Jak uzyskać przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności?

W art. 153 § 1 i 2 w zw. z art. 150 § 1 k.k.w. przedstawione są obligatoryjne i fakultatywne okoliczności, które pozwalają na udzielenie przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności.

Okoliczności obligatoryjne to takie, które Sąd z urzędu bierze pod uwagę i sam udzieli Ci przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności. Okoliczności obligatoryjne to:

 • choroba psychiczna skazanego

lub

 • inna ciężka choroba skazanego

Wyżej wymienione przesłanki uniemożliwiają wykonanie wobec skazanego kary pozbawienia wolności. W związku z powyższym zostanie udzielona Ci przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności do czasu ustania w/w przesłanek.

Jednakże dla większości skazanych ważniejsze znaczenie mają fakultatywne okoliczności przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności. Są to takie okoliczności, które Sąd bierze pod uwagę przy rozważeniu udzielenia Ci przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności na Twój wniosek lub Dyrektora Zakładu Karnego, w którym jesteś osadzony. Oznacza to, że Sąd rozpatrując Twoją prośbę o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności, może uwzględnić podnoszone przez Ciebie okoliczności, ale nie musi. Okoliczności fakultatywne występują w art. 153 § 2 k.k.w., w świetle którego, Sąd może udzielić przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności, jeżeli przemawiają za tym ważne względy;

 • rodzinne

  lub

 • osobiste

W tym miejscu pojawia się pytanie co to są ważne względy rodzinne lub osobiste? O tym szerzej napisałem w artykule Przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy rodzinne i Przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy osobiste.

Wzór wniosku o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy osobiste można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy osobiste

Wzór wniosku o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy rodzinne można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy rodzinne

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Jak uzyskać przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


4 × 6 =