Jak długo można być aresztowanym w postępowaniu przygotowawczym?

W postępowaniu przygotowawczym, a więc przed wniesieniem aktu oskarżenia do Sądu, podejrzany może być tymczasowo aresztowany nie dłużej niż  3 miesiące. Wynika to z treści art.263§1 k.p.k.

Wyjątkowo, po upływie 3-miesięcznego okresu tymczasowego aresztowania, Sąd może na wniosek Prokuratora przedłużyć je na kolejny okres czasu na podstawie art.263§2 k.p.k. Łączny okres tymczasowego aresztowania podejrzanego do czasu wniesienia przeciwko niemu aktu oskarżenia nie powinien przekroczyć 12 miesięcy. Co do zasady to najdłuższy okres, przez jaki podejrzany może być tymczasowo aresztowany w postępowaniu przygotowawczym.

W szczególnych okolicznościach, po upływie 12 miesięcy tymczasowego aresztowania Sąd może je przedłużyć na dalszy czas oznaczony, który nie został określony przez ustawodawcę. Może się zatem zdarzyć, że podejrzany jest tymczasowo aresztowany w postępowaniu przygotowawczym, a więc  przed wniesieniem do Sądu aktu oskarżenia nawet 3, 4 lata, choć powinno to mieć miejsce w zupełnie wyjątkowych okolicznościach.

Za każdym razem, Prokurator wnioskując do Sądu o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego powyżej 3 miesięcy, powinien wskazać Sądowi:

  • jakie jeszcze istotne czynności procesowe trzeba przeprowadzić

  • czemu nie można ich było przeprowadzić dotychczas

  • dlaczego w trakcie planowanych czynności procesowych koniczne jest dalsze tymczasowe aresztowanie podejrzanego

Jeżeli Prokurator nie wykaże choć jednej z tych okoliczności, wówczas Sąd powinien odmówić przedłużenia tymczasowego aresztowania podejrzanego w postępowaniu przygotowawczym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Jak długo można być aresztowanym w postępowaniu przygotowawczym?

  1. Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
    Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
    Pozdrawiam
    Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− 1 = 8

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>