Jak odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności?

W art. 150 § 1 oraz 151 § 1 i 2 k.k.w. przedstawione są obligatoryjne i fakultatywne okoliczności, które pozwalają na odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.

Okoliczności obligatoryjne to takie, które Sąd z urzędu weźmie pod uwagę i sam odroczy Ci wykonanie kary pozbawienia wolności. Okoliczności obligatoryjne to:

 • choroba psychiczna skazanego

lub

 • inna ciężka choroba skazanego

Wyżej wymienione przesłanki uniemożliwiają wobec skazanego wykonanie kary pozbawienia wolności. Wykonanie to odracza się do czasu ustania w/w przesłanek.

Jednakże dla większości skazanych ważniejsze znaczenie mają fakultatywne okoliczności odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności. Są to takie okoliczności, które Sąd bierze pod uwagę przy rozważeniu odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności na Twój wniosek. Oznacza to, że Sąd rozpatrując Twoją prośbę o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności, może uwzględnić te okoliczności, ale nie musi. Okoliczności fakultatywne występują:

Wzór wniosku o odroczenie wykonywania kary pozbawienia wolności z uwagi na ciężką chorobę skazanego można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o odroczenie wykonywania kary pozbawienia wolności z uwagi na ciężką chorobę skazanego

Wzór wniosku o odroczenie wykonywania kary pozbawienia wolności z uwagi na ciężką sytuację rodzinną skazanego można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o odroczenie wykonywania kary pozbawienia wolności z uwagi na ciężką sytuację rodzinną skazanego

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na Jak odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

 2. czarna pisze:

  czy można pisać o odroczenie wykonania kary jak już policja miała nakaz i dowiozła do zk czy z tamtad mozna jeszcze pisać czy już jest za pozno

  • Witam,

   jeżeli skazany odbywa już karę pozbawienia wolności to w tej sytuacji można wnosić o przerwę w karze ze względu na szczególne okoliczności. Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności można wnieść tylko wówczas, jeżeli skazany nie rozpoczął jeszcze odbywania kary pozbawienia wolności. Nie wiem jaki wymiar kary ma skazany, natomiast jeżeli kara pozbawienia wolności nie przekracza roku, wówczas można się starać o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego.

 3. Monika pisze:

  mam pytanie zostało mi zarzadzone wykonanie kary pozbawienia wolnosci na jeden rok obecnie jestem w ciazy oczekujac czwartego dziecka. czy pisac o odroczenie wykonania kary czy prosbe o dozor elektroniczny ? co bedzie lepszym rozwiaxaniem i co powinien zawierac wniosek?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w pierwszej kolejności wszystko zależy od tego kiedy został wydany wyrok o karze w zawieszeniu. Jeżeli przed 1 lipca 2015 r., to obejmuje Panią możliwość starania się o dozór elektroniczny, ponieważ otrzymała Pani karę 1 roku pozbawienia wolności, a więc wszystkie przesłanki Pani spełnia. Natomiast po nowelizacji, obecnie można starać się o dozór elektroniczny, jedynie w przypadku orzeczonej kary ograniczenia wolności przez Sąd.

   Natomiast co do odroczenia, istnieje możliwość odroczenia. Tu większość przypadków pozostaje do uznania sądu. Wszystko zależy od okoliczności i od tego na czym Pani bardziej zależy. Obecnie po nowelizacji z dnia 1 lipca 2015 r., zgodnie z art. 152 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego, jeżeli odroczenie wykonania kary nieprzekraczającej roku pozbawienia wolności trwało przez okres co najmniej jednego roku – sąd może warunkowo zawiesić wykonanie tej kary na zasadach określonych w art. 69-75 Kodeksu karnego.

   Sąd może (a więc nie ma obowiązku) odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności, jeżeli:

   – natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla Ciebie lub Twojej rodziny zbyt ciężkie skutki,
   – a także jeśli zakład karny, w którym masz odbywać karę, jest nadmiernie przeludniony, to znaczy, gdy powierzchnia w celi na jedną osobę wynosi mniej niż 3 m kw.

   Tak więc, można starać się o odroczenie i we wniosku należy wskazać wszystkie ważne względy rodzinne i zdrowotne. Wniosek składa się do sądu, który wydał wyrok skazujący na karę pozbawienia wolności. Wniosek podlega opłacie w kwocie 80 zł.

   Tak naprawdę może Pani starać się o jedną i drugą możliwość, dozór elektroniczny jest poddany pewnym rygorom, ale będzie trwał rok, natomiast o odroczenie może się Pani starać i uzyskać to odroczenie na pewien czas, zaś nie jest gwarantowane, że uzyska Pani odroczenie tej kary na minimum rok, żeby później warunkowo zawiesić wykonanie kary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


2 + 9 =