Jaki jest okres próby po uzyskaniu przedterminowego warunkowego zwolnienia?

Zgodnie z art. 80 § 1 k.k. W razie warunkowego zwolnienia czas próby do odbycia kary stanowi okres próby, który jednak nie może być krótszy niż 2 lata ani dłuższy niż 5 lat. § 2 tego przepisu mówi, że Jeżeli skazanym jest osoba określona w art. 64 § 2 (recydywista skazany za przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, rozbój, kradzież z włamaniem lub inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy) okres próby nie może być krótszy niż 3 lata. Artykuł 80 § 3 k.k. przewiduje, że w razie warunkowego zwolnienia z kary 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności okres próby wynosi 10 lat.

W tym miejscu nasuwa się pytanie jaki będzie okres próby w przypadku mojej osoby lub osoby mi najbliższej, która znajduję się w zakładzie karnym? Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć. Od okresu próby zależy szereg czynników takich jak:

 • Twoja postawa w zakładzie karnym

 • Twoje właściwości i warunki osobiste

 • w jakich okolicznościach popełniłeś przestępstwo

 • jak zachowywałeś się po popełnieniu przestępstwa

                 oraz

 • Twoje zachowanie w czasie odbywania kary w zakładzie karnym

Jak widać nie sposób jednoznacznie określić, jaki będzie okres Twojej próby w przypadku pozytywnego rozpatrzenia Twojej prośby o przedterminowe warunkowe zwolnienie. Czynników, które ważą o okresie próby jest wiele i Sąd wydając decyzję w tym zakresie będzie brał pod uwagę wszystkie wyżej wymienione okoliczności.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Jaki jest okres próby po uzyskaniu przedterminowego warunkowego zwolnienia?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


5 − 4 =