie Pana obecną sytuację, zachowanie po popełnieniu przestępstwa, okoliczności popełnienia każdego z poszczególnych przestępstw. Nie jestem niestety w stanie wskazać Panu konkretnej kary i jej wymiaru, to zależy wszystko o wyroku niezawisłego Sądu.

   Co do adwokata, oczywiście jeżeli Pan uważa, iż jest w stanie wykazać szczególne okoliczności czynów, których się Pan dopuścił i ewentualnie może wspomóc w argumentacji za pomocą pism sądowych. To wyłącznie Pana decyzja.

   Ponadto, proszę nie sugerować się opiniami w Internecie, jeżeli nie są one opisane przez profesjonalistów albo prawników, albo oparte są nieobowiązującym już stanie prawnym.

 9. jackob pisze:

  Chodzi dokładniej oto ze,grudzień \styczeń 2011\2012 oszukalem 4 osoby na allegro,później w kwietniu 5 i w maju 1.W maju właśnie dokonałem wymiany iphone za konsole klienta,dostałem konsole klienta lecz jemu nic nie wysłałem,okłamałem go,że paczka się zgubiła i dostanie odszkodowanie od poczty kazałem mu czekać do 2 lat dostał pieniądze odemnie i,rok później znów ale sek w tym ze oddałem te pieniądze ja a nie poczta i ja to wszystko,z odszkodowaniem z pocztą.składalem to co robiłem to jest przestępstwo? I jeżeli dopuscilem się tych 12 czynów w 2012 od 3 lat jestem czysty żadnego przestępstwa nie popełniłem, legalnie pracuje to,mam szansę na zawiasy dodam że gdy wykonywałam te czyny miałem 16 lat teraz,nie pełnoletni teraz mam 22 mogę byś skazany jako małoletni? No,i.jeżeli sąd weźmie pod uwagę to ze przez 3 lata okłamywalem klienta lecz nie popełniłem żadnego.czynu lub nic to,będzie dobrze patrzył na mnie dodam że w 4 oszustwach wymieniłem dane mogę starać,się o zawiasy,lub o elektryczna opaskę jestem pod opieką psychiatry mam nerwice lekowa

 10. Agnes pisze:

  Witam prosze o pomoc co moge zrobi. Otrzymalam kare wiezienia 2 lata na 5 w zawieszeniu. I do konca proby zostalo mi 7 mcy . Niestety z art 286 zostalam skazana kolejny raz 1.2 lata na 5 zawieszeniu. Polaczono mi kary ale jeszcze wyrok sie nie uprawomocnil . Czy jestem w stanoe cos zrobic by nie pojsc do zk . Mam dwojke dziefi 22 lata i 7 lat. I chodzi o oszustwo te kary sa zwiazane. Prosse o pomoc

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w pierwszej kolejności wszystko zależy od postanowienia Sądu co do zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności, a w opisanym przez Panią przypadku od orzeczenia Sądu o połączeniu kar w zawieszeniu. Rozumiem, że zostały Pani połączone obie kary w wskazanym przez Pani stanie faktycznym. Moje pytanie dotyczy przede wszystkim treści wyroku łącznego, czy Sąd orzekł wobec Pani bezwzględną karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

   Tak jak Pana opisała, powyższy wyrok nie uprawomocnił się, a więc od wyroku łącznego przysługuje Pani środek odwoławczy w postaci apelacji. Apelację od wyroku łącznego wnosi się w ten sposób, że najpierw w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku powinna Pani złożyć wniosek o doręczenie odpisu wyroku łącznego wraz z uzasadnieniem, a po sporządzeniu uzasadnienia i doręczenia go wnioskującemu (czyli Pani) – w terminie 14 dni należy złożyć apelację do sądu wyższej instancji za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżony wyrok łączny.

   W tym momencie wszystko zależy od wyroku sądu wyższej instancji, jednakże sąd I instancji spełnił wszystkie warunki wydania takiego wyroku łącznego, ponieważ popełniła Pani inne podobne przestępstwo w okresie próby w związku z karą warunkowo zawieszoną.

 11. Nowak pisze:

  Witam moj maz zostal brutalnie pobity ,wyrok dla oprawcy to 156 &1 pkt2 dostal 2,3 lata i 30 tys zadoscuczynienie .Znam oprawce i wydaje mi sie ,ze nie bardzo ma ochote placic ,ale kilka dni temu wyrazil chec splaty ( mysle ,ze na checi sie skonczy) i moje pytanie czy warunkiem przedterminowego wyjscia z wiezienia jest fakt,ze musi spalacać to zadoscuczynienia ?? chodzi mi o calosc splaty .pozdrawiam .

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w pierwszej kolejności odniosę się do warunków przedterminowego zwolnienia. Zgodnie z art. 78 § 1 Kodeksu karnego, skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu przez niego co najmniej połowy kary. Jednakże, kolejnym warunkiem jest art. 77 § 1 Kodeksu karnego, z treścią którego skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa, okoliczności jego popełnienia oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, iż skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

   Oczywiście sama chęć spłaty nie jest odpowiednim warunkiem. Liczy się faktyczna spłata zadośćuczynienia przez oprawcę. Ciągły brak spłaty bezpośrednio wpływa na opinię społeczno-kryminologiczną danej osoby oraz na opinię resocjalizacyjną. Nie wykonywanie przez oprawcę obowiązków na niego nałożonych, sprawia i warunkuje to, że nie jest gotowy do opuszczenia zakładu karnego.

   Tak więc może Pani napisać krótkie pismo do odpowiedniego Sądu, iż oprawca nie spłaca zadośćuczynienia, nie ma żadnych środków do spłaty lub, że tak na prawdę nie dopełnia ciążących na nim obowiązków. Tym samym nie spełnia on przesłanek do przedterminowego zwolnienia, a brak spłaty wpływa na negatywną ocenę resocjalizacyjną oprawcy.

 12. mania pisze:

  Witam srdecznie mój konkubent ma dwa wyroki 1,2 i 1,6 z tego samego artykułu za brak kontaktu z kuratorem s październiku było posiedzenie żeby odwiedzić mu rok do odsiedzenia ale oddalony został wniosek .Ma z tej drugiej sprawy grzywnę 1090 zł i jej nie zapłacił .Czy stając na łączny wyrok wszystko do kupy zbiorą ta grzywnę zamienią na odsiadke i dorzucę ten rok od kuratora czy wezmą tylko te 2 wyroki w łączny ma bardzo dobrą opinię z ZK pracuje na wolności jest jako P1 kurator tez napisał dobrą opinię bardzo proszę o poradę czy stanąć ma na łączny czy sobie zaszkodzi

 13. Marek pisze:

  Czy dwie kary ograniczenia wolności mogą być wykonywane jednocześnie, czy najpierw musi być wykonana jedna a po jej zakończeniu rozpoczyna sie wykonania drugiej kary, jaka jest podstawa prawna ?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   wszystko zależy od danych wyroków, czy może był wydany wyrok łączny. Tak naprawdę jest możliwe odbywanie jednej kary ograniczenia wolności po drugiej, albo łączne zaliczenie, w zależności od zakresu.

 14. monika pisze:

  Witam mam pytanie . Ile się czeka na wyrok łączny . Mąż złożył papiery w styczniu i do dzisiejszego dnia nie ma odpowiedzi . ż góry dziękuje ….

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w przedmiocie wyroku łącznego sprawa może trwać naprawdę długo, wszystko zależy jaki Sąd rozpoznaje sprawę, ile wyroków podlega łączeniu + inne okoliczności, takie jak zarządzenia Sądu i zapytania o wypożyczenie akt z innych sądów. Jak wynika z mojej praktyki zawodowej i doświadczenia życiowego, spokojnie pierwszy termin co do wyroku łącznego zostaje zazwyczaj wyznaczony pół roku po uzyskaniu informacji o możliwości wydania wyroku łącznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


8 − 2 =