Dozór elektroniczny – czym jest i na czym polega?

Dozór elektroniczny polega na odbyciu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym – najczęściej w miejscu zamieszkania lub innym, np. w miejscu pracy lub miejscu prowadzenia działalności gospodarczej. W postanowieniu o wykonaniu kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego Sąd nakłada na Ciebie obowiązek przebywania w:

 1. określonym miejscu – np. w miejscu zamieszkania przy ul. Rymanowskiej 5 w Warszawie
 2. w określonym czasie – np. w godzinach od 18.00 do 08.00.

w trakcie orzeczonej  kary pozbawienia wolności.

Poza miejscem zamieszkania (tj. miejscem wykonywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego) możesz przebywać jedynie w godzinach wskazanych przez Sąd, np. w trakcie pracy od godziny 09.00 do 17.00. Okres ten nie może przekraczać 12 godzin na dobę.

Dzięki temu rozwiązaniu nie spędzisz bezsensownie orzeczonej kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym. Odbędziesz karę pozbawienia wolności jednocześnie pracując lub prowadząc działalność gospodarczą, w dodatku bez rozłąki z rodziną. Twoim głównym obowiązkiem będzie przebywanie w określonym przez Sąd miejscu i czasie oraz noszenie na nodze elektrycznej bransolety.

Odbywanie kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego wiąże się z niedogodnością noszenia na nodze powyżej kostki bransolety elektronicznej – nadajnika, za pomocą którego Sąd kontroluje czy wypełniasz obowiązek przebywania w określonym czasie w miejscu wskazanym w postanowieniu Sądu. Od razu mogę Cię uspokoić – ta bransoleta przypomina zegarek i jest niewidoczna dla innych osób, gdyż jest noszona na nodze, a więc jest przykryta spodniami.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Dozór elektroniczny – czym jest i na czym polega?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


+ 7 = 10