Wniosek o udzielenie zgody na odbycie kary pozbawienia wolności złóż w formie pisemnej na biurze podawczym Sądu Penitencjarnego, a więc Sadu Okręgowego, w którego okręgu mieszkasz lub wyślij go do Sądu Penitencjarnego pocztą listem poleconym.
Wniosek o dozór elektroniczny powinien zawierać:
- oznaczenie prawomocnego wyroku skazującego Cię na kare pozbawienia wolności, którą chcesz odbyć w systemie dozoru elektronicznego. Powinieneś podać nazwę Sądu, datę wydania i prawomocności wyroku oraz sygnaturę sprawy, w jakiej ten wyrok zapadł
- wskazanie, czy rozpocząłeś już odbywanie kary pozbawienia wolności, czy zostałeś już osadzony w zakładzie karnym i starasz się o dozór elektroniczny co do pozostałej, nie odbytej jeszcze kary
- wskazanie miejsca – dokładnego adresu, w którym chcesz odbyć karę pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego
- oświadczenia osób dorosłych, zamieszkujących z Tobą, w którym wyrażają zgodę na odbycie przez Ciebie kary pozbawienia wolności w tym lokalu w trybie dozoru elektronicznego
- uzasadnienie – dlaczego Sąd powinien udzielić Ci zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego.
Oświadczenia osób zamieszkujących z Tobą w lokalu powinny być dołączone do wniosku o zgodę na dozór elektroniczny i własnoręcznie przez te osoby podpisane.
Uzasadnienie to najważniejsza część wniosku o wyrażenie przez Sąd zgody na odbycie kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego. To uzasadnienie ma decydujące wpływ na decyzję Sędziego. Chodzi o to, że Sędzia może, ale nie musi uwzględnić Twój wniosek o dozór elektroniczny, nawet jeśli spełniasz wszystkie przesłanki do objęcia dozorem elektronicznym.
Twoim zadaniem jest zatem przekonanie Sądu, że z uwagi na:
- rodzaj i charakter popełnionego przestępstwa, za które zostałeś skazany
- Twoje postępowanie po prawomocnym wyroku skazującym
- Twoją sytuację zawodową, rodzinną
zasługujesz na odbycie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym, osadzenie Cię w więzieniu nie jest konieczne, bo zrozumiałeś swój błąd, a jednocześnie równoznaczna z osadzeniem Ci w zakładzie karnym izolacja od rodziny, utrata możliwości wykonywania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej będzie tragedia dla Ciebie i twojej rodziny.
Pamiętaj, że każdy argument, jaki wskażesz we wniosku o udzielenie zgody na dozór elektroniczny powinien zostać poparty dokumentem. Dla przykładu, jeśli:
- jesteś jedynym żywicielem rodziny, gdyż Twoja żona nie pracuje
oraz
- masz na utrzymaniu małoletnie dzieci
wówczas powinieneś załączyć do wniosku zaświadczenie o zarejestrowaniu żony w Urzędzie Pracy, oświadczenie żony i akty urodzenia Waszych dzieci.
To od przekonywującego uzasadnienia wniosku o odbycie kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego zależy, czy Sąd uwzględni Twój wniosek i odbędziesz karę pozbawienia wolności poza zakładem karnym. Przyłóż się do tego pisma, przemyśl argumenty, jakimi chcesz przekonać Sąd, opisz je i potwierdź dokumentami.
Drodzy Czytelnicy
Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
Pozdrawiam
Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny
Dzień dobry,
Piszę do Pana z zapytaniem o mojego brata:
W dniu 3.06.miało odbyć się posiedzenia sądu przyznania dozoru elektronicznego.
Natomiast brat miał zgłosić się do ZK 1.04.
Wczoraj tj.1.06.został zatrzymany z nakazem doprowadzenia do ZK.
W związku z tym moje pytanie brzmi czy ponownie trzeba sporządzić wniosek o dozór?
Jak długi jest okres oczekiwania na kolejną sprawę?
Czy jest możliwość że brat w ogóle otrzyma dozór?
Jak będzie teraz wyglądało to postępowanie?
Z poważaniem,
Kinga M.
Witam,
w takiej sytuacji nie ma potrzeby składać ponownie wniosku o dozór elektroniczny. Osadzenie skazanego w zakładzie karnym nie wstrzymuje procedury udzielenia dozoru elektronicznego. Jedyną negatywną konsekwencją może być wydłużony czas udzielenia dozoru elektronicznego. Natomiast szanse co do uzyskania zgody na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego są takie same czy to z wolności lub z zakładu karnego, także jak najbardziej są szanse na to Pani brat dostanie dozór elektroniczny. Postępowanie będzie prowadzone w takim samym trybie jak gdyby brat pozostał na wolności. Problemem może jego obecność na posiedzeniu odnośnie udzielenia dozoru elektronicznego. Podsumowując sam fakt osadzenia w zakładzie karnym nic nie zmienia i cały czas są szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o dozór elektroniczny.
Witam … Miałem wezwanie do ZK na 17.06.2014 złożyłem wniosek o zamienienie kary pozbawienia wolności na dozór elektroniczny oraz wniosek o odroczenie doprowadzenia mnie do ZK do czasu rozstrzygnięcia procesu … Wszystkie papiery złożyłem 16.06.2014 … Narazie jest dobrze policja mi nie wpadła z nakazem doprowadzenia itp … Moje pytanie dotyczy procedury przyznania mi dozoru ..?? Pan Adwokat mi mówił że będą się ze mną kontaktować jacyś ludzie w sprawie sprawdzenia sprzętu czy jest zasięg itp … I mam pytanie czy oni będą dzwonić przed przyjściem pisma z sądu o decyzji co do dozoru czy po przyjściu tego pisma …??
Witam,
organy sprawdzające czy jest możliwość odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego we wskazanym przez Pana miejscu skontaktują się z Panem przed rozpoznaniem wniosku o dozór elektroniczny. Dokładniej mówiąc ludzie odpowiedzialni za to przeważnie przyjeżdżają do miejsca gdzie ma być wykonywany dozór elektroniczny. Czasami się zdarza, że wcześniej telefonicznie umówią się z Panem na termin wizyty. Z reguły odbywa się to po około 1 tygodniu od dnia złożenia wniosku o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Po tej wizycie wysyłają oni sprawozdanie do Sądu czy jest możliwy dozór elektroniczny we wskazanym przez Pana miejscu i dopiero potem zostanie wyznaczone posiedzenie w przedmiocie wydania zgody na dozór elektroniczny.
No własnie i tu jes problem … bo dziś własnie mija 10ty dzień od wysłania przeze mnie wniosku do sądu poprzez list polecony prioretytowy … I dalej zero odzewu więc juz niewiem o co chodzi :/ Zdarza się żeby tyle czekać na jakikolwiek odzew …??
Witam,
w Pana przypadku nie ma jeszcze powodów do niepokoju. Zdarza się czasami tak, że wizyta może odbyć się nawet po 14 dniach od złożenia wniosku o dozór elektroniczny. W związku z tym należy jeszcze cierpliwe poczekać na przyjazd ludzi odpowiedzialnych za sprawdzenie czy jest możliwość odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego we wskazanym przez Pana miejscu.
Witam
Mam pytanie natomiast gdzy dziś dostałem wyrok zaoczny za usiłowanie kradzieży dokumentów na kare 4 miesiesięcy pozbawienia wolności czy moge pisać o dozór elektroniczny?Tylko że teraz zostałem skazany jako recydywista,bo wcześniej odsiedziałem wyrok 3 lat pozbawienia wolności ?
Witam,
Pańska uprzednia karalność nie stoi na przeszkodzie starania się o uzyskanie zgody na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Ustawa, która reguluje tą kwestie stawia warunek, że kara pozbawienia wolności nie może przekraczać jednego roku pozbawienia wolności. Jedyną okolicznością, która może wpłynąć na negatywną decyzje Sądu jest właśnie poprzednia karalność. We wniosku o dozór elektroniczny trzeba podkreślić, iż mimo nie czystej karty karnej, jest Pan osobą, która zasługuj na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.
witam mam pytanie maz zostal osadzony 2 dni temu mam pytanie jezeli ja bym chciala napisac pismo o dozor elektroniczny w meza imieniu to jak on ma go podpisac jezeli jest w ZK i jezeli mieszkamy w starogardzie gdanskim a nakaz zatrzymania byl z radomia to gdzie wyslac wniosek do gdanska czy radomia ? prosze o szybka odpowiedz dziekuje
Witam,
jeżeli chodzi o podpis Pani męża pod wnioskiem o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego to można zrobić to na 3 sposoby. Może Pani taki wniosek sporządzić i na widzeniu z mężem jak pozwolą strażnicy w zakładzie karnym, przekazać mu pismo do ręki. Drugim sposobem jest przesłanie projektu pisma do męża do zakładu karnego, aby mąż mógł go podpisać i przesłać do Sądu. Ewentualnie mąż może tylko podpisać wniosek na widzeniu i Pani wyśle wniosek w jego imieniu.
Wniosek o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego składa się do Sądu Penitencjarnego (Okręgowego) odpowiedniego dla miejsca zakładu karnego. Czyli jak Pani mąż przebywa w zakładzie karnym w Radomiu, wówczas wniosek o dozór elektroniczny należy wysłać do Sądu Penitencjarnego w Radomiu. Do złożenia wniosku nie ma znaczenia miejsce zamieszkania skazanego, tylko miejsce, w którym odbywa karę pozbawienia wolności.
Witam mam takie pytanie chce napisac wniosek o dozor elektroniczny dla meza czy to mozliwe mamy 3 dzieci ja pracuje a maz do tej pory zajmowal sie dziecmi i remontowal dom dostal wyrok rok i 3 miesiace
Witam,
proszę o szersze opisanie sytuacji, a więc kiedy wyrok został wydany, czy wnoszona była apelacja, jakie przestępstwo – ponieważ ze względu na liczne zmiany w prawie, czas oraz okres wniesienia wniosku i wydania wyroku ma znaczenie dla zasadności oraz możliwości wniesienia wniosku o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego.
gdzie wysłac list o zmianie woroku na dozór elektroniczny ?
Witam,
Wniosek taki należy złożyć w Sądzie Penitencjarnym tj.- Sadzie Okręgowym, w którego okręgu mieszkasz lub wysłać go do Sądu Penitencjarnego pocztą listem poleconym.