Jak uzyskać przedterminowe warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary?

Zgodnie z art. 77 k.k. Skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy: jego postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

Sąd rozpatrując Twój wniosek o przedterminowe warunkowe zwolnienie będzie brał pod uwagę szereg okoliczności, które zaważą na jego decyzji. Przesłanki, które będą rozpatrywane to:

 • Twoja postawa;

 • właściwości i warunki osobiste;

 • okoliczność popełnienia przez Ciebie przestępstwa;

 • Twoje zachowanie po popełnieniu przestępstwa;

 • zachowanie w czasie odbywania kary,

które jednoznacznie przekonają Sąd, że po Twoim zwolnieniu będziesz przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełnisz ponownie przestępstwa. Ogólniej mówiąc musisz przekonać Sąd do Twojej pozytywnej prognozy kryminologicznej, czyli w dużej mierze Twoje zachowanie w zakładzie karnym, wnioski nagrodowe, ilość przepustek, a z kolei Sąd przychyli się do Twojego wniosku o przedterminowe warunkowe zwolnienie z zakładu karnego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na Jak uzyskać przedterminowe warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

 2. agnieszka pisze:

  Mam pytanie Kiedy można wysyłać wniosek o warunkowe zwolnienie. Połowa kary przypada n 9 luty 2016. Mam sprzeczne opinie ponieważ jedni mówią że wniosek mogę składać dopiero po 9 lutym a inni ze składać należy już teraz z zaznaczeniem na wniosku terminu połowy kary. Proszę o odpowiedź

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   co do zasady, wszystko zależy od praktyki zarówno sądów, jak i odpowiedniego zakładu karnego w Pani miejscowości. Może Pani złożyć wniosek o warunkowe zwolnienie ze wskazaniem, kiedy upływa połowa kary przez Panią odbytą + odpowiednie zastrzeżenie, że prosi Pani o rozpatrzenie powyższego wniosku po dniu 9 lutego 2016 r. Wniosek nie powinien zostać odrzucony z przyczyn niespełnienia przesłanek z art. 78 § 1 Kodeksu karnego. Wniosek z tym wskazanym zastrzeżeniem/prośbą zostanie dopiero rozpoznany z dniem 9 lutego 2016 r.

 3. agnieszka pisze:

  Dziękuję za odpowiedź rozumiem więc ze jakbym złożyła taki wniosek zaraz po nowym roku z tym wskazaniem to byłoby dobrze?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Jak najbardziej, wniosek złożony po Nowym Roku wraz z takim zastrzeżeniem, nawet bardzo prosty wniosek, gdzie może Pani znaleźć przykłady w Internecie powinien być w porządku i powinien zostać przyjęty oraz rozpatrzony po dacie 9 lutego 2016 r.

 4. agnieszka pisze:

  Czy wniosek wysyła się wg jednego wzoru ogólnie dostępnego w Internecie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


5 × = 30