Czy w przypadku ważnych względów rodzinnych lub osobistych Sąd może nie udzielić przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności?

Na wstępie należy podkreślić, brak jest przesłanek, które gwarantowałyby udzielenie Ci przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności. Sąd w przypadku złożenia wniosku o przerw wykonaniu kary pozbawienia wolności nie jest niczym związany. Oznacza to, iż musisz w złożonym do Sądu wniosku opisać, że tylko Twój pobyt na wolności może zmienić zaistniały problem.

Ponadto Sąd wydając decyzję o przerwie w wykonaniu kary pozbawienia wolności bierze również pod uwagę Twoje zachowanie i cel przerwy. Innymi słowy Sąd bada czy wykorzystasz przerwę zgodnie z celem, który wskazałeś w złożonym wniosku (np. pomoc najbliższemu członkowi rodziny) oraz czy Twoja postawa rokuje przestrzeganie porządku prawnego podczas przebywania na wolności.Bardzo ważne jest również Twoje zachowanie w udzielonej Ci przerwie lub zezwolenia na czasowe opuszczenie zakładu karnego, jeżeli takiego Ci udzielono. Ponadto bardzo ważnym czynnikiem przy wydaniu decyzji o przerwie w wykonaniu kary pozbawienia wolności jest Twój sposób życia przed popełnieniem przestępstwa oraz zachowanie w trakcie odbywania kary.

Jeżeli któraś z wyżej wymienionych sytuacji przemawia za tym, że Twój pobyt na wolności nie będzie wykonywany z deklarowanym przez Ciebie celem lub zaistnieje uzasadniona obawa, że nie będziesz respektował prawa, to dla Sądu zbędne dzie ocenianie Twojego wniosku o udzielenie Ci przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności ze względu na ważną sytuację rodzinną lub osobistą.

Jak widać nawet w przypadku uzasadnionej okoliczności udzielenia Ci przerwy w wykonaniu kary Sąd nie przychyli się do wniosku, gdy Twoje zachowanie nie będzie dawało gwarancji przestrzegania porządku prawnego na wolności.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Czy w przypadku ważnych względów rodzinnych lub osobistych Sąd może nie udzielić przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

 2. Paulina pisze:

  Witam .
  Mam pytanie . Partner przebywa już 4 miesiące w zakładzie karnym napisaliśmy prośbę o przerwę w karze , jednakże nie dostaliśmy jeszcze żadnej informacji o jej toku ..
  Chciałam zapytać , czy jeżeli partner nie dostanie teraz przerwy , to po jakim czasie można pisać ponownie ? .. Mógłby Pan napisać jakie są szanse na uzyskanie tej przerwy ?.
  Z góry dziękuję .
  Pozdrawiam .

  • Witam,

   w tej sytuacji należy na początku zadzwonić do Sądu Penitencjarnego co aktualnie dzieje się ze sprawą to znaczy czy jest nadana sygnatura oraz czy jest wyznaczony termin przesłuchania. Jeżeli Partner uzyska te informacje to będzie wiedział na jakim etapie jest postępowanie. Natomiast co do ponownej prośby o karę w przypadku odmowy należy podać nowe okoliczności, które uzasadniają udzielenie przerwy. Jeżeli podstawy będą te same, wówczas Sąd może zostawić ponowny wniosek o przerwę bez rozpoznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


9 + = 10