Jak prawidłowo sporządzić wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary?

Wniosek o warunkowe przedterminowe warunkowe zwolnienie musi posiadać kilka ważnych czynników, aby był sporządzony prawidłowo i żeby nie podlegał zwrotowi. Prawidłowy wniosek o przedterminowe warunkowe zwolnienie musi zawierać:

 • adresata, czyli do którego Sądu kierujesz omawiany wniosek

 • Twoje dane, adres zamieszkania, jaki posiadałeś przebywając na wolności

 • Twój własnoręczny podpis

 • uzasadnienie, w którym zawierasz dlaczego Sąd powinien się przychylić do Twojego wniosku

 • wymiar zasądzonej kary podany w latach, miesiącach

 • nazwę Sądu, która skazał Cie za popełnione przestępstwo

 • sygnaturę akt Twojej sprawy i w którym dniu wydany był wyrok skazujący

 • w jakim zakładzie karnym obecnie jesteś osadzony.

W uzasadnieniu Twojego wniosku musisz przedstawić wszystkie okoliczności przemawiające za tym, że Twoja postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczność popełnienia przestępstwa oraz Twoje zachowanie po popełnieniu przestępstwa i w czasie odbywania kary jednoznacznie uzasadniają, że powinieneś dostać szansę na warunkowe przedterminowe zwolnienie. Podnosząc pewne okoliczności najlepiej do wniosku załączyć na ich potwierdzenie (jako załącznik wniosku) dokumenty. Na przykład możesz dołączyć zaświadczenie, że po wyjściu z zakładu karnego będziesz miał zapewnioną pracę.

Wniosek także trzeba opłacić w wysokości 45 zł. Więcej o tym w artykule Jakie są opłaty od wniosków w prawie karnym wykonawczym? .

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Jak prawidłowo sporządzić wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

 2. xxxx pisze:

  Dzień dobry,
  a czy istnieją jakieś wymogi co do złożenia wniosku o przedłużenie terapii alkoholowej (czy jest możliwość by skazany zwrócił się z taką prośbą?)? Tak aby nie mieć 3 miesięcy a np. rok?

  • Witam,

   z Pani wpisu wynika, iż skazany uzyskał przerwę w karze lub odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności ze względu na uzależnienie od alkoholu. W tych dwóch przypadkach Sąd może odroczyć karę lub udzielić przerwy jednorazowo na okres 6 miesięcy ale maksymalnie czas nie może przekroczyć jednego roku. W związku z tym jeżeli Sąd odroczy wykonanie kary lub udzieli przerwy w karze, to może to zrobić na jednym posiedzeniu maksymalnie na 6 miesięcy i po tym okresie na kolejnym posiedzeniu o kolejne 6 miesięcy czyli maksymalnie na rok. Sąd nie może na jednym posiedzeniu odroczyć wykonania kary lub udzielić przerwy na okres 1 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


6 − 2 =