Dozór elektroniczny z zakładu karnego

Jeżeli zacząłeś już odbywać karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym. to nadal możesz uzyskać zezwolenie Sądu Penitencjarnego na odbycie reszty tej kary w ramach dozoru elektronicznego.

Zgodnie z Kodeksem karnym wykonawczym rozpoczęcie odbywania kary pozbawienia wolności, a więc osadzenie w zakładzie karnym nie jest przeszkodą do odbycia jej reszty poza zakładem karnym w trybie dozoru elektronicznego.

Procedura uzyskania zezwolenia Sądu Penitencjarnego na odbycie kary pozbawienia wolności w ramach dozoru elektronicznego jest podobna niezależnie od tego, czy wniosek o dozór elektroniczny został złożony przez:

 • skazanego, który nie stawił się jeszcze do zakładu karnego i nie rozpoczął odbywania orzeczonej kary pozbawienia wolności

czy też

 • skazanego, który w czasie składania wniosku o dozór elektroniczny odbywa już karę pozbawienia wolności, a więc jest osadzony w zakładzie karnym

Jeżeli zatem zacząłeś już odbywać karę pozbawienia wolności, to powinieneś jak najszybciej złożyć do Sądu Penitencjarnego wniosek o zezwolenie na odbycie reszty kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym – w systemie dozoru elektronicznego.

Rozpoczęcie odbywania kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym  nie pozbawia Cię prawa do uzyskania zezwolenia Sądu na odbycie reszty kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego.

Pamiętaj, jednak, że Twoje szanse na uwzględnienie przez Sąd Penitencjarny wniosku o dozór elektroniczny w bardzo dużym stopniu zależą od opinii Dyrektora Zakładu Karnego. Zgodnie z art.43le par 2 kkw przed wydaniem postanowienia Sąd Penitencjarny wysłuchuje przedstawiciela Zakładu Karnego co do celowości udzielenia skazanemu zgody na dozór elektroniczny. Warto zatem zadbać o dobre relacje z wychowawcą, wiele nagród i unikanie kar porządkowych w trakcie osadzenia w zakładzie karnym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Dozór elektroniczny z zakładu karnego

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


8 − 2 =