Aktywność obrońcy reprezentującego aresztowanego na konkretnym przykładzie

W trakcie swojego doświadczenia zawodowego w prawie karnym niestety miałem okazję spotkać się z sytuacjami niewystarczającej aktywności ze strony obrońców osób tymczasowo aresztowanych.

Zilustruję to na następującym przykładzie:

Oskarżony zamieszkały na stałe poza granicami kraju został tymczasowo aresztowany w postępowaniu przygotowawczym z powodu braku adresu zamieszkania na terenie Polski.

Jego obrońca złożył wniosek o uchylenie tymczasowego aresztowania uzasadniając, że współpracownik i dobry znajomy oskarżonego zgodził się na użyczenie mu mieszkania w Warszawie, w którym zamieszka w razie zwolnienia z aresztu. Nie wskazał jednak adresu tego mieszkania, jak też nie sprowadził tej osoby na posiedzenie Sądu.

Miałem możliwość obserwowania zaskoczenia obrońcy oskarżonego gdy Sędzia wyjaśnił na posiedzeniu, że przed podjęciem decyzji konieczne jest przeprowadzenie wywiadu Policji pod wskazanym adresem na potwierdzenie, że ten lokal istnieje a oskarżony będzie tam mógł zamieszkać oraz przesłuchanie wskazanej przez niego osoby.

W tym celu posiedzenie zostało przerwane na 3 dni. W tym czasie Sąd polecił Policji przeprowadzenie wywiadu pod wskazanym adresem. Wywiad Policji potwierdził, że pod wskazanym adresem istnieje lokal stanowiący własność osoby z pisma obrońcy oskarżonego.

Na najbliższym posiedzeniu na wezwanie Sądu stawił się współpracownik oskarżonego który zaręczył, że oskarżony może u niego zamieszkać po zwolnieniu z aresztu oraz będzie stawiał się na każde wezwanie Sądu. Dopiero wówczas stało się możliwe uchylenie wobec oskarżonego tymczasowego aresztowania.

Radzę jednak nie liczyć na opisaną wyżej inicjatywę Sądu. O wiele skuteczniejsze jest przejawienie aktywności ze strony obrońcy oskarżonego. Wystarczyło przecież we wniosku o uchylenie tymczasowego aresztowania:

 • wskazać adres zamieszkania oskarżonego w razie zwolnienia go z aresztu

 • zwrócić się o jego potwierdzenie przez Sąd poprzez wywiad Policji

 • wnieść o przesłuchanie przez Sąd osoby, która użyczyła lokalu oskarżonemu

 • zapewnić stawiennictwo tej osoby na posiedzeniu Sądu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Aktywność obrońcy reprezentującego aresztowanego na konkretnym przykładzie

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


7 + 6 =